سازمان محیط زیست با جدیت حمایت قضایی و بهبود معیشت محیط بانان را دنبال می کند

به گزارش گروه علمی ایرنا ازپایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، سیدمحمد مجابی درجریان بازدید از دوره آموزشی محیط بانی در پارک ملی خجیر اظهار داشت:علت مهم مشکلات قضایی محیط بانان، عدم آموزش صحیح و اصولی است که موجب شد از سال گذشته برگزاری دوره آموزشی ویژه محیط بانان در دستور کار سازمان قرار گیرد.
مجابی با یادآوری اهمیت کار محیط بانان از آنان به عنوان خط مقدم دفاع از حریم طبیعت و حیات وحش کشور نام برد .
معاون سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: باید به گونه ای برنامه ریزی شود که بالاترین افتخار محیط زیست، محیط بانی باشد.
وی با اشاره به اقدامات سازمان محیط زیست در طول فعالیت دولت تدبیر و امید گفت: تبدیل وضعیت 550 محیط بان از قراردادی به پیمانی در شرایطی که دولت با مشکل عدم جذب و استخدام نیرو روبرو بود، ابلاغ دستورالعمل یگان حفاظت محیط زیست با امضای رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، افزایش حقوق محیط بانان با دریافت امتیاز سختی کار با 3000 امتیاز ، آموزش محیط بان، تشکیل شعب تخصصی قضایی محیط زیست به دستور ریاست قوه قضائیه از اسفند94 و پیگیری آزادی محیط بانان در حبس از جمله این اقدامات است.
وی با اشاره به تدوین لایحه حمایت از حقوق محیط بانان با مشورت قوای سه گانه و سایر دستگاههای ذیربط که اکنون در دستور کار سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد، تصریح کرد: در این لایحه تلاش می کنیم مسایل و مشکلات حقوقی قضایی، رفاهی معیشتی و آموزشی محیط بانان را مرتفع کنیم.
رییس کمیته مستقل محیط زیست مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار تاریخی 17 اسفند 1393 و تاکید جدی ایشان بر پیگیری جرم انگاری تخریب و آلودگی محیط زیست، گفت: با این نگاه راهبردی و همچنین با ابلاغ سیاست های کلی نظام در حوزه محیط زیست از سوی رهبر معظم انقلاب فضای جدیدی برای محیط زیست کشور ایجاد شد و رییس قوه قضاییه دستور تشکیل شعب تخصصی رسیدگی به جرایم زیست محیطی و تشدید مجازات متخلفان زیست محیطی را صادر کرد .
مجابی ادامه داد: همچنین پیگیر تقویت فصل محیط زیست در لایحه برنامه ششم توسعه هستیم تا به عنوان سند بالادستی و مبنای بودجه های سالانه ، بتوانیم نقش نظارتی محیط زیست را ارتقاء دهیم .
معاون سازمان حفاظت محیط زیست درادامه بر ارتقاء کیفی دوره های آموزشی محیط بانان تاکید کرد و استمرار این دوره های آموزشی را یاد آورشد .
وی افزود: این دوره های آموزشی علاوه بر افزایش دانش و آگاهی محیط بانان در حوزه های نظری و عملی، تقویت روابط عاطفی و دوستانه بین محیط بانان در استان های مختلف را فراهم کند.
مجابی در ادامه از یگان حفاظت خواست نسبت به ورود محیط بانان به تیم های ورزشی تمهیدات لازم را اتخاذ کند و تشکیل تیمهای ورزشی در رشته های مختلف از جمله کوهنوردی، موتور سواری ، تیراندازی ، شنا ، فوتبال، والیبال ، اسکی و دو میدانی را پیشنهاد کرد.
معاون توسعه مدیریت حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست سپس به پرسش های برخی محیط بانان حاضر درخصوص ساعت کار ، حقوق و مزایا ؛ بیمه ، تبدیل وضعیت ، کمبود امکانات و تجهیزات پاسخ داد.
بنا براین گزارش، پیش از سخنان مجابی، کیومرث کلانتری مدیرکل دفتر آموزش سازمان حفاظت محیط زیست گزارشی از روند برگزاری دوره های آموزشی محیط بانان از سال گذشته تاکنون ارائه کرد.
به گفته کلانتری، در دوره قبل 157 محیط بان از 20 استان آموزش دیدند و در این دوره 150 محیط بان از 22 استان حضوردارند.
مدیرکل دفتر آموزش اعلام کرد: تا پایان شهریورماه سال جاری، دو دوره دیگر آموزش محیط بانی برگزار خواهد شد .
وی اطمینان داد تا اوایل مهرماه امسال هیچ محیط بان آموزش ندیده ای در سازمان حفاظت محیط زیست نخواهیم داشت.
دوره آموزشی محیط بانی از سوی معاونت آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست و با همکاری دانشکده محیط زیست به مدت 15 روز برگزار می شود و طی آن محیط بانان آموزش های تئوری، عملی، زندگی در شرایط سخت ، تقویت آمادگی جسمانی و آموزش های رزمی را با همکاری اساتید برجسته دانشکده محیط زیست و نیروی انتظامی فرا می گیرند.
علمی 9014**1440

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سازمان محیط زیست با جدیت حمایت قضایی و بهبود معیشت محیط بانان را دنبال می کند» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-160278) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا