ماهیان سرد آبی زنجان به روسیه صادر می شود

محمود صیادبورانی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بر اساس تفاهم نامه منعقد شده بین شیلات ایران با کشور روسیه 30 هزار تن از انواع گونه های آبزیان تولیدی ایران به روسیه صادر می شود.
به گفته وی، در مرحله اول صادارت یک هزار تن از آبزیان سردآبی گونه قزل آلای تولیدی استان زنجان به روسیه صادر خواهد شد و این اقدام از اول مرداد امسال محقق می شود.
مدیر امور شیلات و آبزیان استان زنجان گفت: هر هفته 20 تن از قزل آلاهای تولیدی در این استان صادرات خواهد شد.
صیادبورانی تاکید کرد: با توجه به اینکه آبزیان تولیدی استان زنجان جزو محصولات پاک و سالم به شمار می رود، به همین دلیل مورد توجه سایر استان ها و کشور روسیه قرار گرفته است.
وی اظهارکرد: هم اکنون استان زنجان فاقد کارخانه عمل آوری نوین و استاندارد است و ماهی سردآبی قزل آلای تولیدی این استان به صورت یخ زده به تهران ارسال، عمل آوری بر اساس فرمت های مورد نیاز کشور متقاضی انجام و صادارت انجام می شود.
مدیر امور شیلات و آبزیان استان زنجان گفت: در زمان حاضر درصدد ایجاد کارخانه عمل آوری آبزیان تولیدی در سطح این استان هستیم تا عمل آوری در داخل استان انجام شود.
صیادبورانی خاطرنشان کرد: سال گذشته 2 هزار تن از انواع آبزیان تولیدی استان زنجان به کشور عراق صادر شد.
وی یادآورشد: ساعت کاری آبزی پروری نسبت به سایر فعالیت های بخش کشاورزی در حداقل زمان ممکن است و بهره برداران در طول روز ساعت کمی برای این فعالیت اختصاص می دهند و نسبت به سایر فعالیت های این بخش سختی کار ندارد.
این استان با 2 هزار و 10 بهره بردار دارای حدود 600 مزرعه آبزی پروری است.
ماهیان تولیدی این استان انواع ماهیان گرم آبی اعم از کپور معمولی، سرگنده، نقره ای و علفخوار، ماهیان خاویاری، میگوی آب شیرین و شاه میگو و ماهیان سردآبی شامل قزل آلا و آزاد دریای خزر است.
استان زنجان در تولید انواع ماهیان گرم آبی و گونه قزل آلا از نوع سردآبی فعالیت دارد.
دسترنج آبزی پروران سخت کوش استان زنجان به کشور عراق صادر می شود.
این استان در منطقه شمالغرب کشور در مقایسه با استان هایی که در این منطقه از منابع آبی چند برابری برخوردار هستند، رتبه نخست تولید ماهیان سردآبی را به خود اختصاص داده است.
7325/6085

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ماهیان سرد آبی زنجان به روسیه صادر می شود» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-160316) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا