صحبت های سیف شوک بزرگی به مردم وارد کرد/ برداشت از اموال مسدود شده سرقت آشکار پسا برجامی آمریکا از ملت ایران است

براساس حکم دیوان عالی آمریکا 2 میلیارد دلار از اموال مسدود شده ایران به خانواده های کشته شدگان حادثه تروریستی بیروت داده می شود این در حالی است که به گفته قاضی این پرونده مساله سیاسی است و به هیچ وجه جنبه حقوقی ندارد. قدس آنلاین در گفتگو با محمد کاظم انبار لویی کارشناس مسائل سیاسی به واکاوی و چرایی چنین اقدامی از سوی آمریکا پرداخته است.
محمد کاظم انبار لویی کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه قبل از توافق برجام دور نمای دریافت دلارهای بلوکه شده بسیار زیبا بود گفت: دولت قبل از رسیدن به توافق برجام دائما در حال تبلیغ برای دریافت مبالغی بود که در بانکهای آمریکا بلوکه شده بود مبنی براینکه با دست یابی به توافق مشترک این مبالغ که از 50 تا 150میلیارد دلار برآورد تخمین می زد آزاد شده و دولت می تواند از آن در مسیر شکوفایی اقتصاد بهره مند شود بنابراین همه مردم انتظار داشتند تا پس از برجام بلافاصله این منابع در اختیار دولت قرار بگیرد تا مشکلات مالی برطرف شود. حتی همان اوایل از قول اقای سیف و برخی از مقامات دولتی اعلام شد که پولهای بلوکه شده ایران آزاد شده یا به تدریج در حال آزاد شدن است. سفر اخیر آقای سیف به امریکا و ملاقات با وزیر خزانه داری امریکا، مصاحبه با تلویزیون بلومبرگ و سخنرانی در شورای روابط خارجی این کشور رسما و عملا به مردم ایران و افکار عمومی دنیا خاطر نشان شد که  نه تنها رد پایی از تاثیرات برجام درایران مشاهده نمی شود حتی ما قادر به بازپس گیری منابع مالی خود از آمریکا نیستیم بنابراین عملا پس از برجام وضعیت هیچ تغییری نکرده است. یقینا افشای چنین واقعیتی خبر و شوک بزرگی بود که مردم پس از آن از خود و دولت پرسیدند بالاخره دستاورد برجام چیست؟ بی تردید این مساله دال بر نقض برجام از سوی آمریکاست و لازم است تا دولت و وزارت خارجه موارد نقض برجام را از سوی آمریکا به شورای امنیت ملی اعلام کنند.
انبارلویی با بیان اینکه برداشت پولهای بلوکه شده ایرانی سرقت آشکار آمریکاست خاطر نشان شد: خبر دردناک تر اینکه انها نه تنها پولهای بلوکه شده ما را برنگرداندند بلکه به بهانه های واهی نیز دست به سرقت این پولها می زنند. یکی از مصادیق آن حکم اخیر دیوان عالی آمریکا مبنی بر مصادره دو میلیارد دلار به بهانه های واهی است حکمی که دولتهای پیشین آمریکا نیز در سالهای قبل حتی جرات چنین جسارتی به خود نمی دادند تا برای دارایی های ملت ایران چنین حکمی بدهند حکم تعیین وپرداخت خسارت به خانواده های کشته شدگان امریکایی در بیروت که بیش از سی سال از آن حادثه می گذرد و ادعایی مضحک درباره ایران است نشان می دهد عملا برجام نه تنها دستاوردی نداشته بلکه ماحصل ایرانی ها را هم به سرقت می دهد. این در حالی است که علی القاعده برجام باید گام مثبتی برای همکاری غرب با ایران می بود که عملا در واقعیت چنین اتفاقی نیفتاده و در کمال تعجب مشاهده کردیم امریکا اعلام می کند دو میلیارد دلار برداشت می کنیم جالب اینجاست قاضی دیوان عالی می گوید این حکم سیاسی است و پایه حقوقی ندارد.
وی افزود : این حکم نشانگر ان است که امریکایی ها همچنان بر طبل خصومت با دولت و ملت ایران می کوبند در حالی که دولت ایران از دادن پاسخی به این خصومت امتناع می کند و دچار نوعی انفعال و وادادگی شده بنحوی که منجر شده مقامات امریکایی گستاخ شده و هرروز رفتار خبیثانه ای از خود نشان دهند. برداشت دو میلیارد دلار از دارایی های ملت ایران سرقت اموال عمومی ایران اسلامی است و این اقدام به مراتب بدتر از تحریم بوده ونیازمند واکنش جدی رئیس جمهور و وزیر امور خارجه است. متاسفانه دولتی ها این روزها در برابر منتقدین جبهه می گیرند در حالی که منتقدین هسته ای به دنبال چرایی عدم کارآیی برجام هستند و چرا اینکه ایران تمامی تعهدات خود را حتی فراتر از تعهد انجام داده اما آمریکا همچنان هر روز برگی از نقض برجام را رو می کنند به نظر می رسد همانگونه که چنین اقداماتی از سوی آمریکاییها نیازمند واکنش جدی دولت است ملت نیز باید در یک فرصت مناسب با موضع گیری سختی مخالفت خود را با سیاست های آمریکا به رخ جهانیان بکشاند.
کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به اینکه ایران می تواند علیه آمریکا طرح شکایت کند گفت: در برجام چنین پیش بینی شده که اگریکی از طرفین نقض برجام کند طرف مقابل می تواند به مرجع مربوطه شکایت نماید همانگونه که آمریکا بعد از آزمایشهای موشکی ایران به شورای امنیت شکایت کرده و این شکایت مورد قبول شورای امنیت واقع نشد هر چند که امریکا در این شورا از اکثریت برخوردار است بنابراین جمهوری اسلامی هم می تواند با شکایت به شورای امنیت مراتب اعتراض خود را به این سازمان اعلام کند چرا که شش قدرت جهانی پای توافقنامه برجام را امضاء کرده اند و آمریکا نباید به همین راحتی نقض برجام کند.
وی با اشاره به آخرین اظهار نظر آقای سیف درباره عدم تعهد آمریکا به برجام تصریح نمود: مسلما اظهارات آقای سیف نشان از بی تعهدی آمریکا می دهد و بازگوکردن این واقعیت از سوی یکی از مقامات دولت نشانه صحیح بودن آن است و دولت دیگر نمی تواند این مساله را رد کند یا آن را فقط اظهار نظر یک منتقد دولت به شمار آورد چرا که  یکی از مقامات پولی و مالی کشور گفته که عملا بعد از برجام اتفاق و گشایش خاصی صورت نگرفته حتی لحن آقای دکتر ظریف هم این روزها نشان از بی تعهدی و کم اهمیتی آمریکا به اجرای برحام می دهد. بی شک در صورتی که آمریکا بیش از پیش به نقض برجام ادامه دهد جمهوری اسلامی ایران هم باید راه را از ابتدا آغاز کند و در مسیر گذشته گام بردارد .یقینا این بارایران برنده این حرکت خواهد بود چرا که نقض برجام از سوی آمریکا بوده و این بار آمریکا نمی تواند بر علیه ایران اجماعی جهانی راه بیاندازد و در قالب پوشش 5+1 بر ایران فشار وارد کند مسلما چین و روسیه نیز دیگر در این مسیر با امریکا همکاری نخواهند کرد.
محمد کاظم انبار لویی با اشاره به اینکه آمریکا از آسیب هایی که پس از انقلاب اسلامی متحمل شده عصبانی است گفت: بی تردید آمریکا اصلی ترین دشمن ملت ایران است و برای اثبات این دشمنی بیش از سه دهه مدرک ،تجاوز وچپاول اموال ایرانی ها نشان میددهد که هرگز در برابر آمریکا نباید تردید کرد چرا که آنها به هیچ تعهد،قرارداد و حقوق بین المللی پایبند نبوده و فقط بر طبل خصومت با ملت ایران می کوبند، البتع هزینه های انها را هم پرداخت کرده اند. بعد از حمله امریکا و شکست سنگین نیروهای این کشور در طبس شهید بهشتی جمله خوبی به امریکا گفت: شما به دلیل اینکه انقلاب ایران را نمی شناسید هزینه های زیادی خواهید پرداخت از ان زمان تا کنون آمریکا هزینه های مادی و معنوی زیادی را به دلیل ضدیت با ایران اسلامی پرداخته است و نه تنها به اهدافش در خاورمیانه نرسیده بلکه روز به روز اسرائیل ضعیف تر شده و تمامی رهبرانی که در خاورمیانه دست نشانده امریکا بودند نیز در طی انقلابهای بیداری اسلامی از بین رفته اند که تمامی این موارد به دلیل اقتدار و افزایش قدرت ایران در منطقه است که آمریکا روز به روز خسارت های بیشتری را متحمل می شود.


برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «صحبت های سیف شوک بزرگی به مردم وارد کرد/ برداشت از اموال مسدود شده سرقت آشکار پسا برجامی آمریکا از ملت ایران است» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( قدس آنلاین ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-16070) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : قدس آنلاین