هکرها چگونه 81 میلیون دلار از بانک مرکزی سرقت کرده و با سویفت منتقل کردند؟

فناوری اطلاعات > اینترنت - یک دستگاه سوئیچ دست دوم 10 دلاری بدون فایروال باعث شد تا هکرها با استفاده از حفره موجود در بانک مرکزی بنگلادش و از طریق سیستم سویفت 80 میلیون دلار سرقت کرده و به یغما ببرند.

به گزارش خبرآنلاین، محمد شاه اعلم مدیر موسسه آموزشی جرایم رایانه ای بنگلادش می گوید اگر فایروال وجود داشت قطعا هکرها نمی توانستند چنین کاری را انجام دهند.

به گفته وی اگر مقامات چند صد دلار هزینه کرده و سوئیچ مجهز به فایروال می خریدند ممکن نبود چنین سرقت رایانه ای صورت گیرد و بدلیل اینکه ردپایی هم از خود بر جای نگذاشته اند قابل ردیابی نیز نیستند.

اما مقامات سویفت می گویند هیچ یک از سیستم های سویفت هک نشده  اند. اما پس از ملاقات مهندس مالزیایی سویفت به آنها گفته شده تا سریعا سوئیچ مرکزی را تعویض کنند.

گفته می شود در اوایل فوریه تلاش شد تا از طریق سویفت 951 میلیون دلار به سرقت رود و در نهایت هکرها توانستند 81 میلیون دلار پول به حسابی در فیلیپین ریخته و از آنجا بلافاصله وارد سیستم کازینو کنند تا ردیابی غیر ممکن شود. جالب اینجاست که عملیات انتقال 20 میلیون دلار دیگر، به حسابی در سری لانکا بدلیل اشتباه در نام کمپانی متوقف شد.

پلیس بنگلادش می گوید 20 نفر که اغلب خارجی هستند در این رابطه شناسایی شده اند اما آنها کسانی هستند که پول به حسابشان واریز شده و سارق اصلی نیستند.

سیستم بانکی بنگلادش مجهز به 5 هزار رایانه است و اتاق سویفت نیز 12 در 8 فوت در طبقه 8 ساختمان آنکس در داکا واقع شده است و در آن 4 سرور و 4 مانیتور نصب است اما اتفاق مذکور 4 و 5 فوریه و زمان تعطیلات آخر هفته و زمانی که کسی حتی در کشیک هم نبوده، رخ داده است.


برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «هکرها چگونه 81 میلیون دلار از بانک مرکزی سرقت کرده و با سویفت منتقل کردند؟» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( خبر آنلاین ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-16184) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : خبر آنلاین