حذف! تکنولوژی! و فوتبال

برداشت اول

حذف! تکنولوژی! و فوتبال

یکشنبه 5 اردیبهشت 1395 0

فوتبال ایران - دوره‌ای که ما زندگی می‌کنیم، شاهد همگرایی نتایج یک رشته کشف و شهودهای پربار و اکتشافات بنیادی در زمینه تکنولوژی صدا و تصویر هستیم که به دوران بی‌خبری از یکدیگر در کره خاکی پایان می‌دهد.

روزنامه خبرورزشی / جهانگير كوثري؛  همه چيز از محاسبه آغاز شده است و همه چيز به محاسبه بازمي‌گردد. تكنولوژي همه چيز را در اختيار انسان قرار داده است، اين فتح بزرگ و طولاني را انسا‌ن‌ها بين يكديگر پخش كرده‌اند و همه در حال محاسبه‌اند.

به قول فيثاغورث انسان‌ها همچنان در حال محاسبه‌اند، اطلاعات مي‌گيرند و اطلاعات مي‌دهند. رسانه‌ها اين عمل را آسان‌تر نموده‌اند. روزنامه‌ها، مجلات، راديو و تلويزيون و اينترنت و حالا شكل‌هاي ماهواره‌اي آن.

روزنامه‌اي مثل «آساهي شيمبون» ژاپن با تيراژ 9 ميليوني در اين محاسبات معجزه‌ مي‌كند اما نه مثل راديو يا تلويزيون كه تأثيرگذاري آن در ثانيه‌ها اتفاق مي‌افتد. بشر امروز دريافته است كه اطلاعات مثل انرژي حياتي است و به آن نياز دارد و زنجيروار به دنبال تكنولوژي پيشرفته‌تري هستند.

در انسان‌هاي امروز تكنولوژي توقع ايجاد كرده است و تلويزيون به عنوان يك ابزار تكنولوژي پيشرفته مي‌تواند به شكل واقعي‌تري در خدمت مردم باشد. از اين وسيله (تلويزيون) به هر شكل كه مي‌خواهيد استفاده كنيد، در بعد سياسي، اجتماعي، فرهنگي و اقتصادي و در زمينه علاقه مردم به پديده‌هاي ديگر مثل هنر و ورزش با آنها روراست باشيد.

اين مقدمه از آن جهت آمد كه بگويم، كانال‌هاي تلويزيون ما به بهترين شكل اتفاقات ورزشي را پوشش مي‌دهند، انصافاً ما جزو كشورهاي نادري هستيم كه اتفاقات ورزشي را خوب پوشش مي‌دهيم. اين يك واقعيت غيرقابل انكار است.

اكثر فوتبال‌هاي به روز كشورهاي اروپايي و حتي ديگر قاره‌ها را، جام‌هاي جهاني و المپيك را و در اين ميان شبكه ورزش به موقع ظهور كرد و توانست بخش عمده‌اي از رويدادها را پوشش دهد.

اين، جاي تبريك به مسئولان سيما را دارد اما يك نكته، چرا با وجود اين همه زحمت و مخارج، تصاوير واقعي را مي‌گويم نه پوشش افراد را، تصاوير را ابتر مي‌كنيد، نشان نمي‌دهيد و تماشاگران را به كانال‌هاي خارجي ارجاع مي‌دهيد؟ نشان ندادن صحنه‌هاي پاياني ديدار پرسپوليس و استقلال اهواز جزو بخشي از آن رويداد مهم بود، مطمئن باشيد بدآموزي نداشت و هيچ ايرادي هم بر شما وارد نبود.

آخر چه اندازه حذف و يا سانسور؟ بيننده‌ها اين مسئله را حس مي‌كنند و رنج مي‌برند و متوسل به هزاران سايت و كانال‌ و اينترنت‌هاي غريبه مي‌شوند. مسلماً يك گوينده با فرهنگ و گزارشگر عاقل مي‌توانست روي آن به گونه‌اي صحبت كند كه تأثير مثبت روي بيننده ما بگذارد اما حذف آن بيشتر بيننده را تشنه و حريص نگه مي‌دارد.

خوب است در كنار اين همه فعاليت مفيد سيما در زمينه ورزش به اين تصميم‌گيري‌هاي آني و عجولانه نيز توجه كنيد. حيف است.


برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «حذف! تکنولوژی! و فوتبال» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( خبر ورزشی ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-16354) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : خبر ورزشی