رونق صنایع دستی نیازمند رویكرد به بازارهای جهانی و استفاده از فرصت برجام است

عباس شيردل روز شنبه در گفتگو با ايرنا افزود: در دوره پساتحريم كه بازارهاي جهاني به روي صنايع دستي ايران گشوده شده است بايد براي حضور در بازارهاي جديد صنايع دستي نهايت تلاش خود را به كار گيريم.
وي با اشاره به اينكه رونق بازار صنايع دستي كشور منوط به عرضه گسترده توليدات اين بخش و حضور در بازارهاي جهاني دارد تاكيد كرد: ما نيز بايد با استفاده از فنآوري هاي نو بهرگيري از شبكه هاي اينترنتي و رويكرد به جذب گردشگر خارجي براي رشد و ارتقاي صنايع دستي همچنين فروش اين محصولات در دنيا كوشش كنيم.
رئيس اتحاديه صنايع دستي استان اصفهان با اشاره به اينكه پژوهشكده صنايع دستي از پنج ماه قبل در اين اتحاديه راه اندازي شده است، افزود: در اين پژوهشكده در زمينه هاي شناسايي صنايع و هنرهاي دستي اصفهان و راهبردهاي ارتقاي سطح كيفي صنايع دستي تحقيق مي شود.
وي بااشاره به اينكه در ساير نقاط جهان صنايع دستي وجود دارد كه از ويژگي هاي مشترك با صنايع دستي اصفهان برخوردارند، گفت: در عراق و هند قلمزني وجود دارد كه ما از طريق پژوهشكده توانسته ايم با تعدادي از هنرمندان قلمزن اين كشورها ارتباط برقرار و براي همكاري و ارتقاي سطح كيفي اين هنر تبادل نظر كنيم.
شيردل در ادامه با رد كاهش فروش صنايع دستي اصفهان در نوروز امسال تصريح كرد: فروش صنايع دستي اصفهان در نوروز امسال در مقايسه با سال گذشته رشد چشمگيري داشت.
وي افزود: از 25 اسفند سال گذشته تا 15فرودين امسال 18 ميليارد و 800 ميليون تومان صنايع دستي در اصفهان به فروش رفته است كه در مقايسه با سال گذشته افزايش نشان مي دهد.
رئيس اتحاديه صنايع دستي استان اصفهان با اشاره به اينكه اين ميزان فروش، خريد ارگان ها براي اهداي هدايا به كاركنان، فروشگاه هاي صنايع دستي واقع در ميدان امام و خيابان هاي اطراف را شامل مي شود، تصريح كرد: از فروش صنايع دستي در سال گذشته ، آمار صحيح و جمع بندي شده وجود ندارد اما تنها آماري كه وجود دارد از فروشگاه هاي ميدان امام و خيابان هاي اطراف است كه رقم آن هشت ميليارد تومان است.

*** 19 مغازه صنايع دستي در ايام نوروز پلمب شد
شيردل همچنين درخصوص تغيير كاربري برخي از فروشگاههاي صنايع دستي در ميدان امام اصفهان نيز گفت: به هيچ عنوان اجازه نخواهيم داد فروشگاه هاي صنايع دستي واقع در ميدان امام تغيير كاربري دهند.
وي با قدرداني از اداره بازرسي اصناف و تعزيرات حكومتي اصفهان اظهاركرد: در نوروز امسال 19 فروشگاه صنايع دستي در ميدان امام كه تغييركاربري داده بودند پس از هماهنگي با بازرسي اصناف و تعزيرات حكومتي پلمب شدند.

*** ميدان امام اصفهان خالي از صنايع دستي خارجي و تقلبي است
رئيس اتحاديه صنايع دستي استان اصفهان همچنين درباره فروش صنايع دستي خارجي در ميدان امام و فروشگاه هاي صنايع دستي اصفهان تصريح كرد: مبارزه با فروش صنايع دستي خارجي و تقلبي در اصفهان از چندسال پيش آغاز شد و اكنون همه فروشگاه هاي ميدان امام و صنايع دستي اصفهان از وجود اجناس خارجي پاك سازي شده است.
وي افزود: هيچ يك از فروشگاه هاي صنايع دستي شهر اصفهان حق فروش صنايع دستي خارجي و تقلبي را ندارد و چنانچه در هريك از آنها اين اجناس كشف شود، قانون در قبال فروشندگان متخلف اعمال خواهد شد.
بر اساس اعلام اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان اصفهان، اكنون بيش از 18 هزار هنرمند در بيش از 196 رشته صنايع دستي در اين استان فعاليت مي كنند.
شوراي جهاني صنايع دستي، 14 مهر سال 94 اصفهان را از بين شش شهر جهان كه نامزد ثبت جهاني صنايع دستي شده بودند به عنوان شهر جهاني صنايع دستي برگزيد.
2093/ 6022 / 1339

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رونق صنایع دستی نیازمند رویكرد به بازارهای جهانی و استفاده از فرصت برجام است» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-1662) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا