«سوچي»، در انتظار ديدار رهبران روسيه و ژاپن

به گزارش ايرنا، اين توافق از آن نظر داراي اهميت است كه با ديدار سران دو كشور احتمال مي رود برخي از منازعات ديرينه آنها در باره مسائل ارضي به جاي مانده از جنگ جهاني دوم حل و فصل شود.
احتمال مي رود كه ديدار شينزو آبه نخست وزير ژاپن از روسيه در ماه آينده ميلادي انجام شود و او در باره اختلافات دو كشور و همزمان راه هاي گسترش همكاري دوجانبه را با «ولاديمير پوتين» رئيس جمهور روسيه بررسي كند.
سفر لاوروف به ژاپن از ديروز جمعه آغاز شد و با توجه به اينكه اين سفر پس از برگزاري اجلاس هفته گذشته وزيران خارجه «جي هفت» در هيروشيما صورت مي گيرد، از اهميت قابل توجهي برخوردار است.
روس ها نتوانستند در اين اجلاس شركت كنند زيرا پس از الحاق شبه جزيره كريمه به روسيه از اين گروه خارج شدند و نام آن از گروه هشت به هفت تغيير كرده است.
يكي از اصلي ترين اختلافات روسيه و ژاپن كه تاكنون مانع ديدارهاي سران دو كشور بخصوص در دو سال گذشته شده مسائل مربوط به كريمه و اوكراين بوده است.
در بيانيه گروه هفت نيز كه وزيران خارجه در ژاپن منتشر كردند از سياست هاي روسيه در قبال اوكراين نيز به شدت انتقاد شده بود.
با اين وصف تارنماي «ژاپن نيوز» نوشته است كه دو كشور نمي خواهند اين اختلافات و همچنين مساله اختلاف بر سر جزاير كوريل بيش از اين مانع توسعه روابط دوجانبه شود.
اين گزارش حاكي است كه نخست وزير ژاپن قويا خواستار حل و فصل اختلافات و پيشرفت در مناسبات با روسيه است و ظاهرا رئيس جمهور روسيه نيز در اين زمينه ابراز تمايل كرده است.
با اينكه هر دو طرف سفر «آبه» را به روسيه غيررسمي خوانده و انجام آن را تاييد كردند، اما به زمان دقيق آن اشاره اي نداشتند.
گفته شده است كه احتمالا دو طرف خود را براي حل اختلافات ارضي و امضاي يك پيمان صلح آماده مي كنند.
لاوروف گفت كه ما حاضر به گفت وگو در باره جزاير كوريل هستيم اما موضع خود را تغيير نداده ايم. مالكيت اين جزاير پس از جنگ جهاني در اختيار روسيه بوده است.
انتظار مي رود كه سران ژاپن و روسيه روز ششم ماه مي (17 ارديبهشت) در منطقه سوچي در جنوب روسيه با يكديگر ديدار و گفت و گو كنند.
ژاپن از زماني كه گروه جزاير «هوكايدو» اندكي پس از تسليم ژاپن در اوت سال 1945 از سوي شوروي سابق اشغال شد خواستار بازگردان آنها شده است.
اختلاف نظر توكيو و مسكو بر سرمالكيت اين جزاير كه در روسيه «كوريلز» و در ژاپن «سرزمين هاي شمالي» ناميده مي شود، موجب تيرگ روابط دو كشور از هنگام پايان جنگ دوم جهاني به اين سو شده كه نيروهاي نظامي شوروي سابق 4 جزيره واقع در بخش جنوبي اين مجمع الجزاير را تصرف كردند.
اين اختلاف به قدري است كه مسكو و توكيو هنوز با گذشت ده ها سال از پايان جنگ دوم جهاني، پيمان رسمي صلح امضا نكرده اند.
آساق**231**1597

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان ««سوچي»، در انتظار ديدار رهبران روسيه و ژاپن» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-1693) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا