كتاب حضرت علي(ع) در فرهنگ عامه مردم گيلان منتشر شد

حامد پورشعبان روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: يكي از بخش هاي قابل پژوهش در فرهنگ عامه، اسطوره ها و الگوهاي دينيست كه همواره در ادبيات بومي هرمنطقه جايگاه ويژه اي دارد.
وي اظهار كرد: به همين سبب مروري بر شعرها، قصه ها و ضرب المثلهاي عاميانه نشان مي دهد كه الگوهاي مورد نظر تا چه اندازه داراي اهميت است.
وي ادامه داد : حضرت علي (ع) از جمله اسطوره هايي هستند كه درتمام فرق اسلامي مورد احترام است و درباره ابعاد مختلف شخصيت ايشان در فرهنگ شفاهي اعتقادات بسياري مطرح است.
پورشعبان افزود: علي (ع) مظهر فتوت ،عدالت و جوانمردي در بين اقوام و حتي اديان مختلف است؛و جايگاه ايشان در ميان اقوام مختلف ايراني چنان والا است كه عامه مردم، در انجام كارهاي مختلف(چه گروهي و چه انفرادي)از او استمداد طلبيده وعبارت«يا علي» و يا «يا علي مدد» را به كار مي برند.
وي ادامه داد: فراواني قصه هاي عاميانه مرتبط با شخصيت و دلاوريهاي حضرت، نشان دهنده محبوبيت اين الگوي بزرگ ديني در بين مردم است.
پورشعبان افزود: عدالت جويي علي(ع) الهام بخش جنبشهاي انقلابي و آزادمردان سرزمين گيل وديلم است؛و گيلان يكي از خاستگاه هاي ديرين شيعه، پيش از گرايش ساير ايرانيان به اين مذهب است.
پورشعبان بيان كرد: كتاب« حضرت علي (ع) در فرهنگ عامه ي مردم گيلان» در دو بخش به روش كتابخانه اي و ميداني فراهم شده است؛ در بخش اول منابع تاريخي زندگي حضرت علي (ع)، مورد مطالعه قرار گرفته و در بخش دوم منابع شفاهي با استفاده از مطالعات ميداني به روش مشاهده و توصيف و ثبت وضبط و يادداشت برداري بررسي شده است.
وي اضافه كرد: اين باورداشت ها بخشي از ميراث شفاهي و معنوي مردم گيلان هستند كه ريشه در اعتقادات ديني و مذهبي آنان دارند و به ما كمك مي كنند تا از راه شناخت فرهنگ عامه به عمق ذهنيت مردم اين سامان راه يابيم .
1881/6070

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «كتاب حضرت علي(ع) در فرهنگ عامه مردم گيلان منتشر شد» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-1760) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا