16 شهروند ديگر تركيه به اتهام عضويت در جماعت نور دستگير شدند

به گزارش خبرگزاري دوغان، در اين عمليات كه از صبح سه شنبه آغاز شد، 16 نفر كه در بين آنان دو نظامي نيز وجود دارد، دستگير و براي بازجويي به مركز مبارزه با ترور شهر آنتاليا منتقل شدند.
در ماه هاي گذشته اغلب دستگيرشدگان متهم به همكاري با جماعت نور در تركيه را كارمندان ارشد و افسران بلندپايه شهرباني، دادستان ها و اساتيد دانشگاه ها تشكيل مي دادند، ولي در ماههاي اخير صاحبان برخي شركت هاي بزرگ و برخي نظاميان نيز دستگير شده اند.
12 روز قبل نيز 68 نفر در شهرهاي آنكارا، آنتاليا و چوروم به اتهام عضويت در جماعت گولن دستگير شدند.
اسفند ماه سال گذشته نيز در همين ارتباط روزنامه منتقد زمان، شركت انتشاراتي فضا و خبرگزاري جيهان به دستور دادگاهي در استانبول تحت كنترل قرار گرفته و اداره اين مراكز به دست متوليان منتخب دولت آنكارا سپرده شد.
در حدود سه ماه گذشته 54 نفر از افسران ارشد، روشنفكران و تجار تركيه در شهر استانبول، 42 نفر در شهر كوجا علي (شمال غرب تركيه) و 16 فرد منتسب به جماعت گولن در شهر ازمير (غرب تركيه) به اتهام جاسوسي نظامي، 19 نفر در شهر مانيسا در غرب تركيه و 19 نفر نيز در بورسا واقع در شمال غرب و دهها تن نيز در شهرهاي آنكارا و چوروم اين كشور به اتهام همدستي با جماعت نور بازداشت شدند.
جماعت نور به رهبري فتح الله گولن (واعظ آمريكانشين) متحد سابق حزب حاكم عدالت و توسعه و بزرگترين تشكل مخالف فعلي عليه دولت اين كشور، از سوي دولت تركيه به عنوان ساختار موازي در داخل دولت «داود اوغلو» تلقي مي شود و دستگيري ها و تسويه هاي گسترده منتسبين به اين جماعت از دو سال پيش آغاز شده و همچنان ادامه دارد.
دولت تركيه، فتح الله گولن رهبر جماعت نور مقيم آمريكا را عامل و طراح كودتا و اقدامي براي سرنگوني دولت حزب عدالت و توسعه مي داند.
رجب طيب اردوغان رئيس جمهوري تركيه نيز حاميان گولن را تهديدي بالقوه براي امنيت ملي اين كشور توصيف مي كند.
خاورم **2012/1275

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «16 شهروند ديگر تركيه به اتهام عضويت در جماعت نور دستگير شدند» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-1787) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا