سيل ديگر به زودي در منطقه سيستان جاري مي شود

به گزارش روز شنبه استانداري سيستان و بلوچستان علي اوسط هاشمي در نشست شوراي هماهنگي مديريت بحران استان اظهار داشت: با مديريت صحيح و به موقع ستاد بحران استان و همكاري مردم منطقه سيل اخير در منطقه سيستان به خوبي مديريت شد.
وي با بيان اينكه در دو سال گذشته اقدامات خوبي در حوزه امور آب انجام و لايروبي‌هاي گذشته نيز بسيار موثر واقع شده است گفت: اگر همكاري بين بخشي، هماهنگي و همدلي مسئولان و مردم نبود قطعا شاهد تلفات جاني در سيل اخير بوديم اما در حال حاضر خسارات جزئي به مزارع كشاورزي در بستر رودخانه وارد آمده است.
وي با اشاره به اينكه در سيل اخير روند هدايت آب و جلوگيري از هدر رفت آن بسيار خوب بود بيان كرد: آب به هر قسمت از منطقه سيستان كه جاري شده است در نهايت نتيجه آن رشد گياهان است كه خود در كاهش گرد و غبار موثر است.
وي تاكيد كرد: با توجه به در پيش بودن سيل ديگري در سيستان جلوگيري از تلفات جاني، پيشگيري از خسارت مالي و مديريت صحيح در هدايت آب بايد در اولويت كار مسئولان مربوطه باشد.
استاندار سيستان و بلوچستان افزود: با توجه به نوع طراحي و شهرسازي غلط در برخي شهرهاي منطقه سيستان بايد جلوگيري از نفوذ آب به داخل خانه و زندگي و محل اسكان مردم را مورد توجه قرار دهيد.
هاشمي تاكيد كرد: مسئولان از هم اكنون آسيب شناسي كرده و نقاط ضعف را برطرف كنند تا در زمان جاري شدن سيل با كمترين مشكل مواجه نشوند.
وي ادامه داد: بايد هشدارهاي هواشناسي در مورد جنوب استان را نيز مدنظر قرار داده و تمام تمركز و تلاش در منطقه سيستان نباشد تا شاهد كوتاهي در آن منطقه نباشيم.
هاشمي با بيان اينكه مكان‌هايي كه منتهي به نقاط جمعيتي مي شود بسيار مهمتر از ساير نقاط است افزود: در منطقه سيستان زابل و زهك در معرض آسيب قرار دارند و اگر به خوبي مديريت نشود ممكن است در اين مناطق آب به نقاط جمعيتي نفوذ كند.
استاندار سيستان و بلوچستان اضافه كرد: توجه مسئولان نبايد فقط به كانال‌هاي ورودي آب باشد بلكه در طول مسير نيز بايد موانعي كه راه را بر جريان هدايت آب به نقاط مشخص شده مسدود مي كند برطرف شود.
وي افزود: آگاهي بخشي و اطلاع رساني در زمينه سيلي كه در هفته جاري خواهد آمد بر عهده هلال احمر و مدير ستاد بحران است تا مردم را به خوبي آگاه كرده و آموزش‌هاي لازم را به آنها ارائه دهند تا در موقع سيل تلفات جاني نداشته باشيم.
وي ادامه داد: بايد از امكانات مردمي در كنار امكانات دولتي در مواقع بحران كمك گيريم، چه بسا كه مردم زهك در مديريت سيل اخير خوب درخشيدند.
هاشمي گفت: هواشناسي سيستان و بلوچستان آب و هوا را رصد منطقه‌اي كرده و وضعيت افغانستان را در هنگام بارندگي به ستاد بحران اعلام كند تا اقدامات پيشگيرانه به موقع انجام شود.
وي با تاكيد بر اينكه ايجاد خط انتقال آب از چابهار به زابل در دستور كار قرار داشته و روزي اجرايي مي شود افزود: بايد ارگان‌هاي نظارتي با عاملان حفر چاه‌هاي غير مجاز بدون اغماض برخورد كنند.
استاندار سيستان و بلوچستان امضاي تفاهمنامه امور آب و هواشناسي ايران را با ادارات فوق در افغانستان بسيار ضروري عنوان كرد و گفت: بايد زمينه‌هاي انجام اين تفاهمنامه بررسي و اجرايي شود.
وي تاكيد كرد: بايد از هم اكنون نيازسنجي كرده و هر يك از ادارات كمبودهاي خود را در مواقع بحران به ويژه سيل برطرف كند تا در جريان سيل آينده كمترين خسارت به منطقه وارد شود.
وي گفت: بايد در موقع بحران از ظرفيت مساجد، مدارس و سوله‌هاي ورزشي براي اسكان مردم بهره برداري شود.
7316 / 6081

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سيل ديگر به زودي در منطقه سيستان جاري مي شود» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-1792) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا