ذخيره آب سد زاينده رود 25 ميليون متر مكعب افزايش يافت

علي بصيرپور روز شنبه در گفت و گو با ايرنا افزود: بارندگي هاي اخير باعث شده كه آب ورودي سد زاينده رود، 100 متر مكعب بر ثانيه افزايش يابد و به 160 متر مكعب بر ثانيه برسد.
بصيرپور تصريح كرد: اين ميزان آب ورودي به سد، تا حدي نگراني ها را براي تامين آب كشاورزان شرق اصفهان را كاهش داد. اما به معناي خروج از شرايط بحراني نيست و صرفه جويي در مصرف آب در تمام بخشهاي شرب، صنعت، كشاورزي همچنان بايد جزو الزامات باشد.
معاون بهره برداري شركت آب منطقه اي اصفهان، گل آلود بودن و همچنين وجود شاخ و برگ در سطح آب رودخانه را بدليل وقوع سيلاب در پايين دست سد زاينده رود عنوان كرد و گفت: تا دو سه روز آينده آب زاينده رود شفاف خواهد شد.
آب رودخانه زاينده رود براي كشت كشاورزان شهرستان اصفهان هفدهم اين ماه افزايش يافت و به محل سد آبشار در شرق اصفهان رسيد تا با توزيع آن بين كشاورزان شرق اصفهان، كشت بهاره در اين منطقه آغاز شود.
سطح زير كشت غله پاييزه در شرق شهرستان اصفهان حدود 28 هزار هكتار است كه اين رقم كمتر از يك سوم از وسعت اراضي در دوران رونق كشت است.
آب رودخانه زاينده رود براي كشت پاييزه كشاورزان شرق اصفهان پارسال در دو مرحله در روزهاي 15 آبان و اول اسفند رهاسازي شد.
سهم حقابه كشاورزان شرق اصفهان از زاينده رود حدود 400 ميليون مترمكعب است.
زاينده رود از ارتفاعات چلگرد در چهار محال و بختياري و نيز كوه هاي فريدونشهر در غرب استان اصفهان به شكل رودهاي كوچك از هم جدا سرچشمه گرفته و پس از درآميختن در درياچه سد زاينده رود به صورت رودخانه اي واحد به سمت اصفهان و تالاب گاوخوني جاري مي شود.
حوضه زاينده رود از دو استان اصفهان و چهارمحال و بختياري تشكيل شده كه 93 درصد از مساحت و 98 درصد از جمعيت تحت پوشش اين حوضه در استان اصفهان و 7 درصد از مساحت و 2 درصد از جمعيت تحت پوشش آن در استان چهارمحال و بختياري قرار دارد.
اين رودخانه بعنوان بزرگترين جريان آبي منطقه مركزي ايران در سال هاي اخير با پديده خشكسالي، افزايش برداشت و سوء مديريت منابع آب مواجه و در محل پائين دست در بيشتر ماه هاي سال با خشكي مواجه شده است.
طرح 9 ماده اي احياي حوضه آبريز زاينده رود در سال 93 با هدف هماهنگي و اعمال مديريت واحد بر اين حوضه آبريز در موضوعات منابع، مصارف و حقابه ها به تصويب شوراي آب كشور رسيد.
ت / 6020/ 6022 / 1339

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ذخيره آب سد زاينده رود 25 ميليون متر مكعب افزايش يافت» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-1814) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا