استاندار قزوين:ساماندهي پسماندها با سرمايه گذاري و فرهنگ سازي سرعت مي گيرد

به گزارش ايرنا به نقل از روابط عمومي استانداري، فريدون همتي روز شنبه در بازديد از مجتمع بازيافت پسماند محمدآباد افزود: اين مجتمع به مساحت 110 هكتار به منظور دفن و ساماندهي زباله هاي جمع آوري شده در استان احداث شده است.
وي يادآور شد: در حال حاضر ساماندهي و بازيافت 80 درصد از پسماندهاي شهرهاي استان در اين مجتمع انجام مي شود و روزانه 500 تن زباله عادي در اين سايت تحويل مي شود.
استاندار قزوين با بيان اينكه تمامي پسماندهاي شهري در اين مجتمع در فرايندي فني و علمي بازيافت و تبديل به كمپوست مي شوند، تصريح كرد: فرايند دريافت و بازيافت زباله هاي صنعتي و عفوني استان نيز در اين مجتمع در حال تكميل است تا بتوان خطر پسماندهاي صنعتي و عفوني را به صفر برسد.
وي اظهاركرد: باتوجه به اطلاعات موجود، مركز محمدآباد جزو مجتمع هاي پيشرفته ساماندهي زباله در ايران است و البته سرمايه گذاري هاي جديدي نيز در آينده نزديك در اين محل صورت خواهد گرفت تا علاوه بر اقتصادي شدن فعاليت ها در اين بخش، بتوانيم محيط زيست و محيط زندگي شهرها و روستاهاي استان را سالم سازي كنيم.
همتي با تاكيد بر ضرورت و اهميت فرهنگ سازي در بخش مديريت و ساماندهي پسماندها، اظهاركرد: بايد بتوانيم با آگاهي بخشي به مردم و بالابردن سطح اطلاعات شهروندان به سمتي حركت كنيم كه زباله ها از مبداء تفكيك شود و اين موضوع نيازمند فرهنگ سازي است.
وي اظهاركرد:علاوه بر افزايش اطلاعات بايد با راه اندازي تورهايي زمينه بازديد مردم از اين مجتمع فراهم شود تا در جريان فعاليت ها و برنامه هاي مسئولين در راستاي تامين سلامت شهروندان و حفظ محيط زندگي و محيط زيست قرار بگيرند.
استاندار قزوين گفت: هرچقدر مردم بيشتر در جريان فعاليت هاي مديران قرار بگيرند، همكاري و مشاركت آنها در جهت پيشبرد برنامه ها بيشتر خواهد شد.
وي در پايان تاكيد كرد: بايد به سمت اقتصادي شدن برنامه ها و فعاليت هاي حوزه پسماند ها حركت كنيم و در آينده نزديك با سرمايه گذاري و مشاركت بخش خصوصي اقدامات موثرتري در اين مجتمع صورت خواهد گرفت.
درحال حاضر روزانه 500 تن زباله شهري به مجتمع دفن و ساماندهي زباله محمدآباد واقع در شهرستان بوئين زهرا منتقل مي شود و 120 واحد صنعتي براي انتقال زباله ها به اين مركز قرارداد منعقد كرده اند و 360 مطلب، آزمايشگاه و درمانگاه نيز زباله هاي عفوني خود را به اين محل منتقل مي كنند كه در فرايندي فني و علمي ساماندهي و خنثي سازي مي شوند.
3013/ 6128

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «استاندار قزوين:ساماندهي پسماندها با سرمايه گذاري و فرهنگ سازي سرعت مي گيرد» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-1815) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا