از فيلمي اسكاري تا آدم كوتوله‌هاي عشق فوتبال

به گزارش روز شنبه خبرنگار سينمايي ايرنا، چند روز ديگر تا آغاز جشنواره جهاني فيلم فجر باقي نمانده است، جشنواره اي كه به صورت مجزا از بخش ملي، دومين سال برگزاري خود را تجربه مي كند.
هر چند دوره اول برگزاري جشنواره چندان مناسب با توقعات سينماي ايران برگزار نشد اما در دوره دوم و از زمان انتصاب رضا ميركريمي به عنوان دبير تلاشي دسته جمعي شكل گرفته تا اين جشنواره در شان نام سينما و هنر ايران برگزار شود.
اما جشنواره امسال با كمي تغيير نسبت به سال گذشته در دو بخش رقابتي و چهار بخش غير رقابتي تدارك ديده شده است.
بخش رقابتي يا همان مسابقه آن از «سينماي سعادت» (مسابقه بين الملل) با 12 فيلم خارجي و 3 فيلم ايراني و بخش «پانوراماي» (كشورهاي آسيايي و جلوه گاه شرق) با 12 فيلم خارجي و 3 فيلم ايراني تشكيل شده است.
در فضاي غيررقابتي جشنواره نيز 4 بخش تعبيه شده كه از جمله آن «جام جهان نما» با 10 فيلم خارجي، «نمايش هاي ويژه مستند»، «مرورها و بزرگداشت ها» با شش فيلم از سينماي فرانسه و «دارالفنون» كه برنامه هاي دانشجويي، كلاسي هاي درس اساتيد، كارگاه آموزشي و هم انديشي است.
اهميت جشنواره هاي بين المللي علاوه بر نظم و دقت در برگزاري و نمايش آثار پيش بيني شد، كيفيت آثار نيز است. بنابراين در ادامه اين گزارش مروري بر 6 فيلم راه يافته به بخش سينماي سعادت كه آثار بخش بين الملل جشنواره است خواهيم داشت و در گزارش هاي بعد نيز ديگر آثار را بررسي خواهيم كرد.

**1944، نماينده استوني در اسكار
فيلم درام جنگي محصول سال 2015 استوني و ساخته المو نوگانن/ Elmo Nüganen كارگردان سينما و تئاتر پنجاه و دوساله اهل استوني است.
اين فيلم 100 دقيقه اي اول بار در سال 2015 در جشنواره بين المللي فيلم برلين و پيش از نمايش عمومي در استوني به نمايش در آمد. همچنين به عنوان فيلم منتخب استوني به هشتادو هشتمين دوره جشنواره فيلم اسكار ارائه شد.
سومين ساخته نوگانن كه از 2002 به فيلمسازي روي آورد؛ همچنين در جشنواره فيلم وين اتريش، جشنواره قاهره، جشنواره بين المللي فيلم كليولند نيز به نمايش درآمده است.
فيلم وقايع جنگ سال 1944 در استوني به نام نبرد جبهه تاننبرگ/Battle of Tannenberg Line در ژوئن 1944 را به نمايش در مي آورد و زاويه ديد آن سربازان استونيايي است كه بايد با يكي از طرفين يعني ارتش سرخ اتحاد جماهير شوروي سابق يا آلمان نازي عليه هموطنان خود همراه شوند؛ سربازان و عزيزان آنها هر دو بايد تصميم سختي بگيرند.
بنابراين فيلم بيشتر بر روحيات و حالات افراد در پيش زمينه جنگ تمركز دارد تا اينكه به خود جنگ بپردازد و آن را از هر دو سو نشان مي دهد.

**اماما، هنگامه سقوط يك درخت
آسير آلتونا/ Asier Altuna كارگردان چهل و پنج ساله اسپانيايي هفت فيلم مستند مستقل و مشترك، يك سريال تلويزيوني، دو برنامه تلويزيوني و سه فيلم سينمايي ساخته كه نام او را در عرصه فيلمسازي مطرح كرد.
وي دو بار براي بهترين كارگردان جديد و بهترين مستند كوتاه در جشنواره بين المللي فيلم گويا در اسپانيا نامزد شده است، آثار او در بيش از 100 جشنواره در سراسر جهان نمايش داده شده و 20 جايزه دريافت كرده است. ضمن اينكه فيلم اماما (به معني مادربزرگ در زبان محلي باسك اسپانيا) توانست جايزه بهترين بازيگر جوان زن را نصيب ايريا الياس /Iraia Elias بازيگر نقش اول اين فيلم كند و فيلم نيز نامزد دريافت جايزه بهترين فيلم نو شد.
فيلم در مورد زندگي يك خانواده اسپانيايي در ايالت باسك اين كشور است. زندگي در مزرعه اي در گوشه اي دورافتاده در اين ايالت مي تواند با توجه به معيارهاي معاصر منزوي و دشوار به نظر برسد و ساكنان آن معمولا احساس مي كنند سرنوشت آنها از زمان تولد تعيين شده و قابل تغيير نيست.
سه فرزند توماس و ايزابل هر يك به نوعي با اين واقعيت رويارو شده اند و يكي از آنها مي خواهد از آن بگريزد...
كارگردان اثر درباره فيلمش گفته: فيلم در محيط روستايي روي داده است كه من به خوبي مي شناسم زيرا بخشي از آن هستم. اماما كاملا خيالي است اما مي توان شرايط واقعي آن را درك كرد. به عنوان يك كارگردان مي خواهم فيلم هايي بسازم كه آزاد بوده و خود را توضيح دهند بدون اينكه نيازي به روايت يا افكت باشد اما فيلم هايي كه توجه بينندگان را هم جلب كنند.
اماما پيش از اين در بخش رقابتي جشنواره هاي سال جاري سن سباستين و رم پذيرفته و جايزه بهترين فيلم باسك را در جشنواره سن سباستين دريافت كرده است.

**ال كلاسيكو، روايت آدم كوتوله‌ها
ال كلاسيكو ساخته هالكوات مصطفي كارگردان سي و يك ساله عراقي و نروژي با همكاري آندرس فاگرهوت نروژي و محصول مشترك عراق، نروژ و امارات متحده عربي؛ 97 دقيقه است. اين فيلم در سيزدهمين جشنواره بين المللي فيلم دبي، بيست و چهارمين دوره جشنواره بين المللي ترومسو نروژ (ژانويه 2016)، جشنواره فيلم هايي از جنوب نروژ(اكتبر 2015) اكران شده و در چهاردهمين دوره جشنواره ترابيكا منهتن آمريكا 13 تا 24 آوريل (25 فروردين تا پنجم ارديبهشت) به نمايش در مي آيد.
ال كلاسيكو كه دومين فيلم بلند هالكوات بعد از قلب سرخ (2011) است، ماجراي دو برادر كوچولو را در اربيل عراق روايت مي كند كه به عشق ديدن كريستيانو رونالدو فوتباليست و بازي رئال مادريد و بارسلونا سفري را آغاز مي كنند. هالكوات در مصاحبه اي با بولتن جشنواره فيلم هايي از جنوب/Films From South گفته كه ايده اصلي اين فيلم را از دو برادر كوچولو گرفته كه در اربيل (كردستان عراق) ملاقات كرده و عاشق بازي هاي رئال مادريد و بارسلونا بوده اند.
ال كلاسيكو يقينا غير از پرداختن به دلمشغولي هاي اين دو برادر وضعيت امروز عراق را نيز پيش روي بينندگان ترسيم مي كند.

**همين نزديكي، نمايي از معضل چاقي مفرط
ساخته آلخاندرو گازمن آلوارز/Alejandro Guzmán Alvarez به مدت 104 دقيقه به زبان اسپانيايي، پيش از اين در جشنواره هايي از جمله جشنواره سالانه مستقل فيلم هاي دو نوو مونترال/ de nouveau film festival كانادا اكتبر 2015 جشنواره بين المللي مستقل مانهايم- هايدلبرگ/Filmfestival Mannheim-Heidelberg در ايالت بادن ورتمبرگ آلمان اكتبر 2015 و بخش سينماي آمريكاي جشنواره بين المللي فيلم شيكاگو حضور داشته است.
همين نزديكي داستان زندگي فردريكو مردي با معضل چاقي مفرط است كه به تنهايي زندگي مي كند و از فرط چاقي نمي تواند از خانه بيرون برود و زندگي اش در ديدارهاي روز يكشنبه خواهر و همسر خواهرش خلاصه شده است. او كه با ساخت جواهرآلات زندگي مي گذراند؛ با ديدن تصاويري از سفر و تعطيلات خانواده خواهرش به فكر چاپ مجموعه از تصاوير خود مي افتد و اقامتگاه هميشگي اش را ترك مي كند و با پائولو جواني امروزي و عاشق كتاب هاي كمدي آشنا مي شود و ...
اين فيلم كه در لحظاتي به رئاليسم جادويي طعنه مي زند، داستاني از دوستي بين انسان ها در روزگار سختي هاست و اينكه حتي گام هاي كوچك نيز مي تواند به تغيير منجر شود...

**جنون، برنده جايزه جشنواره ونيز
اين فيلم به مدت 106 دقيقه به كارگرداني امين آلپر كارگردان چهل و يك ساله تركيه اي است كه در سومين تجربه ساخت فيلم بلند خود توانست جايزه ويژه هيات داوران در بخش اصلي هفتاد و دومين جشنواره بين‌المللي فيلم ونيز 2015 را از آن خود كند. اين فيلم همچنين اينكه در بخش سينماي معاصر جهان در جشنواره بين المللي تورنتو نيز حاضر بوده است.
آلپر كه دانش آموخته اقتصاد و تاريخ است و متخصص تاريخ معاصر تركيه است در جنون، زندگي دو برادر را تصوير مي كند كه سعي مي كنند در ناكجاآباد امروز استانبول زنده بمانند. در اين فيلم دو برادر بايد شهر را از زباله ها و همه اضافات پاك كنند، هر چند شغل آنها با روابط شكننده برادرانه شان تضاد دارد. جنون جامعه اي را نشان مي دهد كه ترس از تروريسم و اقدامات تروريستي آن را تا مرز جنون و سرحد ترس كشانده است.
آلپر همچنين توانست جايزه بهترين كارگرداني و بهترين فيلمنامه را از جشنواره آسيا پاسيفيك 2015 و بهترين كارگرداني از جشنواره صوفيه بلغارستان (2016) براي اين فيلم دريافت كند. همچنين جايزه بهترين كارگرداني، بهترين فيلمنامه و بهترين تدوين نيز توسط جشنواره انجمن منتقدان تركيه به فيلم جنون تعلق گرفته است. به نظر مي رسد آلپر با ساخت سه فيلم در سال به خوبي توانسته با همين سه اثر، خود را در عرصه سينماي نوي تركيه مطرح كند.

**طلوع، فيلمي سياه و سفيد
فيلم نود و شش دقيقه‌اي طلوع يا سپيده دم محصول لهستان، استوني و لتواني به كارگرداني لايلا پاكالنينا/Laila Pakalnina كارگردان و نويسنده پنجاه و سه ساله اهل لتواني به شيوه سياه و سفيد ساخته شده است.
در حاليكه لتواني (آن روزها جزو اتحاد جماهير شوروي سابق) تحت تاثير نيروهاي ارتش سرخ در حال تغييرات عمده است از نظر يانيس جوان دو دسته خوب ها و بدها وجود دارند؛ خوب ها يا همان قرمزها كه خواستار زندگي جمعي و مزارع اشتراكي و نظم نوين در جامعه هستند و بدها يا سفيد ها كه اين نظم و زندگي روشن در آينده را نمي پذيرند. پدر يانيس از دهقانان مرفه است و به شدت با اين مزرعه جمعي مخالف است و در نهايت يانيس تصميم زندگي خود را مي گيرد و به پدرش خيانت مي كند.
هر چند داستان نقبي به ماجراي واقعي پاوليك موروزف زندگي مي زند كه در سال 1932 به پدرش عليه نيروهاي اتحاد جماهير شوروي خيانت كرد و توسط اعضاي خانواده كشته شد، ليلا پاكولنينا توانسته تصاوير بسيار قوي پديد آورد كه همه وجوه زندگي در اتحاد جماهير شوروي را پيش چشم مخاطبان زنده مي كند؛ همچنين اسطوره تولد ايدئولوژي آن و اخلاقي كه ناگهان در خاك لتواني جوانه مي زند.
پاكالنينا كه پيش از سال 1991 وارد فيلمسازي شده و تاكنون 20 فيلم بلند داستاني كارگرداني كرده است با فيلم طلوع در بخش مسابقه اصلي جشنواره شب هاي سياه تالين/Tallinn Black Nights و پانزدهمين دوره جشنواره فيلم تريسته /Trieste Film Festival (ژانويه 2016) ايتاليا حاضر بود.
فراهنگ**9157 ** 1569

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «از فيلمي اسكاري تا آدم كوتوله‌هاي عشق فوتبال» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-1839) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا