نگراني از كم آبي اراضي كشاورزي در برخي از روستاهاي نوشهر

به گزارش خبرنگار ايرنا ، علي شادمان روز شنبه در نشست كارگروه كشاورزي ، آب و منابع طبيعي شهرستان نوشهر گفت : گزارش هاي كشاورزان روستاها از جمله 'سيدعلي كياسطان' ، 'مارگيرده ' و ' اميررود ' نشان مي دهد كه با توجه به فراررسيدن زمان شخم و شيار و ديگر فعاليت هاي كشاورزي همچنان براي آبدهي زمين هايشان با مشكل مواجه هستند.
وي افزود : پيش از اين مسئولان ادارات ذيربط بايد براي حل اين مشكل برنامه ريزي و تدابير ويژه اي را مي انديشند تا آنكه امروز شاهد نگراني تعداد زيادي از كشاورزان ناشي از اين معضل دراين منطقه نباشيم .
فرماندار نوشهر وضعيت سردهنه هاي كشاورزي موجود دراين شهرستان را بدليل سنتي بودن بسيار نامطلوب دانست و گفت كه درهرصورت فعاليت هاي كشاورزي و مساله توليد نقش اساسي در تامين مواد غذايي منطقه دارد و بنابراين بايد مسئولان و متوليان امر از آنكه سال ها مشكل كم آبي اراضي كشاورزي اين منطقه حل نشده اين موضوع با جديت بيشتر پيگيري و با فرمانداري و مسئولان استاني در ميان بگذارند.
فرماندار نوشهر درادامه با بيان اينكه تسهيلات منظورشده در حوزه هاي كشاورزي بايد بدون انحراف و هدفمند به متقاضيان پرداخت شود با ابراز تاسف گفت كه درجريان بازديد از برخي از طرح هاي درحال اجرا دراين زمينه هزينه هاي براي فراهم سازي زيرساخت ها حدود دوبرابر اجراي طرح شده كه بنظرم همين عامل سبب ورشكستگي خيلي از سرمايه گذاران دراين بخش شده است.
شادمان از مسئولان ذيربط خواست تا ضمن جدي گرفتن آموزش همچنين بنحوي برنامه ريزي كنند طرح هايي را اجرا تا براي سرمايه گذاران صرف اقتصادي داشته و به روز باشد.
مدير امور بهره برداري و توزيع آب شهرستان هاي نوشهر ، چالوس و كلاردشت نيز گفت : از طول مسير حدود يكصد كيلومتري كانال انتقال آب از سد انحرافي چالوس به شرق مازندران ، حدود 12 كيلومتر آن براي آبگيري زمين هاي كشاورزي در نوشهر استفاده مي شود.
ايرج متاجي افزود : منتهي در مناطقي از اراضي كه گستره آن به كمتر از 500 هكتار مي رسد در برخي از روستاها از جمله سيدعلي كياسلطان ، اميررود و مارگيرده به علت جاري شدن سيل سال گذشته و افت بستر امكان آبگيري اين سطح اراضي دراين روستاها از طريق اين كانال ممكن نيست.
وي همچنين به وجود حدود 22 سردهنه كشاورزي و كمبود اعتبارات لازم براي صنعتي كردن آنها اظهارداشت : سال ها است كه در برخي از مواقع بويژه بارندگي شديد و درپي آن جاري شدن سيل غالب اين سردهنه ها تخريب مي شود كه براي مرمت و بازسازي آنها با كمبود اعتبار روبه رو هستيم.
مديرامور بهره برداري و توزيع آب شهرستان هاي نوشهر ، چالوس و كلاردشت گفت : چنين وضعيتي بنوعي سبب خسارت به زمين هاي كشاورزي و بدنبال آن نارضايتي و نگراني بيشتر كشاورزان مي شود كه بايد دراين حوزه فكر اساسي شود.
شهرستان نوشهر با برخورداري از حدود 21 هزار هكتار اراضي كشاورزي درغرب مازندران واقع است.
7078 /1602/6097

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نگراني از كم آبي اراضي كشاورزي در برخي از روستاهاي نوشهر» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-1842) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا