تيم بدون برنامه - محسن بهاروند*

استقلال يا همان تاج سابق كه بزرگاني چون حجازي، يكه، احدي، دانائي فرد و صدها بازيكن با ارزش و تكنيكي را در كنار نام خود تجربه كرده است، اين روزها هيچ چيز تاج را شباهت ندارد و حتي طرفدارانش از ديدن بازي هايش لذت نمي برند.
نگاهي به عملكرد استقلال در فصل كنوني ليگ برتر باشگاه هاي ايران نشان مي دهد كه اين تيم از برنامه مدون و يا تاكتيك خاصي برخوردار نيست و كسب امتيازاتش نيز شايد تاكنون از روي شانس و اقبال و يا تصادفي بوده است.
استقلال تهران در 12 بازي نيم فصل دوم فقط 18 امتياز اندوخته و چهار پيروزي، شش مساوي و دو باخت را در كارنامه خود ثبت كرده است. اين عملكرد براي تيمي كه بخواهد قهرمان ليگ شود مطلوب نيست.
تيم استقلال در 12 بازي نخست نيم فصل اول 25 امتياز را به دست آورد هر چند آن عملكرد نيز جالب نيست، ولي نشان مي دهد كه در نيم فصل اول بهتر از نيم فصل دوم امتياز كسب كرده است.
در آن نيم فصل نيز هفت پيروزي و چهار مساوي را به دست آورده و تنها يك باخت را در كارنامه خود داشت.
تيم استقلال تهران در چهار بازي آخر خود در نيم فصل دوم هيچ پيروزي به همراه نداشته و با سه مساوي و يك باخت ضعيف ترين عملكرد را در اين مقطع در كارنامه خود به ثبت رسانده است.
شاگردان مظلومي در مجموع 35 گل را وارد دروازه حريفان كرده ولي 23 گل نيز از حريفان دريافت كرده است. مهاجمان اين تيم البته در اين زمينه نمره خوبي كسب نكردند، ولي اين تعداد گل، استقلال را در بين 16 تيم دوم كرده است.
از ديگر سو دريافت 23 گل از حريفان نشان مي دهد كه خط دفاع استقلال يك خط دفاعي متزلزل است، زيرا به طور متوسط هر بازي يك گل را دريافت كرده است كه اين در متوسط فوتبال دنيا ميانگين خوبي نيست.
در حال حاضر تيم استقلال تهران از لحاظ گل خورده در رده ششم ليگ برتر است و اگر اين تيم مي خواهد براي قهرماني بجنگد با اين عملكرد هرگز به صدر جدول نخواهد رسيد.
سجاد شهباززاده بهترين مهاجم اين تيم هم با شش گل زده نمره قابل قبولي را كسب نمي كند، زيرا در قياس با مهدي طارمي آقاي گل اين فصل كه 16 گل براي تيم پرسپوليس به ثمر رساند، فاصله زيادي دارد.
هر چند اميد ابراهيمي هم 7 گل را به ثمر رساند، ولي چهار گل وي از روي نقطه پنالتي بوده كه نمي توان آن را جزو عملكرد مهاجمان استقلال به حساب آورد.
نيمه دوم هم كه به نيمه مربي معروف است تاكنون نتوانسته به كمك تيم استقلال بيايد، چرا كه از مجموع گل هاي زده شده استقلال 19 گل در نيمه اول به ثمر رسيده و فقط 16 گل توسط بازيكنان اين تيم در نيمه دوم كه نيمه مربي است به ثمر رسيده است.
از لحاظ فيزيك بدني نيز تيم استقلال تهران، تيمي آماده نبود به طوري كه از مجموع گل هاي خورده اين تيم 7 گل در 15 دقيقه آخر و 14 گل را در نيمه دوم دريافت شد. اين نشان مي دهد تيم استقلال در نيمه دوم همواره با افت بدني بازيكنانش همراه بوده است.
نكته ديگر اينكه مديران باشگاه استقلال در نيم فصل نقل و انتقالات هم موفق عمل نكردند و فقط با جذب دو بازيكن ناآماده و ناهماهنگ خلاها و نواقص تيم استقلال تهران را بر طرف نكردند و عملا راه را براي قهرماني استقلال بستند.
حال كه استقلال از لحاظ آماري و فني نمره قابل قبولي نگرفته است، بايد اذعان كرد كه از لحاظ تعصب و تلاش فردي هم حرفي براي گفتن نداشته است، زيرا كسب يك امتياز در برابر تيم رقيب ديرينه خود پرسپوليس در دو بازي رفت و برگشت اين ادعا را اثبات مي كند كه اگر بازيكنان با تعصب و تلاش بيشتري به ميدان مي آمدند هرگز پنج گل را به سادگي در دو بازي دربي در برابر رقيب ديرينه خود دريافت نمي كردند.
استقلال اگر مي خواهد همان استقلال قهرمان آسيا يا نسخه اي از آن باشد بايد در پايان اين فصل فكري اساسي براي خود انجام دهد و به دنبال يك خانه تكاني باشد.
استقلال نيازمند دانش مربياني است كه امروزه با علم فوتبال روز دنيا عجين شده اند، بازيكناني را مي خواهد كه از لحاظ فني و از نمره 20 بالاي 15 بگيرند. از لحاظ تعصب پيراهن در حد عالي بوده تا بيش از اين موجب دلسردي هزاران طرفدار خود نشوند.
طرفداران استقلال اين روزها فوتبال زيبا و يكدست از تيم شان مي خواهند و نه اينكه نوسانات شديد تيمي و انفرادي را شاهد باشند. آنها حق دارند نسبت به عملكرد ضعيف تيم ناراضي باشند و حتي با اين تيم و ورزشگاه محل بازي آن به دليل بازي هاي ضعيف و بي برنامه آن خداحافظي كنند.
استقلالي كه روزگاري در آسيا، همه از نام آن مي ترسيدند، اين روزها هيچ ترسي براي حريفان به همراه ندارد و حتي تيم هاي كوچك در ورزشگاه آزادي براي او گربه سياه مي شوند و به خود اجازه مي دهند تا براي آن كري بخوانند، زيرا استقلال را كوچك و ضعيف كرده اند.
ديروز كه اين تيم با دريافت چهار گل از رقيب ديرينه خود موجب ياس و نگراني طرفدارانش شد، حتي كسي به خود اجازه نداد كه كمترين عذرخواهي بكند و اين اگر در جاي ديگري در دنيا اتفاق مي افتاد، كمترين كار انجام شده استعفاي سرمربي بود.
اميدوارم مسئولان وزارت ورزش و جوانان به طور عاجل فكري به حال اين تيم بكنند و حداقل اگر خود نمي توانند آن را اداره كنند با دادن آن به بخش خصوصي زمينه ساز احياي آن شوند، زيرا در اين صورت بخش خصوصي حداقل براي دل طرفدارانش هم كه شده برنامه ريزي بهتري انجام خواهد داد.
اگر امروز در ساير شهرهاي ايران تيم هاي همنام استقلال ايجاد مي شود فقط به خاطر احياي نام استقلال و بزرگي آن و مايوس شدن از استقلال تهران است.
* كارشناس ورزشي

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تيم بدون برنامه - محسن بهاروند*» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-1897) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا