35 ميليارد ريال درآمد حاصل از فروش سوخت عايد مرزنشينان خراسان جنوبي شد

مهدي ماهگلي روز شنبه در گفت و گو با خبرنگاران با بيان اينكه اين مبلغ به زودي به حساب مرزنشينان پرداخت مي شود، افزود: سود حاصله در دو مرحله به سرپرستان مرزنشيني كه در شعاع 25 كيلومتري مرز سكونت دارند تعلق مي گيرد.
به گفته كارشناسان با افزايش درآمد مرزنشينان و روستاييان مناطق مرزي تمايل مهاجرت در آنها به شهرها كاهش و ضريب امنيت استان بيشتر مي شود.
وي ادامه داد: در مرحله نخست كه پايان فروردين ماه تعيين شد، 14ميليارد ريال پرداخت خواهد شد، اين در حالي است كه دو هزار و 500 خانوار مرزنشين تاكنون كارت خود را در دستگاه كارت خوان نكشيده اند و با انجام اين كار مبلغ به حساب آنها منظور مي شود.
وي بيان كرد: هم اكنون تعداد ساكنان مرز از پنجهزار و 988 خانوار به هفت هزار و 656 خانوار افزايش يافته اميد است سهميه فروش سوخت استان در سال 95 افزايش يابد.
اين مسئول رقم هدف تجاري استان در سال گذشته را 166 ميليون دلار اظهار كرد كه به گفته وي اين رقم بيشتر از ميزان تعيين شده يعني 177 ميليون دلار تحقق يافت.
وي عنوان كرد: تراز تجاري استان كاملا مثبت است به گونه اي كه سال گذشته از مجموع 181 ميليون دلار، سه ميليون و 500 دلار واردات در استان انجام شد.
ماهگلي رقم هدف تجاري امسال استان را 200 ميليون دلار ذكر كرد و يادآور شد: اميد است با شرايطي كه رقم مي خورد اين هدف نيز محقق شود.
وي افزود: اكنون سه بازارچه مرزي از مجموع چهار بازارچه مرزي خراسان جنوبي تعطيل است در صورتي كه سال هاي گذشته اين بازارچه ها سهم بسزايي در تجارت داشته اند.
معاون امور بازرگاني و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گفت: سال گذشته در مجموع دو ميليارد و 573 ميليون دلار كالا از ايران به افغانستان صادر شد كه از اين ميزان سهم خروجي خراسان جنوبي به اين كشور 686 ميليون دلار است.
ماهگلي اضافه كرد: از مجموع 686 ميليون دلار كالاي خروجي استان 45 درصد از طريق بازارچه ها و 55 درصد از طريق گمرك ماهيرود انجام شده است.
وي ظرفيت روزانه خروج تعداد كاميون از بازارچه مرزي ماهيرود را 300 تا 350 دستگاه ذكر كرد و افزود: با توجه به تعطيلي سه بازارچه استان سهم بازارچه ماهيرود مناسب است انتظار مي رود با ايجاد زيرساخت هاي مورد نياز در مرز بتوانيم سرعت صادارت كالا در اين بخش را افزايش دهيم و سهم استان را به ميزان مورد نظر برسانيم.
ماهگلي بيان كرد: سال 93، افغانستان بازار پنجم هدف جمهوري اسلامي ايران بود كه در سال 94 بازار چهارم و سهم صادارت آن بيشتر شد كه از مجموع 181 ميليون دلار صادارت 70 درصد از طريق گمرك ماهيرود و بيرجند و 30 درصد از طريق بازارچه ماهيرود انجام شد.
به گفته وي عمده اقلام صادارتي استان سال گذشته شامل كاشي و سراميك، هيد رو كربن سنگين و سبك، خوراك كامل دام و طيور، مرغ منجمد، سيمان و پودر اوره و اقلام وارداتي شامل برنج، دام زنده، تخم اسپند و شاهدانه بو داده بود.
2047/7557

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «35 ميليارد ريال درآمد حاصل از فروش سوخت عايد مرزنشينان خراسان جنوبي شد» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-1899) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا