اهدا چند دستگاه رايانه به كودكان اوتيسم در گلستان

به گزارش روز شنبه ايرنا به نقل از روابط عمومي استاندارد گلستان، بازديد كاركنان استاندارد از اين مدرسه آموزشي در راستاي برنامه هاي روز جهاني اوتيسم انجام شد.
دوم آوريل مصادف با ۱۳ فروردين، روزجهاني اوتيسم (اختلال دَرخودماندِگي) است.
مركز آموزشي كودكان اوتيسم از سوي مجيد قرباني تاسيس شده است و اكنون 32 كودك را زير پوشش آموزشي دارد كه سنين 4 تا 14 سال را شامل مي شوند.
در اين مركز آموزشي حدود 20 مربي و درمانگر فعاليت دارند كه دانش آموخته رشته هاي روان شناسي و اختلالات رواني كودكان هستند.
اين مركز همچنين موفق به بنيانگذاري موسسه خيريه اوتيسم شده است، اين موسسه در جهت دريافت كمك هاي مردمي و كمك به فعاليت تشكل ها براي شناسايي كودكان اوتيسم و پيشگيري به موقع از تشديد اين بيماري در كودكان، تشكيل شده است.
درخودماندگي يا اوتيسم (به انگليسي: Autism) نوعي اختلال رشدي از نوع روابط اجتماعي است كه با رفتارهاي ارتباطي، كلامي غيرطبيعي مشخص مي‌شود.
علائم اين اختلال تا پيش از سه سالگي بروز مي‌كند و علّت اصلي آن ناشناخته‌ است، اين اختلال در پسران شايع‌تر از دختران است. وضعيت اقتصادي، اجتماعي، سبك زندگي و سطح تحصيلات والدين نقشي در بروز درخودماندگي ندارد، اين اختلال بر رشد طبيعي مغز در حيطه تعاملات اجتماعي و مهارت‌هاي ارتباطي تأثير مي‌گذارد.
كودكان و بزرگسالان مبتلا به اوتيسم در ارتباطات كلامي و غير كلامي، تعاملات اجتماعي و فعاليت‌هاي مربوط به بازي، مشكل دارند، اين اختلال، ارتباط با ديگران و دنياي خارج را براي آنان دشوار مي‌سازد، در بعضي موارد رفتارهاي خودآزارانه و پرخاشگري نيز ديده مي‌شود.
همچنين در اين افراد حركات تكراري (دست زدن، پريدن) پاسخ‌هاي غيرمعمول به افراد، دل‌بستگي به اشيا و يا مقاومت در مقابل تغيير ديده مي‌شود و ممكن است در حواس پنجگانه (بينايي، شنوايي، بساوايي، بويايي و چشايي) نيز حساسيت‌هاي غير معمول ديده شود، هستهٔ مركزي اختلال در درخودماندگي، اختلال در ارتباط است.
از هر ۶۰ تا ۷۰ تولد زنده در دنيا يك نفر مبتلا به اوتيسم است.
كارشناسان زندگي ماشيني و عوامل ناشي از آن مانند استرس را در سير صعودي ابتلا به اين بيماري دخيل مي دانند، نتيجه يك مطالعه نشان مي دهد زناني كه چاق و يا ديابتي هستند، در صورتي كه باردار شوند، بيش از مادران سالم با احتمال تولد نوزاد اوتيسمي روبرو خواهند بود.

*تصويب 19 تدوين استاندارد ملي در گلستان
رئيس اداره استاندارد سازي و آموزش و ترويج استاندارد گلستان از تصويب 19 تدوين پيشنهاد شده توسط اين اداره كل در كميته ملي سازمان ملي استاندارد ايران در سال 94 خبر داد.
حميدرضا عاليشاهي اظهار داشت: سال گذشته 30 تدوين استاندارد از سوي كاركنان اداره كل، كارشناسان استاندارد و شركت هاي همكار استاندارد در زمينه پژوهش و تدوين پيشنهاد و مصوب شد كه از اين تعداد 19 پيشنهاد تا پايان سال 94 به تصويب كميته ملي رسيد و بقيه پيشنهادها در دست اصلاح و بازنگري مي باشد.
به گفته وي پيشنهادهاي مصوب سال 94 در حوزه هاي مختلف غذايي و كشاورزي، مصالح ساختماني، مواد معدني، شيميايي و پليمر، اوزان و مقياسها، اسناد و تجهيزات اداري، گردشگري و خدمات، چوب، برق و مديريت كيفيت بوده كه به تناسب تخصص و تجربه به دبيران مختلف واگذار شده است.
وي برگزاري دوره هاي آموزشي در زمينه نحوه مشاركت در تدوين استانداردهاي ملي و بين المللي، مشاركت مديران كنترل كيفيت، كارشناسان رسمي استاندارد، همكاري دستگاه هاي ذيربط، تعامل رابطين تدوين دستگاه هاي اجرايي و استفاده از ظرفيت هاي دانشگاهي و علمي استان را در سال هاي گذشته از دلائل افزايش مشاركت در تدوين استانداردهاي ملي برشمرد.

*تغيير تابلوهاي ادارات استاندارد گلستان
مدير روابط عمومي اداره كل استاندارد گلستان از تغيير طرح تابلوهاي اداره كل و استاندارد شهرستان گنبدكاووس در سال جديد خبر داد.
به گفته حسين ضميري تابلوهاي جديد اداره كل مزين به نامگذاري سال 95 توسط مقام معظم رهبري با عنوان 'اقتصاد مقاومتي، اقدام و عمل' و نيز شعاري شده است كه ناظر بر هدف گذاري استاندارد بر ايجاد جهاني امن تر مي باشد.
6204/1648

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اهدا چند دستگاه رايانه به كودكان اوتيسم در گلستان» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-1919) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا