سفر رييس جمهوري صربستان به ايران؛ عزم بلگراد براي توسعه روابط

به گزارش ايرنا، دفتر رياست جمهوري صربستان با انتشار اطلاعيه اي اعلام كرد كه نيكوليچ به ايران سفر مي كند . وي برنامه كاري خود به تهران را روز يكشنبه 17 آوريل (29 فروردين ماه) در ديداري با حسن روحاني رئيس جمهوري كشورمان آغاز مي كند.
در اين اطلاعيه همچنين آمده است كه رئيس جمهوري صربستان در اين سفر با «سورنا ستاري» معاون علمي و فناوري رئيس جمهوري ديدار و گفت و گو خواهد داشت.
رئيس جمهوري صربستان همچنين در مراسم گشايش پنجمين همايش بين المللي سمپوزيوم انجمن جهاني فدراسيون مغز و اعصاب شركت خواهد كرد.
گسترش روابط خوب و دوستانه بلگراد - تهران و همچنين توسعه همكاري هاي جمهوري اسلامي ايران و جمهوري صربستان، از جلمه تلاش هاي مقام هاي دو كشور است و سفر رئيس جمهوري صربستان به ايران و ديدار وي با رئيس جمهوري كشورمان؛ تاكيدي بر روابط دوستانه و گسترش همكاري هاي دو كشور در عرصه هاي مختلف است.
صربستان بعنوان يكي از بنيانگذاران جنبش غير متعهدها و عضو ناظر، با كشورهاي عضو اين جنبش از جمله جمهوري اسلامي ايران روابط و همكاري خوبي دارد و دو كشور صربستان و ايران طي چند سال گذشته بخصوص از سال 1392 خواستار گسترش روابط و همكاري هاي دو جانبه در حوزه هاي مختلف بخصوص فرهنگي و اقتصادي بوده اند.

*** ديدارهاي مقام هاي صربستان و ايران
سفر مقام هاي دو كشور كه در چند سال گذشته بين تهران و بلگراد افزايش چشمگيري داشته، از سال 1392 با سفر «علي اكبر لاريجاني» رئيس مجلس شوراي اسلامي به صربستان وارد مرحله جديدي شد و حاصل اين ديدار، سير صعودي گسترش روابط و همكاري هاي دو كشور و به دنبال آن سفر متعدد ديگر مقام هاي دو كشور بوده است.
در اين سفر، ارتقاي روابط و همكاري هاي پارلماني و اقتصادي بين ايران و صربستان پايه ريزي و موجب شد كه روابط جمهوري اسلامي ايران و صربستان وارد مرحله جديدي شود. برگزاري چهاردهمين نشست كميسيون مشترك در آذر ماه 1394 كه طي آن چند توافق نامه همكاري مشترك از جمله گردشگري به امضا رسيد؛ از نتايج اين سفر بود.
دكتر لاريجاني در اين سفر ابتدا از مسجد بزرگ بلگراد، كليسا و موزه مارشال تيتو بازديد كرد و نشستي نيز با ايرانيان مقيم صربستان داشت و به دنبال آن با نخست وزير و رئيس جمهوري صربستان ديدار كرد. طي اين ديدارها مقام هاي دو كشور ضمن اشاره به روابط تاريخي و دوستانه بر گسترش روابط و همكاري هاي دو جانبه در عرصه هاي مختلف از جمله پارلماني، امور بانكي، تجاري، فرهنگي و اقتصادي تاكيد كردند.
- سفر «مايا گويكوويچ» رئيس پارلمان صربستان به ايران در سال 1394 و ديدار وي با مسئولان بلند پايه كشور ، موجب تحكيم روابط دو كشور و همچنين گسترش همكاري هاي پارلماني و اقتصادي شد.
رئيس پارلمان صربستان در ملاقات با رئيس مجلس شوراي اسلامي بر گسترش روابط دو جانبه تاكيد كرد و افزود كه روابط ايران و صربستان از زمان يوگسلاوي سابق برقرار بوده است و اكنون نيز ادامه دارد.
وي همچنين در اين ديدار با اشاره به توافقات انجام شده بين دو كشور براي توسعه روابط و گسترش همكاري ها گفت:‌ در خصوص توسعه روابط پارلماني، گروه‌هاي دوستي و كميسيون‌هاي مشترك، گفت و گو و تبادل نظر شده است.
گويكوويچ در سفر دو روزه خود به ايران درباره مسائل منطقه‌اي و همچنين توسعه روابط اقتصادي، علمي، آموزشي، گردشگري و تجارت با ديگر مقام هاي كشور ديدار و گفت و گو كرد و حاصل اين ملاقات ها، تعميق و گسترش روابط دو كشور بوده است.
- سفر «راسيم لياييچ» معاون اول نخست وزير و وزير تجارت، گردشگري و مخابرات صربستان به تهران كه با هدف ارتقاي روابط و همكاري هاي دو كشور در حوزه هاي مختلف صورت گرفت، تاكيدي بر علاقمندي صربستان براي داشتن روابط و همكاري اقتصادي در سطح گسترده با جمهوري اسلامي ايران است.
لياييچ كه در عين حال از طرف نخست وزير صربستان براي رئيس كميسيون مشترك در امور همكاري هاي اقتصادي، تجاري، علمي و فني اين كشور با ايران انتخاب شده است، طي چندين سفر در سال گذشته به تهران براي بررسي راه هاي گسترش همكاري هاي دو جانبه با «محمد رضا نعمت زاده» وزير صنعت، معدن و تجارت ايران ديدار و گفت داشت.
در ديداري كه معاون اول نخست وزير صربستان با مقامات بلند پايه كشورمان داشت، زمينه هاي سرمايه گذاري و توسعه همكاري هاي دو كشور در حوزه هاي مختلف از جمله اقتصادي، گردشگري، فرهنگي و علمي مورد گفت و گو و تبادل نظر قرار گرفت.
لياييچ همچنين در صدر يك هيات بزرگ بازرگاني در اواخر آذر ماه سال گذشته براي شركت در چهاردهمين كميسيون مشترك تجاري و اقتصادي بين صربستان و ايران در تهران اقامت داشت. در اين اجلاس بين نمايندگان دو كشور چند تفاهم نامه همكاري از جمله گردشگري امضا شد.
معاون نخست وزير صربستان پيشتر در گفت و گو با خبرنگار ايرنا در بلگراد، با اشاره به اينكه ايران پس از لغو تحريم ها نه تنها در بخش هاي گردشگري و تجاري در حال تبديل شدن به قطب بزرگ گردشگري و بازرگاني است، گفت: ايران بازار بزرگ 80 ميليون نفري دارد و در سفر اخير به تهران شاهد حضور هيات اقتصادي 100 نفري فنلاند با حضور وزير تجارت و بازرگاني اين كشور بودم و پيش از آن نيز هيات هاي بزرگي از آلمان و ايتاليا به ايران سفر كرده بودند.
وي تاكيد كرد: ايران يك بازار بسيار مهم دارد و ما بايد از اين فرصت و روابط خوب سياسي دو كشور به منظور گسترش همكاري هاي اقتصادي و تجاري استفاده كنيم و تبادل كالا كه در سطح پائيني قرار دارد، بايد به طور قابل توجهي افزايش يابد.
معاون نخست وزير صربستان همچنين در اين گفت و گو تاكيد كرد كه صربستان به سرمايه گذاري ايران به ويژه در زمينه هتلداري و مجتمع پتروشيمي علاقه دارد و اين موضوع ها از جمله مباحث مطرح شده در كميسيون مشترك تجاري دو كشور در سال گذشته بود.
لازم به توضيح است كه بر اساس توافق هاي صورت گرفته، قرار است طي سال جاري پانزدهمين كميسيون مشترك تجاري دو كشور در بلگراد پايتخت صربستان برگزار شود.

*** همكاري هاي گردشگري
حضور فعال جمهوري اسلامي ايران در 3 دوره گذشته نمايشگاه بين المللي گردشگري بلگراد كه موجب آشنايي بيشتر مردم و آژانس هاي گردشگري صربستان و همچنين آژانس هاي گردشگري كشورمان با امكانات گردشگري و سياحتي دو كشور شد، توانست راه گردشگران ايراني را به اين منطقه از اروپاي شرقي و بالكان هموار سازد.
اكنون سفارت جمهوري اسلامي ايران با دولت صربستان و سازمان هواپيمايي 'ايرصربيا' رايزني هايي را براي ايجاد و احياي خط مستقيم هوايي بين تهران و بلگراد شروع كرده اند و طرفين معتقدند كه با برقراري پرواز مستقيم مي توان نه تنها همكاري هاي گردشگري بلكه همكاري هاي تجاري و اقتصادي بين دو كشور را افزايش داد.
پس از حضور متوالي ايران براي سه دوره در نمايشگاه بين المللي گردشگري بلگراد، اكنون دولت صربستان تلاش مي كند كه در نمايشگاه گردشگري تهران در سال جاري شركت كند تا بتواند گردشگران ايراني را با امكانات گردشگري در صربستان آشنا كند.
حضور دو كشور ايران و صربستان در نمايشگاه هاي يكديگر مي تواند بر توسعه همكاري هاي دو جانبه در حوزه هاي مختلف تاثير بسزايي داشته باشد.
به دنبال تلاش سفارت ايران در بلگراد و همچنين معاون نخست وزير و وزير گردشگري، تجارت و ارتباطات صربستان، بلگراد در اواخر اسفند ماه سال گذشته و اوايل فروردين جاري ميزبان 420 گردشگر ايراني بود كه از طرف وزير گردشگري صربستان و همچنين سفير جمهوري اسلامي ايران در بلگراد مورد استقبال قرار گرفتند.

***همكاري هاي فرهنگي
همكاري هاي فرهنگي بين صربستان و جمهوري اسلامي ايران از سطح خوبي برخوردار است و در اين راستا رايزني فرهنگي كشورمان در بلگراد توانسته است سطح همكاري ها در اين زمينه ها را به سطح مطلوبي افزايش دهد.
علاقه مندي دانش آموزان، دانشجويان و ديگر قشرهاي جامعه صربستان به فراگيري زبان فارسي و همچنين برنامه هاي فرهنگي، موسيقي اصيل، عكس، نقاشي، هنر خطاطي و جشنواره فيلم هاي ايراني كه به طور مرتب از طرف رايزني فرهنگي كشورمان در سراسر صربستان برگزار مي شود، خود بيانگر همكاري هاي گسترده دو كشور در زمينه هاي فرهنگي است.
همكاري هاي دانشگاهي نيز از ديگر ابعاد همكاري هاي فرهنگي بين دانشگاهاي دو كشور است كه در اين زمينه «ولاديمير بومباشيروويچ» رئيس داشگاه بلگراد كه 31 دانشكده را در سراسر صربستان زير پوشش خود دارد، اخيرا در ملاقات با «محمود شالوئي» رايزن فرهنگي ايران در صربستان، گفت: ايران كشوري فرهنگي و با سابقه اي درخشان و ديرينه است كه همواره كانون توجه عالمان و دانشمندان بوده و از مراكز مهم علمي و فرهنگي جهان بشمار مي رود.
رئيس دانشگاه ملي بلگراد در ادامه تاكيد كرد: فرصت ها و زمينه هاي گسترش همكاري هاي فيمابين بصورت همه جانبه وجود دارد و هم اكنون نيز شرايط مطلوبي براي تعميق و تحكيم تعاملات علمي و آموزشي بين دو كشور صربستان و ايران فراهم شده است.
ترجمه «ديوان حافظ» به زبان صربي با آثار استاد محمود فرشچيان و ترجمه اسلوبودان جوروويچ توسط رايزني فرهنگي كشورمان در بلگراد و رونمايي آن در اوايل ماه دسامبر سال گذشته در كتابخانه ملي صربستان، نشانه اي از گستردگي فرهنگي ايران در صربستان است و در اين خصوص «لاسكو بلاشكوويچ» رئيس كتابخانه ملي صربستان و شاعر شهير منطقه بالكان؛ در مراسم رونمايي ضمن تجليل از ترجمه ديوان حافظ گفت: امروز براي كتابخانه ملي صربستان روز بسيار مهمي است و بدين مناسبت پيوستن كتاب برجسته ترين شاعر ايران «حافظ شيرازي» را به كتابخانه ملي گرامي مي داريم.
وي با اشاره به جايگاه شعر و ادبيات ايران افزود: خوشبختانه گنجينه ادبي كتاب هاي فارسي به صربي با اضافه شدن ديوان حافظ تقويت شد و بي ترديد ترجمه ديوان حافظ عميقا بر غناي آن افزوده است.
گسترش دوره هاي آموزش زبان فارسي در صربستان در صدر برنامه هاي آموزشي رايزني فرهنگي كشورمان در بلگراد قرار دارد و هم اكنون علاوه بر تشكيل دوره هاي آزاد در رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در بلگراد، كلاس هاي زبان فارسي در دانشگاه بلگراد، دانشگاه نووي ساد و دانشكده عالي گردشگري در پايتخت صربستان داير است.
همچنين در سال گذشته ميلادي در يك دبيرستان در بلگراد و شهرهاي اوژيتسه و اسمدروو، كلاس هاي آموزش زبان فارسي برگزار شده است و تشكيل اين دوره ها در دانشگاه مگاترند در بلگراد - بزرگترين دانشگاه خصوصي صربستان - و علاقمندي جامعه دانشگاهي صربستان به دوره هاي آموزشي زبان فارسي، نشانه اي از روابط و علائق فرهنگي دوجانبه بين صربستان و ايران است.
ملاقات هاي متعدد «مجيد فهيم پور» سفير جمهوري اسلامي ايران در بلگراد با وزير آموزش و پرورش، وزير ورزش و جوانان، روساي دانشگاه هاي بلگراد، نووي ساد و دانشگاه شهر نيش و ديدار با اساتيد و رئيسان دانشكده هاي مهندسي برق، راه و ساختمان، كشاورزي و غيره و نشست با مسئولين و خبرنگاران رسانه هاي خبري صربستان، از جمله مواردي هستند كه موجب رونق و يا هموار شدن گسترش همكاري هاي آموزشي، دانشگاهي و رسانه اي بين صربستان و ايران بخصوص طي دو سال گذشته شده است.
همچنين سفر وزير آموزش و پرورش و فناوري صربستان به ايران براي شركت در اجلاس وزيران علوم كشورهاي غير متعهدها در تهران در اسفتد 93، از ديگر موارد گسترش روابط دو كشور در زمينه آموزش و پرورش و تحصيلات عاليه بين دو كشور به شمار مي رود.
در اين سفر طي مذاكراتي بين وزير آموزش و پرورش و فناوري صربستان با مقامات ايراني در خصوص همكاري هاي مطالعاتي و تحقيقات مشترك در علوم مختلف، 10 بورسيه تحصيلي از سوي ايران به دانشجويان صرب در مقاطع مختلف دانشگاهي در دانشگاه هاي ايران اعطا شد.
همچنين بايد به اين نكته اشاره كرد كه در چارچوب طرح 'جهان در صربستان' كه يك پروسه آموزشي است، دانشجويان ايراني در مقاطع مختلف تحصيلي دانشگاهي در دانشگاه هاي صربستان بورسيه تحصيلي دريافت مي كنند.
در چارچوب گسترش همكاري هاي فرهنگي نيز هر ساله دانشجويان آموزش زبان فارسي از دانشگاه هاي صربستان براي طي كردن دوره هاي تكميلي كوتاه مدت به ايران اعزام مي شوند كه اين تبادل دانشجو موجب گسترش همكاري هاي فرهنگي بين ايران و صربستان بخصوص در دو سال اخير شده است.
همچنين در زمينه روابط با مساجد و جامعه ي اسلامي و مسلمانان در صربستان نيز اقداماتي طي دو سال گذشته از سوي سفارت و رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي انجام شده كه اعزام روحاني، ديدار با مقامات مذهبي، اهداي 400 بسته مواد غذايي به مسلمانان نيازمند در ماه مبارك رمضان، دعوت از گروه تواشيح از ايران و اجراي برنامه هاي مذهبي در سراسر صربستان از جمله اين اقدامات هستند.

*** همكاري هاي ورزشي
ورزش نيز از ديگر مواردي است كه صربستان و ايران در اين زمينه همكاري هاي بسيار خوبي دارند و وجود مربيان و بازيكنان صرب در رشته هاي مختلف ورزشي، موجب شده است مقامات دو كشور در فكر امضاي يادداشت تفاهم باشند.
در اين زمينه اشاره مي شود كه طي ملاقات هايي كه بين سفير جمهوري اسلامي ايران و وزير ورزش و جوانان صربستان و ديگر مسئولين اين وزارت خانه در يكي دو سال گذشته صورت گرفته است، پيش نويس يادداشت تفاهم بين دو وزارت خانه از جمله تبادل مربي، بازيكن و برگزاري مسابقات دوستانه تنظيم شده كه قرار است به زودي توسط مقات دو كشور به امضا برسد.

*** اقتصادي، كشاورزي و صنعتي
گسترش و ارتقاي همكاري هاي تجاري و بازرگاني و كشاورزي در كنار ارتقاي همكاري هاي پزشكي، دارو سازي، زير ساختي، راه سازي، معادن، انرژي، پتروشيمي، خودروسازي از ديگر تلاش هاي دو كشور صربستان و جمهوري اسلامي ايران است كه در اين زمينه ها با همكاري بين سفارت كشورمان در بلگراد و وزارت هاي مربوطه در صربستان، اقدام هاي زيادي انجام شده كه سفر هيات هاي تجاري و بازرگاني از كشورمان به صربستان و ديدارهاي متعدد با مسئولين نهادهاي مختلف صنعتي، معادن و كشاورزي از جمله اين تلاش ها به شمار مي روند.
در اين خصوص مي توان به اقدامات صورت گرفته براي گسترش همكاري هاي اقتصادي و كشاورزي در حوزه هاي مختلف اشاره كرد كه در اين راستا، ديدار سفير كشورمان در صربستان از كارخانه هاي توليد و ساخت تراكتورسازي در بلگراد، شركت بزرگ توليد تجهيزات و ماشين آلات كشاورزي در منطقه بوليواتس در 250 كيلومتري جنوب پايتخت صربستان و همچنين شركت در هشتاد و دومين نمايشگاه كشاورزي نووي ساد صربستان و بازديد از شركت بزرگ سور ( sever) كه در زمينه توليد انواع موتورهاي برقي و ژنراتورهاي توليد برق فعاليت دارد؛ زمينه ساز گسترش همكاري هاي دو كشور در زمينه تجاري، صنعتي و كشاورزي است.
اروپام**436**1485**1599

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سفر رييس جمهوري صربستان به ايران؛ عزم بلگراد براي توسعه روابط» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-1925) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا