حاشيه نگاري خبرنگار ايرنا از ظرافت هاي يك مسابقه كشتي

كارشناسان كشتي، مبارزه دو كشتي گير آزادكار وزن 65 كيلوگرم را يادآور خاطره اي دانستند كه در سال 1962 ميلادي در شهر «توليدو» آمريكا و در مبارزه جهان پهلوان غلامرضا تختي مقابل «الكساندر مدويد» نماينده شوروي رخ داد.
مدويد در آن مسابقه مصدوم شد و «تختي» از مصدوميت او مطلع شد، اما هيچگاه در مبارزه خود به ناحيه مصدوم «مدويد» حمله نكرد.
«ميثم نصيري» ملي پوش وزن 65 كيلوگرم تيم ملي روز گذشته - جمعه - در رقابت هاي انتخابي تيم ملي كشتي آزاد برابر «احمد محمدي» حريف نامدارش به برتري رسيد و نفر نخست وزن 65 كيلوگرم مسابقه انتخابي شد.
مرحله نهايي انتخابي تيم هاي ملي كشتي آزاد روز گذشته در چهار وزن 61، 65، 74 و 86 كيلوگرم و وزن 85 كيلوگرم كشتي فرنگي برگزار شده بود.
نصيري دارنده مدال طلا و همچنين نفر نخست جام تختي براي تعيين نفر نخست اين وزن در حالي پنجه در پنجه احمد محمدي دارنده دو مدال نقره و برنز جهان انداخت كه حريفش از ناحيه زانو دچار مصدوميت بود. البته پيش از برگزاري رقابت هاي انتخابي درخواست او براي رسيدگي به مصدوميتش مورد تاييد قرار نگرفت.
نصيري در دو مسابقه با نتايج 4- 3 (ضربه فني) و 5 بر 3 از سد احمد محمدي گذشت.
اين آزادكار زنجاني در طول دو مسابقه هيچگاه به پاهاي محمدي حمله نكرد و فقط با گرفتن سر و گردن و بارانداز حريفش را شكست داد.
ميثم نصيري در گفت و گو با خبرنگار ايرنا گفت: ضرورتي نداشت به پاهاي حريف حمله كنم و مي دانستم با زدن زير كتف، مي توانم حريفم را بگيرم و اين كار را انجام دادم و موفق هم شدم.
وي تلخي هاي مسابقات مرحله نهايي انتخابي تيم ملي در سال 94 را يادآور شد و گفت: در آن مسابقه پس از پيروزي برابر حريفاني چون مسعود اسماعيل پور به فينال راه يافتم و به دليل مسابقات سخت از ناحيه دنده دچار شكستگي شده بودم و در ديدار فينال، حريف، مرا با انجام باراندازهاي زياد شكست داد و فشار زيادي به من وارد شد و اين موضوع در ذهنم مانده بود و سعي داشتم در ديدار روز گذشته به حريفم آسيبي وارد نكنم.
نصيري در پاسخ به اين سئوال كه آيا به عنوان نفر اول وزن 65 كيلوگرم به المپيك مي رود، گفت: تاكنون همه چيز دست به دست همه داده تا در اين مرحله از انتخابي تيم ملي موفق باشم و اميدوارم بتوانم چند سالي كه پشت خط مانده ام را با حضور در المپيك جبران كنم.
دارنده مدال طلاي رقابت هاي قهرماني سال 2016 آسيا در تايلند گفت: كسب عنوان نخست تيم ملي شايد 80 درصد راه باشد و هنوز 20 درصد ديگر براي حضور در المپيك پيش رو دارم و اميدوارم بتوانم در مسابقات آينده توانمندي هاي خود را به كادر فني نشان دهم.
مبارزه غلامرضا تختي برابر حريف نامدارش «الكساندر مدويد» در سال 1962 ميلادي هيچگاه از خاطره ها نرفت.
مدويد دارنده سه مدال طلاي المپيك 1964 توكيو، المپيك 1968 مكزيكوسيتي و المپيك 1972 مونيخ و هفت بار قهرماني جهان كه اكنون رياست فدراسيون كشتي كشور بلاروس را به عهده دارد، بي شك بزرگترين كشتي گير قرن بيستم و يكي از بهترين هاي تمام دوران ورزش كشتي است.
ظهور و اوج گرفتن الكساندر مدويد با سال هاي پاياني دوران جهان پهلوان تختي همزمان بود. در حالي كه مدويد، جوان، نيرومند، سراسر انگيزه و جوياي نام بود، تختي از ديرپاترين قهرمانان عصر خود به حساب مي آمد و كم كم به آخر دوران قهرماني نزديك مي شد.
مدويد در مورد تختي مي گويد: آشنايي با تختي براي من افتخار بزرگي است. آشنايي ما از مسابقه هاي كشتي آزاد قهرماني سال 1961 جهان در يوكوهاما ژاپن آغاز شد. در آن ميدان بزرگ، تختي برنده مدال طلاي وزن هفتم شد و من در فوق سنگين مدال برنز گرفتم. اين نخستين حضور من در مسابقات جهاني بود. در همين جا بود كه تختي را شناختم و از نزديك به قدرت و بزرگي اش پي بردم. او هميشه مرا دوست داشت.
مدويد در خاطره اي از جهان پهلوان تختي مي گويد: به هنگام مسابقه هاي كشتي آزاد قهرماني جهان در سال ‎ 1962در توليدو آمريكا، زانوي من دچار ضرب خوردگي شد. پزشك تيم شوروي، زانوبند را باز كرده و مشغول تزريق آمپول مسكن بود. در همين لحظه، تختي كه از كنار كشتي گيران تيم شوروي گذشت و همه چيز را ديد.
در آن لحظه يكي از مربيان تيم شوروي گفت: او متوجه شده و در مسابقه به پاي مصدوم تو مي پيچد. اما در هنگام كشتي گرفتن، تختي اصلا به پاي مصدوم من دست نزد.
هر دو خسته شده بوديم و بايد اذعان كنم تختي با اينكه هفت سال از من بزرگ تر بود، ولي بيش از من جنبش و تحرك داشت. آن واقعه را تا آخر عمر به ياد خواهم داشت.
مدويد مي گفت: من آن كشتي را با يك امتياز به تختي واگذار كردم و او برنده ميدان شد. اين نخستين مبارزه من با تختي بود.
ورزشي**1067**1545

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «حاشيه نگاري خبرنگار ايرنا از ظرافت هاي يك مسابقه كشتي» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-1985) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا