نيروي دريايي ايران و پاكستان تمرين مشترك دريايي برگزار مي كنند

به گزارش ايرنا،اميردريادار حسين آزاد شنبه در يك نشست خبري ،بازديد از مراكز علمي و حضور در برنامه هاي فرهنگي ،هنري و نظامي را از ديگر برنامه هاي پيش بيني شده براي پرسنل نيروي دريايي ارتش پاكستان اعلام كرد.
وي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به اعزام چهلمين ناوگروه نيروي دريايي ارتش به شمال اقيانوس هند اظهار داشت:ناوگروه هاي اعزامي ايران از ابتداي ماموريت خود تاكنون ،حدود دو هزار و 250كشتي تجاري را با هدف مصون ماندن از حمله دزدان دريايي همراهي نظامي (اسكورت) كرده اند و نزديك به 250مورد درگيري مسلحانه مستقيم با دزدان دريايي اين منطقه داشته اند.
دريادار آزاد، ناوگروهاي اعزامي نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران را تنها يگان هاي دريايي مستقل حاضر در شمال اقيانوس هند دانست و اضافه كرد:ابتدا 151 كشور كه به نام (CTF151)شناخته مي شدند در خليج عدن و تنگه باب المندب حضور داشتند كه اكنون تعداد اين كشورها به 35كشور كاهش يافته است.
به گفته اين فرمانده ارشد نظامي ، بر خلاف ناوگروه هاي اعزامي ايران كه در برابر درخواست هاي كمك شناورهاي عبوري ،مسئولانه وارد عمليات شده و دزدان دريايي را وادار به فرار مي كنند ،بسياري از يگان هاي دريايي نظامي خارجي حاضر در منطقه ياد شده ،در برابر استمداد خواهي كشتي هاي در معرض خطر، وانمود به بي اطلاعي كرده و دخالتي نمي كنند.
فرمانده منطقه يكم نيروي دريايي ارتش ضمن بازخواني نقش و عملكرد نيروي دريايي در دوران دفاع مقدس اظهار داشت:در زمان جنگ تحميلي ،نيروي دريايي ارتش با حضور مقتدرانه خود ،در واقع اقتصاد جنگ و اقتصاد كشور را مديريت كرد و اجازه نداد صادرات نفت ايران و يا واردات كالا به كشور متوقف شود.
اميردريادار آزاد خاطرنشان كرد:در سال هاي اخير نيز اين نيرو همچنان بر اساس رهنمودهاي مقام معظم رهبري به عنوان يك نيروي راهبردي عمل كرده و ضمن گسترش دامنه برتري دريايي ،سياست توسعه دريامحور را نيز اجرايي كرده است.
فرمانده منطقه يكم نيروي دريايي ارتش با اشاره به برنامه هاي اجرا شده توسط اين نيرو براي عمران سواحل مكران ،اظهار اميدواري كرد:اين برنامه ها به افزايش استقرار جمعيت در نوار ساحلي و بهبود معيشت ساحل نشينان كمك كند.
فرمانده منطقه يكم نيروي دريايي ارتش ،در آخرين بخش از اين نشست خبري ،رژه يگان هاي دريايي،گلباران شهادتگاه شهيدان دريايي در خليج فارس،حضور افسران نيروي دريايي در مدارس و برگزاري مسابقه هاي ديي ،فرهنگي و ورزشي را از مهمترين برنامه هاي روز ارتش در بندرعباس اعلام كرد.
امام خميني (ره) با صدور پيامي تاريخي در تاريخ 29 فروردين سال 58 خطاب به ملت ، سنگ بناي روز ارتش را گذاشتند. دربخشي از پيام امام خميني(ره) آمده بود:
'روز 29 فروردين روز ارتش اعلام مي‏شود. ارتش محترم در اين روز در شهرستان هاي بزرگ با ساز و برگ به رژه بپردازند و پشتيباني خود را از جمهوري اسلامي و ملت بزرگ ايران و حضور خود را براي فداكاري در راه استقلال و حفظ مرزهاي كشور اعلام نمايند.
ملت ايران موظفند از ارتش اسلامي استقبال كنند و احترام برادرانه از آنان نمايند. اكنون ارتش در خدمت ملت و اسلام است و ارتش اسلامي است، و ملت شريف لازم است آن را به اين سِمت رسماً بشناسند و پشتيباني خود را از آن اعلام نمايند. اكنون مخالفت با ارتش اسلامي كه حافظ استقلال و نگهبان مرزهاي آن است جايز نيست. ما و شما و ارتش، برادرانه بايد براي حفظ و امنيت كشورمان كوشش كنيم و به شرارت اشرار و اختلال مفسدان خاتمه دهيم'.
از آن تاريخ به بعد هرسال در سالگرد صدور اين پيام، روز ارتش در سراسر كشور جشن گرفته مي شود و ارتش در شهرهاي مختلف به رژه و نمايش قدرت مي پردازد.
2094 /1596

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نيروي دريايي ايران و پاكستان تمرين مشترك دريايي برگزار مي كنند» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-2055) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا