درگيري نظاميان افغان و نيروهاي ناتو با طالبان در قندوز

به گزارش ايرنا، در بيانيه پليس قندوز آمده است كه اين عمليات در شهرستان هاي «خان‌آباد»، «چهاردره»، «چرخ‌آب» و روستاي «تلوكه» استان قندوز صورت گرفته و شماري از اجساد كشته ‌شدگان طالبان در ميدان‌هاي نبرد باقي مانده و تعدادي سلاح و مقاديري مهمات و تجهيزات مخالفان به ‌دست نيروهاي امنيتي افغان افتاده است.
ژنرال «محمد قسيم جنگل‌باغ» فرمانده پليس قندوز نيز به خبرنگاران گفته است كه گروه طالبان از عصر جمعه« ديروز » در چارچوب عمليات بهاري كه نام «ملا محمد عمر' رهبر پيشين طالبان را براي آن انتخاب كرده اند، از چندين طرف به شهرستان ها و شهر قندوز مركز استاني به همين نام حمله كردند، اما نتوانستند به اهداف خود دست يابند.
در همين حال خبرگزاري پژواك افغانستان از تصرف چندين پايگاه نظامي به دست طالبان خبر داده و نوشته است كه دست كم 30 تن از نيروهاي پليس افغانستان به اسارت گروه طالبان درآمده اند.
طالبان مهرماه سال گذشته توانست شهر قندوز را به تصرف خود درآورد، اما ارتش و نيروهاي امنيتي با حمايت هوايي نظاميان خارجي پس از يك هفته، آنان را عقب راندند و اين شهر را از طالبان پس گرفت.
مسئولان محلي قندوز صبح روز شنبه از عادي بودن وضعيت اين شهر خبر داده اند.
گروه طالبان حدود يك هفته قبل با انتشار اطلاعيه اي از آغاز عمليات بهاري با عنوان عمليات «بهاري» خبر داد و حملات خود را از شهرستان سرخرود استان ننگرهار با حمله انتحاري به اتوبوس حامل افسران افغان آغاز كرد كه دست كم 12 تن از نظاميان و غيرنظاميان كشته و 38 تن ديگر زخمي شدند.
اين گروه در روزهاي گذشته به بخش هايي از استان بغلان از استان هاي مركزي افغانستان نيز حمله كرد و بخش هايي از شهرستان «دندغوري» اين شهرستان را به تصرف خود درآورد.
«قدمشاه شهيم» فرمانده ارتش افغانستان از اعلام راه اندازي عمليات بهاري به عنوان تبليغات ياد كرده و گفته است كه تحركات اين گروه از سال گذشته تا به حال جريان داشته و آنان تنها نام عمليات خود را عوض كرده اند و توان تصرف هيچ استاني را نخواهند داشت.
طالبان همچنين در استان هاي فراه، جوزجان، سرپل تحركاتي عليه نيروهاي دولتي انجام داده اند.
اساق* 1610 **1488 **1392

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «درگيري نظاميان افغان و نيروهاي ناتو با طالبان در قندوز» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-2115) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا