امضای تفاهم نامه میان ایران و صربستان در صنعت ریلی

«حميد عزت آبادي پور» رئيس كميسيون سرمايه گذاري و امور زير بنايي اتاق بازرگاني كرمان روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا در بلگراد با اشاره به علاقه مندي شركت هاي صربستاني براي همكاري با ايران با يادآوري امكانات خوبي كه در اروپاي شرقي در صنعت ريلي وجود دارد، گفت اين تفاهم نامه با مسئولان شركت واگن سازي «گوشا» صربستان امضا شد.
وي تاكيد كرد: استانداردهاي صنعت ريلي اروپا به صنايع ريلي ايران منطبق تر از ساير كشورها است و به همين جهت با توافق هاي انجام شده، مي توان به زودي تحول عظيمي را در صنايع ريلي ايران انتظار داشته باشيم.
رئيس كميسيون سرمايه گذاري و امور زيربنايي اتاق بازرگاني كرمان درباره ديدار خود با برخي از سرمايه گذاران و صاحبان شركت ها و كارخانه هاي اروپايي كه علاقه مند به سرمايه گذاري در ايران هستند، اضافه كرد: در اين نشست ها در خصوص شرايط خوب سرمايه گذاري در ايران و امكانات سرمايه گذاري و كارهاي تجاري گقت و گو و تبادل نظر شد.
عزت آبادي پور با تاكيد بر فضاي مناسب براي همكاري با شركت هاي اروپاي شرقي و علاقه مند آنان براي ورود و سرمايه گذاري در بازار ايران، گفت: در اين ديدارها مقرر شد كميته اي براي نيازمندي هاي اطلاعاتي سرمايه گذاران و پروژه هاي سرمايه گذاري تشكيل شود تا بر اساس آن، طرح هاي سرمايه گذاري خود را براي تامين مالي پروژه ها در ايران آماده كنند.
وي تصريح كرد: در اين ديدارها بيان شد كه استان كرمان براي انجام پروژه هاي مختلف حدود 36 ميليارد دلار به منابع مالي نياز دارد كه طرف هاي خارجي در اين زمينه ابراز تمايل كردند.
در اين ديدارها، در باره سرمايه گذاري مشترك و همچنين انتقال فن آوري قطارهاي با سرعت بالا، گفت و گو و تبادل نظر شد.
«برانكو دراگوش» مدير مركز تجاري بالكان نيز كه سابقه بانكداري طولاني در يوگسلاوي سابق، صربستان و برخي كشورهاي اروپايي از جمله روسيه دارد و اكنون نيز در زمينه تجاري با 6 هزار شركت در 32 شاخه تجاري در اقصي نقاط جهان همكاري دارد، براي همكاري با شركت هاي ايراني و سرمايه گذاري در ايران اعلام آمادگي كرد.
دراگوش كه در زمان يوگسلاوي سابق، مشاور مالي «آنته ماركوويچ» نخست وزير وقت بود و همچنين شركت هاي زيادي را در كشورهاي اروپاي شرقي در سال 1992 تاسيس كرده است، در اين ديدار آمادگي خود را براي سفر به تهران و ديدار با سرمايه داران، صاحبان شركت ها و صنايع و همچنين مقامات مالي و اقتصادي ايران اعلام كرد.
« عبدالرحمن صمدي» مدير شركت تجاري و سرمايه گذاري به نام «مركز تجارت جهاني» نيز كه در اين نشست ها به عنوان شركت بزرگ صادر كننده قطعات و واگن هاي ريلي به ايران حضور داشت، به شرايط مساعد كنوني براي گسترش همكاري ها با ايران اشاره كرد و گفت: علاقه مندي وافري ميان بازرگانان شركت هاي مختلف صربستان براي حضور در بازار بزرگ ايران وجود دارد.
وي افزود: تلاش اين شركت، عرضه محصولات ريلي با استانداردهاي بين المللي و اروپايي به ايران و حضور در بازار سوم با شركت هاي ايراني است و در اين زمينه اقداماتي در حال برنامه ريزي جهت حضور شركت ها و صنايع داران صربستاني در نمايشگاه هاي ايران است.
صمدي افزود: « شركت تجارت و سرمايه گذاري مركز تجارت جهاني در سال 2015 قراردادهاي متعددي را با شركت واگن سازي گوشا به ارزش بيش از هشت ميليون يورو امضا كرده كه برخي از آنها عملي شده است و اكنون پروژه ديگري به ارزش 25 ميليون يورو براي ساخت 27 دستگاه واگن مسافري با سرعت بالاي 200 كيلومتر در ساعت در حال بررسي و انجام است».
صمدي با بيان اينكه اين شركت همچنين توليدات مختلفي از ايران به كشورهاي خارجي صادر مي كند، گفت: هدف اين شركت، آشنايي امكانات و ظرفيت هاي صنايع مختلف ايراني از شركت هاي خارجي و همچنين تامين قطعات ريلي براي ايران است.
مدير عامل مركز تجارت جهاني گفت: علاوه بر شركت گوشا در صربستان، در حال انجام قراردادهايي براي همكاري با ايران با ديگر شركت هاي اروپايي از جمله از آلمان، فرانسه، اسپانيا، جمهوري چك، لهستان، اسلواكي، روماني، فدراسيون روسيه و اسلووني هستيم.
اروپام**436**1572

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «امضای تفاهم نامه میان ایران و صربستان در صنعت ریلی» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-2145) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا