سفر منطقه ای رئیس جمهوری فرانسه با ورود به لبنان آغاز شد

به گزارش ايرنا از بيروت، وي قرار است پس از يك توقف 26 ساعته در لبنان، اين كشور را به مقصد مصر و سپس اردن ترك كند.
جان اف لودريان وزير دفاع و اودري ازولاي وزير فرهنگ و رسانه فرانسه به همراه چند تن ديگر، اولاند را در اين سفر همراهي مي كنند.
طبق برنامه اعلام شده، وي در ابتداي ورود به لبنان با نبيه بري رئيس پارلمان لبنان ديدار مي كند.
سپس ديداري با تمام سلام نخست وزير در مقر دولت دارد و در پايان هر يك از اين دو ديدار، سخناني را عنوان مي كند.
اولاند امشب در محل اقامت سفير فرانسه در بيروت با فرانسوي هاي ساكن لبنان ديدار و در جمع آنها سخنراني خواهد كرد.
روزنامه السفير لبنان در شماره امروز (شنبه) خود به نقل از منابع آگاه فرانسوي، دليل اهتمام فرانسه به لبنان را صرفا به خاطر مساله پناهجويان دانست، چرا كه اروپايي ها به ويژه فرانسه نگراني هاي جدي دارند كه هرگونه بي ثباتي در لبنان سبب به راه افتادن موج جديد مهاجرت به سمت اروپا شود.
اين روزنامه با بيان اينكه سفر رئيس جمهوري فرانسه به لبنان فاقد هرگونه محتواي جدي است، نوشت: اولاند، علاوه بر شكست هاي دولتش در مبارزه با تروريسمي كه تا قلب اين كشور پيش رفته، تاريخي از ناكامي ها را در عرصه هاي مختلف از سوريه گرفته تا عراق و خليج فارس و پرونده هسته اي با خود يدك مي كشد. علاوه بر اين، محبوبيت اولاند در داخل فرانسه به شدت تنزل پيدا كرده است و نظرسنجي هاي اخير نشان از كاهش محبوبيت وي به زير 20 درصد دارد.
آخرين سخنراني تلويزيوني اولاند بيش از 14% بيننده نداشت و 90% فرانسوي ها مايل به انتخاب مجدد وي براي رياست جمهوري نيستند. همه اين موارد حاكي از ضعف پايگاه مردمي اولاند دارد كه تاثيرگذاري فرانسه در قضاياي داخلي و خارجي را به كمترين حد كاهش مي دهد.
السفير به نقل از همين منابع آگاه افزود: دولت كنوني فرانسه به رياست اولاند در قضاياي مختلف استقلالي از خود ندارد و سياست هاي خود را بر اساس رويكرد سعودي ها تنظيم مي كند. «ديپلماسي معامله» در زمان ساركوزي رئيس جمهوري سابق فرانسه نيز در رابطه با قطر جريان داشت. در دوران رياست اولاند، پاريس به جاي قطر، مواضع خود را با سعودي ها هماهنگ و اين رويكرد را بيش از پيش تقويت كرد.
السفير نوشت: بر همين اساس است كه منابع آگاه فرانسوي حساب چنداني بر روي سفر اولاند به لبنان باز نكرده اند، زيرا رئيس جمهوري فرانسه هيچ طرح يا پيشنهاد يا ابتكاري راجع به قضاياي لبنان به ويژه در مساله رياست جمهوري با خود ندارد. بنابراين حضور وي در لبنان به معناي اهتمام ويژه پاريس به لبنان نيست، اگر هم چنين اهتمامي در كار باشد صرفا به دليل خطري است كه فرانسه و اروپا از ناحيه پناهجويان سوري احساس مي كنند. اروپايي ها نگران هستند كه هرگونه بي ثباتي در لبنان باعث شود اين كشور نيز همانند ليبي، تركيه، سوريه و عراق، مركزي براي انتقال پناهجويان به اروپا شود.
به گفته منابع فرانسوي، اولاند هيچ طرحي براي رياست جمهوري لبنان با خود ندارد و تلاش هاي قبلي وي در كشاندن پاي ايران به اين قضيه با شكست مواجه شده، ضمن اينكه تهران موضوع رياست جمهوري را مساله داخلي لبنان عنوان كرده است.
السفير ادامه داد: از سوي ديگر نمي توان اميدوار بود كه فرانسه در جهت تسليح ارتش لبنان و نهادهاي امنيتي اين كشور كاري انجام دهد. رويكرد فرانسوي ها هيچ نشاني از كمك نظامي به ارتش لبنان ندارد و وعده هاي پيشين فرانسه در اين زمينه به هيچ عنوان عملي نشده است.
در خصوص هديه سعودي ها به لبنان نيز فرانسه با گذشت دو سال از اعلام اين هديه، نتوانسته رياض را قانع به پرداخت مبلغ آن كند و ارتش لبنان تاكنون فقط 49 موشك ميلان قديمي دريافت كرده است. پاريس همچنين موفق نشده است جلوي تصميم سعودي ها براي توقف هبه را بگيرد يا حتي آن را وادار به تجديد نظر در اين تصميم سازد.
بر همين اساس روزنامه السفير نتيجه گرفت كه حال و هواي اين سفر نشان از آن دارد كه اولاند شيريني با خود نياورده و به نظر نمي رسد پاسخي براي سوال هاي فراوان لبناني ها و يا راه حلي براي مشكلات اين كشور داشته باشد.
خاورم**390**9109**1010

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سفر منطقه ای رئیس جمهوری فرانسه با ورود به لبنان آغاز شد» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-2234) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا