معاون استاندار كرمان: غيردولتي بودن اساس تحقق اقتصاد مقاومتي است

به گزارش روابط عمومي استانداري كرمان، حميد ذكااسدي روز شنبه در اولين جلسه كميته توسعه اقتصاد دانش بنيان و فرهنگ سازي اقتصاد مقاومتي با اشاره به نامگذاري امسال به عنوان' اقتصاد مقاومتي، اقدام و عمل' افزود: به منظور تحقق اقتصاد مقاومتي، اقدام و عمل بايد با برنامه ريزي براي استفاده از همه ظرفيت ها صورت گيرد زيرا حل مشكلات كشور در گرو تحقق اقتصاد مقاومتي است.
وي با تاكيد بر اينكه اساس تحقق اقتصاد مقاومتي غيردولتي بودن و استفاده از منابع غيرطبيعي است خاطرنشان كرد: وزير امور اقتصادي و دارايي در سفر به كرمان نيز دولتي بودن و نفتي بودن اقتصاد كشور را از مشكلات پيش روي اقتصاد كشور دانست.
معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي استاندار كرمان با اشاره شكل گيري فرماندهي ستاد اقتصاد مقاومتي در كشور با رياست معاون اول رئيس جمهور، يادآور شد: لفظ فرماندهي، ابتكارات خاص خود را مي طلبد بنابراين براي اقدام و عمل اين نام به كار رفته است.
وي گفت: در جلسه كاهش آسيب هاي اجتماعي مقام معظم رهبري تاكيد كردند كه مشكلات كنوني ناشي از عدم مسئوليت دستگاه هاي دولتي بوده لذا نبايد دستگاه جديدي تشكيل شود بلكه دستگاه ها بايد وظايف خود را انجام دهند.

*محقق ساختن اقتصاد مقاومتي مستلزم عزم و اراده جدي است
معاون آمار و اطلاعات سازمان مديريت و برنامه ريزي استان كرمان هم گفت: اواخر سال 92 سياست هاي كلي اقتصاد مقاومتي در 24 بند از سوي مقام معظم رهبري به دستگاه ها ابلاغ شد كه به خوبي مسائل موجود در اقتصاد كشور را بيان كرده است.
مهرداد محمدي سليماني انتخاب اين 24 بند را هدفمند و زمينه ساز هدايت اقتصاد كشور دانست و افزود: 12 برنامه ملي از ذيل اين 24 بند ديده شده كه بر همين اساس پنج كميته در سطح استان تشكيل و اين 12 برنامه ملي در آن جاي داده شده است.
وي با تاكيد بر اينكه مصوبات اين كميته ها مختص يك دستگاه خاص نيست، خاطرنشان كرد: ستادهاي شهرستاني نيز به تبع استان تشكيل و برنامه هاي مفصلي براي آن ها ديده شده كه وظيفه دارند كه موانع و پروژه هاي اقتصاد مقاومتي و عمدتا مسائل فرابخشي را دنبال كنند.
معاون آمار و اطلاعات سازمان مديريت و برنامه ريزي استان گفت: همه كميته ها با دبيرخانه ستاد در ارتباط بوده و مسائل و مشكلات را مورد بررسي قرار مي دهند و اگر مسئله اي در استان قابل رفع نباشد، جهت اصلاح به دبيرخانه ستاد مركزي ارسال مي شود.
وي ساختن اقتصاد مقاومتي را مستلزم عزم و اراده جدي دانست و افزود: همه دستگاه ها بايد پاي كار آمده و با دبيرخانه ستاد اقتصاد مقاومتي استان نهايت همكاري را داشته باشند.
وي اظهار كرد: سايت دبيرخانه ستاد اقتصاد مقاومتي استان در سايت سازمان مديريت و برنامه ريزي استان طراحي شده و تمامي پاورپوينت ها، كتابچه ها و صورتجلسات در آن موجود و قابل دسترسي است.

*اقتصاد مقاومتي بايد به گفتمان رايج در دستگاه ها تبديل شود
مدير مركز آموزش پژوهش هاي توسعه و آينده نگري استان كرمان نيز گفت: رياست كميته توسعه اقتصاد دانش بنيان و فرهنگ سازي اقتصاد مقاومتي بر عهده معاونت سياسي، امنيتي و اجتماعي استانداري بوده و 5 بند از 24 بند كلي اقتصاد مقاومتي ابلاغي مقام معظم رهبري در اين كميته ديده شده است.
شهناز جهانگيري با تاكيد بر اينكه نقشه علمي جامع كشور كه سال 89 تصويب شده بايد مورد توجه قرار گيرد افزود: مديريت مصرف با تاكيد بر اجراي سياست هاي كلي اصلاح الگوي مصرف و ترويج مصرف كالاهاي داخلي يكي از سياست هاي كلي اقتصاد مقاومتي است.
وي گفت: برنامه ريزي براي ارتقا كيفيت و رقابت پذيري در توليد، سهم بري عادلانه عوامل در زنجيره توليد تا مصرف متناسب با نقش آنها در ايجاد ارزش بويژه با افزايش سهم سرمايه استان از طريق ارتقا آموزش، مهارت و اخلاق از سياست هاي كلي اقتصاد مقاومتي است.
وي با بيان هفت وظيفه اختصاصي كميته توسعه اقتصاد دانش بنيان و فرهنگ سازي اقتصاد مقاومتي، افزود: اين كميته دو برنامه توسعه اقتصاد دانش بنيان و گفتمان سازي اقتصاد مقاومتي را با همكاري دستگاه هاي مربوطه از جمله اداره كل صنعت، معدن و تجارت، اداره كل تعاون، كار و رفاه اجتماعي و صدا و سيماي مركز كرمان به طور جدي دنبال مي كند.
مدير مركز آموزش پژوهش هاي توسعه و آينده نگري استان كرمان خاطرنشان كرد: زيركميته ها شامل دستگاه هاي مسئول و همكار بايد هر دو هفته يكبار به منظور احصا اقدامات اجرايي در قالب پروژه همراه با برنامه زمان بندي تشكيل جلسه دهند.
جهانگيري يادآور شد: جمع بندي و انعكاس موضوعات به كميته اصلي جهت بررسي و تصويب نهايي، شاخص مند كردن فعاليت ها و اقدامات اجرايي، رصد و پايش فعاليت ها و انعكاس موانع و مشكلات اجرايي پروژه ها به كميته از وظايف زير كميته ها است.
به گزارش روابط عمومي استانداري كرمان در راستاي تشكيل ستاد اقتصاد مقاومتي استان كرمان پنج كميته 'رفع موانع توليد و برونگرايي اقتصاد'، 'تامين و تجهيز منابع مالي و شفاف سازي اقتصادي'، 'مشاركت هاي مردمي، سرمايه گذاري و كارآفريني'، 'ارتقا و بهره وري' و 'توسعه اقتصاد دانش بنيان و فرهنگ سازي اقتصاد مقاومتي' راه اندازي شده است.
7440/3028

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «معاون استاندار كرمان: غيردولتي بودن اساس تحقق اقتصاد مقاومتي است» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-2259) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا