تقلا برای جلوگیری از تجربه دو پارلمانی لیبی در عراق

نمایندگان اعتصابی پارلمان عراق كه قراربود امروز رئیس و دو معاون و اعضای هیات رئیسه را انتخاب كنند، با به حد نصاب نرسیدن تعداد نمایندگان مجبور شدند این جلسه را به درخواست فراكسیون بدر در پارلمان تا روز دوشنبه آینده به تعویق بیاندازند.
گویا تعدادی از اعتصابی ها كه روز پنجشنبه با 172 نماینده به بركناری سلیم الجبوری و معاونانش در هیات رئیسه رای داده بودند، جلسه امروز پارلمان را قبل از تشكیل آن ترك كردند تا این جلسه به نصاب قانونی نرسد.
فراكسیون كردها در پارلمان عراق نیز هرگونه مشاركت خود را به عدم تجاوز به سهمیه اش در حكومت مشروط و اعلام كرده كه به هیچكس اجازه نخواهد داد خود را جایگزین این جریان سیاسی عراق كند.
جریان اتحاد قوا نیز كه از معترضان اصلی تصمیم تحصن كنندگان و بركناری سلیم الجبوری از ریاست هستند، اعلام كردند كه جلسه امروز شنبه خود را برگزار نخواهند كرد و برای آن زمان دیگری هم تعیین نكردند.
این جریان سیاسی اقدام تحصن كنندگان را غیر قانونی خوانده و برخی دیگر از جریان های نیز اعلام كرده اند كه تصمیم به بركناری الجبوری تنها با رای 131 نماینده صورت گرفته كه از نظر قانونی وجاهت ندارد.
اما تحصن كنندگان می گویند كه از مجموع 325 نماینده پارلمان 172 نفر به بركناری سلیم الجبوری و اعضای هیات رئیسه رای داده اند.
تاكنون دو گروه عمده سیاسی یعنی مجلس اعلا و بدر ضمن هشدار نسبت به تقسیم عرصه سیاسی عراق و تشكیل دو پارلمان و به تبع آن دو دولت، اعلام كرده اند كه با اصلاحات فراگیر و حتی تغییر روسای سه گانه حكومت (نخست وزیر، رئیس جمهور و رئیس پارلمان) موافق هستند، اما آن را مشروط به اقدام در چارچوب قانون كرده اند.
در این ارتباط فراكسیون بدر اعلام كرد كه این جریان سیاسی هرگونه شكاف و تقسیم پارلمان را رد می كند و در هیچ جلسه دیگری كه به صورت متحد و یكپارچه برگزار نشود، شركت نخواهد كرد.
رزاق محیبس از فراكسیون بدر گفت كه تقسیم پارلمان كه به تشكیل دو دولت خواهد انجامید، كشور را با فروپاشی اقتصادی و امنیتی روبه رو خواهد كرد.
وی از رایزنی های گسترده رهبران بدر با جریان های سیاسی دیگر جهت دستیابی به تفاهم برای عبور از این بحران خبر داد.
اما گویا سازمان بدر به رهبری هادی العامری تا آنجا نسبت به تحولات جاری نگران و آزرده خاطر شده كه برخی رسانه ها از قول منابعی گفته اند كه العامری تهدید كرده كه در صورت ادامه این وضعیت از روند سیاسی و دولت فعلی و حتی دولت آینده كنار خواهد كشید و صرفا به دفاع از كشور و عتبات مقدسه درجنگ علیه تروریسم خواهد پرداخت.
السومریه نیوز به نقل از یك منبع این مطلب را منتشر كرده و آورده است كه العامری گفته كه سنگر مجلس را خالی خواهد كرد و بر سنگر دفاع از كشور و مقدسات متمركز خواهد شد و حتی امضای خود را از پای سند'میثاق شرف' كه به ابتكار عمار حكیم در 12 آوریل گذشته از سوی سران سه قوه و سران جریان های سیاسی امضاء شد، خارج خواهد كرد.
در همین حال فواد معصوم رئیس جمهور عراق نیز روز جمعه خواستار اصلاحات فراگیر اما در چارچوب قانون شد و از ضرورت پایان دادن به نظام سهمیه بندی حزبی در عراق سخن گفت و درعین حال خواستار رعایت حفظ توازن میان اجزای مختلف تشكیل دهنده روند سیاسی كشور شد.
فراكسیون پارلمانی حرب الدعوه تنظیم عراق نیز روز جمعه خواستار پایبندی نمایندگان به قانون اساسی در انتخاب رئیس و اعضای هیات رئیسه پارلمان شد و در عین حال بر ضرورت احترام به اراده نمایندگان تاكید كرد.
اما در میان همه واكنش ها و بحث و جدل ها، آیت الله مدرسی روز گذشته به سیاستمداران عراق توصیه كرد برای حل بحران جاری به نجف اشرف رفته و به توصیه های مرجعیت گوش كنند.
وی به این نكته هم اشاره كرد كه تنها كسانی كه از شرایط جاری در عراق خرسند و خوشحال هستند، برخی كشورهای منطقه و در راس آن دولت سعودی است.
مدرسی به گروه های سیاسی هشدار داد و گفت كه نقش سعودی ها را در بحران سیاسی اخیر نادیده نگیرند.
بحران سیاسی اخیر عراق پس از آن تشدید شد كه پارلمان عراق در تایید كابینه تكنوكرات حیدرالعبادی نخست وزیر به نتیجه نرسید و برخی جریان ها با حذف نظام سهمیه بندی حزبی و فرقه ای و در حقیقت گذشتن از سهم خود در قدرت مخالفت كردند.
در حال حاضر جدی ترین مخالفان اصلاحات فراگیر شامل تشكیل كابینه ای به دور از سهمیه بندی حزبی، فراكسیون كردها و اهل سنت هستند كه اعلام كرده اند از سهم خود در پست های حكومتی نخواهند گذشت.
نمایندگان اعتصابی همچنین خواستار بركناری روسای سه گانه شامل رئیس جمهور، رئیس مجلس و نخست وزیر هستند.
اعتصاب اخیر كه از روز سه شنبه گذشته شروع شده، با مجادلات تند نمایندگان از فراكسیون های مختلف همراه بوده كه در یك مورد به درگیری فیزیكی در روز چهارشنبه نیز منجر شد.
خبرنگار ایرنا در عین حال از برخی منابع سیاسی عراق كسب اطلاع كرد كه رایزنی های گسترده و فشرده ای میان جریان های سیاسی به صورت دو و چند جانبه در جریان است.
این منابع ابرازامیدواری می كنند كه سیاستمداران معتدل، برای حل بحران جاری و جلوگیری از تكرار تجربه لیبی، یك سازوكار قانونی برای عبور فوری از این گردنه خطرناك بیابند.
خاورم*1*1770*1144

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تقلا برای جلوگیری از تجربه دو پارلمانی لیبی در عراق» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-2261) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا