همه مدارس مي توانند به صورت هيات امنايي اداره شوند

به گزارش روز شنبه گروه فرهنگي ايرنا، نورعلي عباسپور اظهار كرد: شوراي مدارس دولتي، نمونه دولتي، شاهد، ايثارگران و مدارس استعدادهاي درخشان مي توانند با ارائه درخواست به ادارات آموزش و پرورش مناطق، تقاضاي اداره مدرسه به صورت هيات امنايي را اعلام كنند.
وي افزود: ادارات آموزش و پرورش با بررسي شرايط مدرسه و رعايت قوانين و آيين نامه ها نسبت به صدور مجوز يك ساله اداره مدرسه به صورت هيات امنايي اقدام كنند.
عباسپور خاطرنشان كرد: پس از اتمام مجوز يك ساله، ادارات آموزش و پرورش مناطق درنظرگرفتن كيفيت مسائل آموزشي، پرورشي، فضا و امكانات مدرسه نسبت به صدور مجوز دائم اقدام مي كنند.
مدارس هيات امنايي در حقيقت برگرفته از اصلاح ماده 11 قانون تشكيل شوراهاي آموزش و پرورش (مصوب سال 1383) بود و در شوراي عالي آموزش و پرورش به تاييد رسيد.
در آيين نامه مدارس هيات امنايي آمده در صورتي كه عملكرد مدرسه هيات امنايي از نظر شوراي آموزش و پرورش منطقه اثربخش باشد، اداره مدرسه به صورت غيردولتي با رعايت مقررات واگذاري مدارس و حفظ حقوق دولت بلامانع است.
در بخش ديگري از دستورالعمل اجرايي و توسعه مشاركت هاي مردمي به شيوه مديريت هيأت امنايي در مدارس آمده است: مدارس هيات امنايي منابع مالي خود را از طريق اعتبارات دولت، هدايا و كمك هاي مردمي داوطلبانه در خارج از فصل (موعد) ثبت نام دانش آموزان در چارچوب مقررات ابلاغي آموزش و پرورش دريافت مي كند.
اعضاي هيات امناي مدرسه شامل، مدير مدرسه، نماينده شوراي معلمان، خير يا نماينده تام الاختار وي، رييس انجمن اوليا و مربيان مدرسه، يك نفر از شخصيت هاي فرهنگي (ترجيحا از اساتيد دانشگاه) با تاييد شوراي آموزش و پرورش منطقه و حداكثر دو نفر از افراد معتمد و صاحب نظر با تصويب ساير اعضاي هيات امنا است.
بررسي و تصويب برنامه و بودجه سالانه مدرسه، فعاليت هاي آموزشي و پرورشي فوق برنامه و مكمل، بازديدهاي علمي و اردوهاي تفريحي و تربيتي دانش آموزان، برگزاري دوره هاي آموزشي مناسب براي كاركنان، امور رفاهي و بهداشتي كاركنان و دانش آموزان مدرسه، ارايه خدمات راهنمايي و مشاوره به اوليا، و دانش آموزان و نظاير آن از وظايف هيات امنا است.
نظارت كلي بر اجراي برنامه هاي مصوب هيات امنا، و ارزيابي عملكرد سالانه مدرسه و عوامل آن و تصميم گيري درباره بهبود كيفيت فعاليت هاي آموزشي و تربيتي از جمله وظايف تعيين شده براي اين مدارس است.
فراهنگ ** 1569

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «همه مدارس مي توانند به صورت هيات امنايي اداره شوند» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-2309) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا