پورعلی‌گنجی: 20 میلیارد برای تیم ملی خرج کنیم، 50 میلیارد درمی‌آوریم

كروش دلش براي استعدادهاي ايراني مي‌سوزد

پورعلی‌گنجی: 20 میلیارد برای تیم ملی خرج کنیم، 50 میلیارد درمی‌آوریم

شنبه 28 فروردین 1395 0

فوتبال ایران - مدافع جوان تیم ملی که یکی از لژیونرهای فوتبال ماست در مصاحبه با خبرورزشی از نارسایی‌هایی می‌گوید که در تیم ملی وجود دارد.

به گزارش سایت رسمی روزنامه خبرورزشی؛ مرتضي پورعلي‌گنجي درباره گروه‌بندي ايران و همين‌طور مشكلات موجود حرف‌هايي مي‌زند. مرتضي پارسال در چين بازي كرد و امسال هم در قطر است، به همين خاطر بهتر مي‌تواند درباره اين دو رقيب تيم ملي حرف بزند.

* مرتضي قرعه‌كشي مرحله نهايي انتخابي جام جهاني‌ را كه قطعاً ديدي. نظرات درباره گروه‌بندي ايران متفاوت است و حتي جوك‌هايي هم ساخته‌اند. 

به نظر من تيم‌هايي كه به اين مرحله رسيده‌اند، تيم‌هاي خوبي هستند. آن دوران گذشت كه روي اسم تيم‌ها نظر مي‌دادند. كي فكر مي‌كرد ولفسبورگ دو گل به رئال بزند؟ هيچ كس ولي اين اتفاق افتاد. الان هم همين‌طوري است. اگر بگوييم چين و سوريه ضعيف هستند، به مشكل مي‌خوريم. كي فكر مي‌كرد همين سوريه در گروه ژاپن 18 امتياز به دست بياورد؟ شما فكرش را مي‌كرديد؟

* نه. اتفاقاً اين تيم گويا در تهران هم ريخت و پاش داشته و براي اجاره هر جلسه زمين دستگردي 35 ميليون تومان مي‌دادند.
بله، اين تيم هزينه سنگيني كرد و توانست دستگردي را بگيرد. اين نشان مي‌دهد حتي كشوري مثل سوريه هم سرمايه‌گذاري مي‌كند و نمي‌شود آنها را دست‌كم گرفت.

* نظرت درباره ديگر تيم‌هاي گروه چيست؟
ما نبايد فقط درباره قدرت كره‌ جنوبي حرف بزنيم. همين قطر هم سال‌‌هاست روند رو به رشد خود را شروع كرده است.

* تو در چين بازي كردي و الان هم كه در قطر هستي. درباره هر دو تيم مي‌تواني توضيحات دقيق‌تري بدهي.
من فوتبال چين را خيلي خوب مي‌شناسم. سرمايه‌گذاري عجيب و غريبي در فوتبال كرده‌اند. مطمئناً مقابل چين كار خيلي سختي داريم. اين تيم به احتمال زياد در ورزشگاه المپيك پكن بازي مي‌كند كه 80 هزار نفر گنجايش دارد و شك نكنيد در روز بازي با ما پر مي‌شود. اين‌جور نيست كه فقط ما پيشرفت كرده باشيم و كشورهاي ديگر درجا زده باشند. حتي نبايد به نتايجي كه در گذشته مقابل اين تيم‌ها به دست ‌آورده‌ايم فكر كنيم. الان شرايط فرق كرده. چيني‌ها لاوتزي را با 30 ميليون دلار جذب مي‌كنند. اين نشان مي‌دهد چقدر نگاه جدي به فوتبال دارند.

* دقيقاً كاري كه قطر مي‌كند.
در اين چند سال سرشناس‌ترين فوتباليست‌هاي دنيا در ليگ قطر بازي كرده‌اند. به نظر من قطر الگوي چين شده است. آنها هم فهميده‌اند اگر در فوتبال خرج كنند، چند برابر به دست مي‌آورند. اگر ما براي تيم ملي 20 ميليارد خرج كنيم، 50 ميليارد تومان به حساب‌مان برمي‌گردد. چه صنعتي پرسودتر از اين؟ هم دل مردم را شاد مي‌كنيم و هم پول درمي‌آوريم.

* البته در فوتبال ايران هم كم هزينه نمي‌شد. در چند سال گذشته جوري به بازيكنان پول مي‌دهند كه آنها حتي به خارج از ايران نمي‌روند.
من با اين موضوع مخالفم. ما فكر مي‌كنيم اگر يك ميليارد به بازيكن مي‌دهيم، زياد است تازه پولي كه نهايتاً نصفش پرداخت مي‌شود. در چين و قطر اين رقم‌ها اصلاً به حساب نمي‌آيد. آنها هزينه‌هاي خيلي سنگيني كرده‌اند. اگر حمايتي از تيم ملي نشود، بر خلاف چيزهايي كه اين روزها گفته مي‌شود تيم ملي اصلاً كار راحتي براي صعود به جام جهاني‌ ندارد. شايد اين حرفي كه مي‌زنم جالب نباشد ولي ما براي بازي دوم با چين نياز به پرواز چارتر داريم. من پارسال در چين بازي مي‌كردم. هر وقت مي‌خواستم به ايران برگردم باشگاه تيانجين براي من پرواز بيزينس مي‌گرفت ولي متأسفانه به خاطر محدوديت‌هاي مالي، فدراسيون يك بار هم براي من بليت بيزينس نگرفت. من بازيكن تيم ملي هستم. بليت هم برايم مهم نيست. افتخار مي‌كنم كه در تيم ملي هستم. اين محدوديت‌ها را هم مي‌فهمم ولي در فوتبال حرفه‌اي اين مسائل حل شده است. اگر گلايه مي‌كنم به خاطر اين است كه بگويم تيم ملي براي رسيدن به هدف‌هاي بزرگ، نياز به حمايت‌هاي بزرگ دارد. من وقتي از چين به ايران مي‌آمدم 10، 12 ساعت در پرواز بودم. به جرأت مي‌گويم 10 تا فيلم مي‌ديدم تا ساعت‌ها بگذرد و به تهران برسم. با توجه به اختلاف ساعت هم واقعاً امكان خواب در پرواز نبود. من يك موضوع مهم ديگر مطرح كنم؟

* چه موضوعي؟
درباره اين پروژه مركز تخصصي تمريني مي‌خواستم حرف بزنم. اين پروژه و ايده كروش بود. واقعاً متأسفم پروژه‌اي كه قرار بود باعث ارتقاي فني و بدني بازيكنان تيم ملي و كلاً فوتبال ايران شود، با چنين سرنوشتي روبه‌رو شد. متأسفم كه آن را تغيير كاربري دادند. وقتي به قطر آمدم به مجموع تمريني اسپاير رفتم و 8 روز آنجا تمرين كردم. مركز تخصصي تمريني هم قرار بود نمونه‌اي از اسپاير باشد. كروش در پرتغال، منچستر و رئال اين كار را كرد. پايه‌گذارش در پرتغال و منچستر خود او بود ولي حالا در ايران چنين كاري با پروژه كروش كرده‌اند.

* البته بحث زياد است و ما هم مانده‌ايم كلاً در اين ماجرا چه اتفاقي افتاده.
حرف‌هايي كه كروش مي‌زند كاملاً منطقي است. نمي‌دانم با چه استدلالي پروژه‌اي را كه متعلق به فوتبال ملي ايران بود گرفتند و اين تغيير كاربري دادند. كروش به خاطر دلسوزي براي جوان‌هاي تيم ملي اين پروژه را شروع كرد. ما اينقدر فوتباليست خوب و حرفه‌اي داريم كه مي‌توانند در اروپا چهره شوند. كروش مي‌داند چه مي‌گويد و دنبال چيست. دلش مي‌سوزد و مي‌گويد حيف است اينقدر استعداد داريم ولي يك محل درست براي پرورش اين استعدادها نداريم. اين مي‌شود كه چنين پروژه‌اي كه قرار بود باعث پيشرفت فوتبال ايران شود، از بين مي‌رود.

* راستي بازي‌هاي قطر هم قرار است در ورزشگاه السد، ورزشگاه خانگي شما برگزار شود.
به نظر من اين ورزشگاه يكي از بهترين ورزشگاه‌هاي دنياست. همه نوع امكانات دارد. من با اين زمين آشنا هستم ولي به اين فكر نمي‌كنم كه آن روز در اين ورزشگاه بازي كنم يا نه. من دو سالي است كه افتخار حضور در تيم ملي را دارم. تنها چيزي كه برايم اهميت نداشته بازي كردن يا نكردن خودم بوده است چون همه يك هدف داريم و آن خوشحالي دل مردم است. اميدوارم با حمايت‌ها و همين‌طور قول‌هايي كه ان‌شا‌ءا... اجرا مي‌كنند، براي دومين بار به جام جهاني‌ مي‌رويم و با كروش تاريخ‌ساز مي‌شويم.

تیم ملی فوتبال ایران


برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «پورعلی‌گنجی: 20 میلیارد برای تیم ملی خرج کنیم، 50 میلیارد درمی‌آوریم» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( خبر ورزشی ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-2320) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : خبر ورزشی