خشكسالی 13 ایالت مناطق مركزی هند را تهدید می كند

به گزارش ایرنا،مناطق مركزی و داخلی هند كه به باران های موسمی وابسته هستند معمولا بین ماههای آوریل تا ژوئن با خشكسالی مواجه می شوند.
در سالهای اخیر حفر بی رویه چاه ،سیاست های نادرست و كاهش باران های موسمی بخش وسیعی از مناطق مركزی هند را به صحرای خشك تبدیل كرده است .
خشكسالی باعث كاهش شدید محصولات كشاورزی ،تلف شدن دام ها ،افزایش خودكشی كشاورزان و مهاجرت گسترده به شهرها شده است .
به گفته مقامات محلی، ماه گذشته به علت كم آبی ،فعالیت یك مركز تولید برق در ایالت بنگال غربی متوقف شد.
به گفته این مقامات ،گرمای شدید هوا در یك هفته گذشته در مناطق جنوب هند جان 139 نفر را در ایالت های اودیشا،اندراپرادش و تلانگانا گرفت .
مقامات ایالت «مهاراشترا »كمبود آب در این ایالت را بحرانی اعلام كردند و دادگاهی دراین ایالت خواستار انتقال مسابقات لیگ كریكت به خارج از این ایالت شده است.
براساس اعلام دادگاه ،استفاده از میلیون ها لیتر آب برای نگهداری زمین های كریكت در وضعیت فعلی درست نیست .
یك فعال محیط زیست هند گفت كه كم آبی در ایالت «مهارشترا» در سالهای اخیر به علت كشت محصولاتی مانند ارزن ،ذرت و نیشكر است.
وی افزود:كاهش تولید محصولات كشاورزی به علت خشكسالی باعث بازپرداخت نشدن وام های و خودكشی كشاورزان شده است .
براساس آمار رسمی ،درسال گذشته در ایالت مهاراشترا سه هزار و 228 كشاورز و در سال جاری نیز در منطقه «ماراتودا» این ایالت 273 كشاورز خودكشی كردند.
كارشناسان زمین شناسی معتقدند افزایش بی رویه برداشت آب از منابع زیرزمینی باعث شده است كه این كشور سریعترین كاهش سطح آب های زیرزمینی در جهان را داشته باشد و ادامه این روند این كشور را در سال های آینده با مشكل كمبود آب مواجه می كند.
بحران كم آبی در ایالت مهارشترا در هفته جاری باعث شد كه دولت برای جبران كمبود آب اقدام به انتقال 500 هزار لیتر آب به منطقه «لاتور» كند.
این اقدام باعث خشم مردم مناطق دیگر و تلاش برای متوقف كردن قطار حامل آب شد كه با دخالت ماموران قطار به سوی ایالت مهارشترا ادامه مسیر داد.
*آساق*267*1600

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «خشكسالی 13 ایالت مناطق مركزی هند را تهدید می كند» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-2327) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا