موانع همكاري بيمه هرمس آلمان با ايران رفع شده است

به گزارش اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي تهران، «برترام بروساردت» در نشست هيات تجاري ايالت باواريا آلمان با رئيس اتاق تهران تنها مانع پيش روي همكاري‌هاي اقتصادي ميان بنگاه‌هاي دو كشور را «موضوع فاينانس (تامين مالي)» دانست و از حل اين مشكل و ديگر مسائل بانكي تا پايان سال 2016 ميلادي خبر داد.
مديرعامل دفتر اقتصاد و صنعت ايالت باواريا آلمان اعلام كرد مذاكرات مفصلي در آلمان براي شكلگيري مناسبات بانك‌هاي اين كشور با ايران در جريان است.
بروساردت افزود: مذاكراتي سازنده با بانك‌هاي كوچك و متوسط آلمان براي گشايش ال‌.سي (اعتبار اسنادي) و راه‌اندازي فاينانس با ايران آغاز شده است و برخي بانك‌هاي آلماني امكان همكاري با برخي بانك هاي ايراني را بررسي كرده اند.

** رشد 50 درصدي تجارت باواريا با ايران
مدير امور خاورميانه وزارت اقتصاد و فناوري ايالت باواريا آلمان در اين نشست، نسبت به آغاز همكاري‌ بيمه هرمس با ايران در آينده‌اي نزديك ابراز اميدواري كرد.
«فلوريان اوبرماير» گفت: پيش از سفر به تهران، به صورت تلفني با وزير اقتصاد آلمان درباره بيمه هرمس و آخرين وضع همكاري اين نهاد مالي با ايران صحبت كردم كه وي از مذاكرات سازنده‌اي كه در پيش است خبر داد و ابراز اميدواري كرد اوايل ماه مي ميلادي (ارديبهشت ماه) خبرهاي خوبي از آغاز همكاري‌ها به گوش برسد.
وي اعلام داد تجارت ايالت باواريا آلمان با ايران در ماه ژانويه 2016 ميلادي (دي- بهمن گذشته)، 50 تا 60 درصد در مقايسه با مدت مشابه سال پيش از آن رشد داشت.

** بانك هاي آلماني محافظه كاري را كنار بگذارند
رئيس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي تهران در اين نشست يكي از مشكل هاي جدي بر سر راه گشايش همكاري‌ها را مسائل بانكي و بيمه عنوان كرد.
«مسعود خوانساري» گفت: از هنگام آغاز توافق هسته‌اي ميان ايران و غرب در سال 1394، مذاكرات و توافق‌هاي متعددي ميان بنگاه‌هاي ايراني با شركت‌هاي خارجي صورت گرفته و توافق‌هاي اقتصادي تازه‌اي نيز در راه است؛ با اين همه گره مساله نقل‌وانتقالات مالي و پوشش بيمه‌اي پروژه‌هاي مشترك همچنان باز نشده است.
خوانساري به برخي توافق هاي صورت گرفته بانكي و بيمه‌اي ميان ايران و برخي كشورهاي اروپايي مانند فرانسه و ايتاليا اشاره و يادآوري كرد براي دستيابي به نتيجه نهايي توافق هاي تجاري ميان شركت‌هاي ايراني و آلماني، بانك‌هاي آلماني بايد محافظه‌كاري را كنار گذاشته و مساله فاينانس پروژه‌هاي همكاري با ايران را هر چه زود‌تر به راه اندازند.
رئيس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي تهران به حجم پنج ميليارد و 500 ميليون يورويي تجارت ايران و آلمان در سال‌هاي نه چندان دور اشاره كرد و گفت: به دنبال تحريم‌ها، حجم همكاري دو كشور نصف شد و امروز اگر دو طرف براي بازگشت رونق مراودات بايد فرصت‌ها و روزهايي را كه سپري مي‌شود از دست ندهند.
به گزارش ايرنا، اواخر بهمن ماه سال 1394 هيات 60 نفره اقتصادي اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي تهران به ايالت باواريا آلمان سفر كرد.
خوانساري در آن سفر در ديدار با «اليزه آيگنر» وزير اقتصاد ايالت باواريا، گفت: آلمان اگر خواهان حضور در اقتصاد ايران است بايد تامين مالي و فاينانس را جدي بگيرد و به سرمايه گذاري دست بزند.
به گفته وي، در زمان تحريم كه روابط تجاري ايران و آلمان به پايين ترين ميزان رسيد، دو ميليارد و 500 ميليون دلار حجم تجارت دو كشور بود.
شامگاه بيست و ششم دي ماه با انتشار گزارش آژانس بين المللي انرژي اتمي درباره انجام تعهدات هسته اي ايران در برنامه جامع اقدام مشترك (برجام)، اجراي تعهدات طرف مقابل (گروه 1+5) يعني روند لغو تحريم هاي هسته اي غرب عليه تهران آغاز شد.
نخستين نشست كميسيون مشترك ايران و آلمان پس از 14 سال توقف، ارديبهشت ماه امسال با حضور «زيگمار گابريل» وزير اقتصاد و انرژي آلمان كه معاون صدراعظم اين كشور است، برگزار شود.
اقتصام**9189**1961

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «موانع همكاري بيمه هرمس آلمان با ايران رفع شده است» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-2336) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا