2 کسوف در یک قاب را ببینید

خبرگزاری ایسنا: رصدخانه دینامیک خورشیدی که همیشه به ثبت رویدادهای میزبان منظومه شمسی می‌پردازد،‌ در واقعه‌ای نادر توانسته دو کسوف را در یک لحظه ثبت کند.

در روز پنج‌شنبه یک خورشیدگرفتگی جزئی روی داد که فقط ساکنان قاره آفریقا شاهد آن بودند. این رویداد که به گرفت حلقه‌ای نیز شهرت دارد، سایه ماه را در مرکز خورشید به نمایش گذاشته بود که حلقه‌ای نورانی اطراف آن می‌درخشید.


در این زمان، رصدخانه دینامیک خورشیدی که از مدار نزدیکتری به تماشای خورشید می‌پردازد، دو خورشید گرفتگی همزمان را ثبت کرد. در حقیقت، هم زمین و هم ماه بین خورشید و رصدخانه قرار گرفته بودند و دو کسوف ایجاد کردند.

در فیلمی که از این گرفت منتشر شده، می‌توان زمین را دید که از جلوی دوربین رصدخانه عبور می‌کند و همزمان با کمی تاخیر می‌توان سایه ماه را نیز در زمان عبور از برابر خورشید مشاهده کرد.

نکته جالب این تصاویر این است که لبه‌های زمین در زمان عبور از برابر دوربین کمی مه‌آلود است اما برای ماه کاملا روشن و واضح است. دلیل این مه‌آلودی،‌ وجود جو در اطراف زمین است و مرزهای ماه که از جو برخوردار نیست، واضح‌تر دیده می‌شود.

در صورت پخش نشدن ویدئو بر روی تصویر زیر کلیک کنید.

2 کسوف در یک قاب را ببینید 

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «2 کسوف در یک قاب را ببینید» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( برترین ها ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-234026) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : برترین ها