روحاني:ايران امنيت انرژي تركيه را تضمين مي كند/اردوغان:مي توانيم همكاري هاي خود را به سرعت به رقم 30 ميليارد دلار برسانيم

به گزارش ايرنا از پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني عصر شنبه در پايان مراسم امضاي هشت سند همكاري ميان تهران و آنكارا در نشست خبري با همتاي تركيه اي خود ، با قدرداني از ميهمان نوازي دولت و ملت تركيه از هيات ايراني، تاكيد كرد: راه براي همكاري همه جانبه ميان ايران و تركيه هموار است.
وي با اشاره به برگزاري سومين نشست شوراي همكاري هاي راهبردي تهران و آنكارا و مذاكرات رسمي خود با رييس جمهوري تركيه گفت: دو كشور مصمم هستند روابط خود را در همه عرصه ها گسترش و توسعه دهند.
رييس جمهوري، اقتصادهاي ايران و تركيه را مكمل يكديگر خواند و اظهارداشت: در سالهاي گذشته براي تعميق روابط ، گام هاي خوبي برداشته شد اما شرايط تحريم و اقتصاد جهاني، در اين مسير مانع ايجاد كرد كه اكنون و در دوره پسا تحريم و پسابرجام بايد براي رسيدن به اهداف مشترك ، به سرعت موانع مسير همكاري ها را برداشت.
روحاني به تصميمات دو كشور براي تقويت همكاري هاي بانكي و ايجاد خطوط اعتباري اشاره كرد و گفت: تصميم گرفتيم روابط بانكها را توسعه دهيم و بانكهاي تركيه مي توانند شعباتي درتهران داشته باشند؛همكاري بورس هاي تهران و استانبول نيز در بازار سرمايه ، تحول مثبت و خوبي را ميان دو كشور بوجود خواهد آورد.
وي به موضوع همكاري هاي گمرگي ، پنجره واحد و تسهيل عبور و مرور كاميون ها در مرزهاي دو كشور اشاره كرد و افزود: روساي دو كشور با انتخاب نمايندگاني تام الاختيار ، آنان را مامور كردند كه موانع را هر چه سريعتر برطرف كنند تا دوره زماني توقف كاميون هاي دو كشور در گمرك ، به حداقل ممكن برسد.
رييس جمهوري همچنين همكاري در بخش راههاي دريايي ، زميني و هوايي براي شتاب دادن به روند تجارت ميان دو كشور را مورد تاكيد قرار داد و گفت: بايد بخش هاي خصوصي دو كشور را براي سرمايه گذاري هاي مشترك جهت صادرات به كشورهاي ثالت بويژه در زمينه انرژي، تشويق كنيم. روحاني، همكاري در حوزه صنعت گردشگري را يكي از موضوعات مورد تاكيد مقامهاي دو كشورعنوان كرد و افزود: دو كشور مي توانند براي جذب گردشگران كشورهاي ثالث همكاري نمايند. تركيه با توجه به تجربياتي كه دارد اين فرصت را خواهد داشت تا در بخش زيرساخت هاي مرتبط با گردشگري ايران سرمايه گذاري كند.
رييس جمهوري با اشاره به اشتراكات فرهنگي دو كشور اظهارداشت: بايد روابط بخشهاي فرهنگي و دانشگاهي دو كشور توسعه يابد و در اين زمينه تبادل استاد و دانشجو و همكاري هاي پژوهشي مشترك در بخش فناوري نوين كه هر دو كشور داراي پيشرفت هاي خوبي در اين حوزه بوده اند ، ضروري است.
مسايل منطقه اي و بين المللي نيز از ديگري موضوعاتي بود كه روحاني به عنوان يكي از سرفصل هاي گفت وگوهاي خود با رييس جمهوري تركيه ذكر كرد.
رييس جمهوري اسلامي ايران، توسعه همه جانبه سطح روابط و همكاري ميان تهران – آنكارا را مورد تاكيد مقامهاي ارشد دو كشور دانست و تصريح كرد: تاريخ، دين، فرهنگ و منافع مشترك دو ملت، شتاب در روند مناسبات دوجانبه و بويژه رساندن حجم مبادلات تجاري دو كشور به مرز 30 ميليارد دلار را ضروري مي سازد.
روحاني همچنين اظهارداشت: مردم يمن با كشتار بي رحمانه اي مواجه اند، در سوريه نيز همچنان كشته شدن انسان هاي بيگناه ادامه دارد و عراق نيز ثبات مطلوبي ندارد و اين روند در برخي كشورهاي منطقه نيز وجود دارد و در اين شرايط ايران و تركيه به عنوان وظيفه اي ديني و شرعي كه تامين كننده منافع دو كشور و جهان اسلام نيز هست ، بايد براي ثبات و امنيت منطقه تلاش كنند.
رييس جمهوري تصريح كرد: ايران و تركيه در اين اصول كه مرزهاي كشورها بايد ثابت بماند، تجزيه در هيچ كشوري پذيرفتي نيست، كشتار و جنگ بايد متوقف شود، با تروريسم به هر شكل و نام بايد قاطعانه و جدي مبارزه شود و اينكه قدرتهاي خارجي حق دخالت در امور داخلي كشورهاي منطقه را ندارند و سرنوشت هر كشوري بايد توسط مردم همان كشورها رقم بخورد ، اتفاق نظر دارند.
روحاني در عين حال با تاييد برخي اختلاف نظرهاي جزئي در مسايل منطقه ميان دو كشور گفت: اين اختلاف نظرهاي جزئي نيز طبيعي است و ما براي رايزني بيشتر و بويژه براي مبارزه با تروريسم و معرفي درست اسلام به جهان ، آماده ايم.
رييس جمهوري ، در ادامه با تاكيد بر اينكه ' اسلام هراسي توطئه صهيونيستي است '، اظهارداشت: دو كشور با معرفي اسلام رحماني و واقعي، بايد با اسلام هراسي مبارزه كنند.
وي همچنين در بخش نخست سخنان خود ، با تبريك رياست دوره اي تركيه بر سازمان همكاري اسلامي گفت: تلاش براي حفظ وحدت در جهان اسلام و رفع ظلم رژيم صهيونيستي و احقاق حقوق ملت مظلوم فلسطين از اهداف مهم سازمان همكاري اسلامي است و جمهوري اسلامي ايران تا زماني كه اين سازمان اين اهداف اساسي خود را دنبال مي كند، در كنار آن باقي خواهد ماند.
رييس جمهوري با اشاره به اينكه در مذاكرات امروز سه هدف را جزو اولويت هاي اين سازمان قرار داديم، گفت:ارتقاء و معرفي نقش زنان مسلمان در جامعه اسلامي و معرفي جايگاه بلند بانوان در حقوق و فرهنگ اسلام به جهانيان نخستين هدف مورد تاكيد ما بود. متاسفانه اسلام در اين زمينه مظلوم واقع شده و واقعيت حقوق زنان كه مورد تاكيد دين مبين اسلام و پيامبر عظيم الشان (ص) است به فراموشي سپرده شده و در افكار عمومي جهانيان تحريف شده است.
روحاني افزود: مبارزه با افراط گرايي ، خشونت و تروريسم و دنبال كردن طرح ويو دومين نكته مورد تاكيد بود كه براي هر دو كشور و جهان اسلام اهميت دارد .مساله سوم نيز ضرورت تقويت وحدت دنياي اسلام و تقريب ميان مذاهب اسلامي بود و اينكه به جهانيان بگوييم هويت ما شيعه و سني نيست، هويت ما اسلامي بودن ما است ؛ اسلامي كه با عطوفت و اخوت توام است و اميدوارم در دوره رياست تركيه بر سازمان همكاري اسلامي ، بتوانيم اين اهداف بلند را دنبال كنيم.

** مي توانيم همكاري هاي خود را به سرعت به رقم 30 ميليارد دلار برسانيم
'رجب طيب اردوغان' رييس جمهوري تركيه نيز در اين نشست مشترك خبري با خير مقدم به دكتر روحاني و هيات همراه ايشان و با اشاره به اهتمام ويژه تركيه براي توسعه روابط با ايران در كليه زمينه هاي سياسي ، اقتصادي و فرهنگي ، اظهارداشت: امروز در شوراي همكاري هاي راهبردي، راههاي توسعه شتابان روابط دو كشور را مورد بحث و بررسي قرار داده و دو طرف در راستاي افزايش سطح همكاري هاي همه جانبه اشتراك نظر داريم و با گام هاي جدي مي توانيم سطح همكاري هاي خود را به سرعت به رقم 30 ميليارد دلار برسانيم.
رييس جمهوري تركيه با تاكيد بر حمايت از سرمايه گذاري هاي مشترك، گفت: بايد سرمايه گذاران خود را به سرمايه گذاري هاي مشترك تشويق كنيم و امروز به توافق رسيديم كه همكاري هاي خود را در برطرف كردن موانع موجود در مسير توسعه روابط تهران - آنكارا بويژه در زمينه هاي تجارت ، حمل و نقل و گمرك ، افزايش دهيم .
وي تاكيد كرد : ايران و تركيه فراتر از روابط همسايگي، دو كشور برادر هستند و مي توانند همكاري هاي سازنده اي در سطح دوجانبه و منطقه اي داشته باشند.
اردوغان در ادامه به گفت و گوهاي خود با دكتر روحاني در زمينه مبارزه با تروريسم و افراط گرايي اشاره كرد و گفت: دو طرف تصميم گرفتيم براي مبارزه با اين دو معضل ، همراه با هم تصميم گيري كنيم و در اين راستا از اشتراك نظر برخوردار هستيم و بايد در مسير جلوگيري از ادامه خونريزي در منطقه بويژه در سوريه و عراق پيشرو باشيم .
رييس جمهوري تركيه خاطرنشان كرد: اتحاد اسلامي تنها راه موجود براي غلبه بر مشكلات است .
وي تصريح كرد : در زمينه مبارزه با تروريسم به همكاري بين المللي نياز است و در اين زمينه نبايد مسامحه اي انجام شود و همانند ايران معتقديم كه تروريسم خوب و بد وجود ندارد.
اردوغان تاكيد كرد: مصمم هستيم با تقويت روابط سياسي دو كشور اختلاف نظرهاي خود را به حداقل و اتفاق نظرهايمان را به حداكثر برسانيم.
سيام/7261 /1449

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «روحاني:ايران امنيت انرژي تركيه را تضمين مي كند/اردوغان:مي توانيم همكاري هاي خود را به سرعت به رقم 30 ميليارد دلار برسانيم» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-2371) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا