برکناری رئیس پارلمان نقشه‌ای از پیش طراحی شده بود/هرج و مرج سیاسی تنها به نفع داعش است

به گزارش قدس آنلاین، «حمدیه الحسینی»، نماینده ائتلاف المواطن در پارلمان عراق در گفت‌وگو با فارس، در بغداد تحصن نمایندگان پارلمان و جلسه برکناری رئیس پارلمان و دو معاون او را غیرقانونی توصیف کرد.
وی تاکید کرد: تنش جاری در پارلمان نتیجه واکنش برخی نمایندگان به تاخیر روند رای گیری در خصوص کابینه جدید العبادی بود اما اینکه طی جلسه‌ای هیات رئیس پارلمان برکنار شوند، نقشه‌ای از پیش طراحی شده بود.
نماینده عراقی گفت: در صورتی که شمار نمایندگان پارلمان به حد نصاب قانونی رسیده و هیات رئیسه از حضور در آن امتناع کنند، نمایندگان حق دارند جلسه را برگزاری و تصمیمات را اتخاذ کنند.
الحسینی ادامه داد: این در حالی است که 131 نماینده در صحن پارلمان حضور داشتند و حد نصاب قانونی برای برکناری رئیس پارلمان 165 نفر است، علاوه بر اینکه زمانی که هیات رئیسه حاضر بودند، جلسه برگزار نشد.
وی تاکید کرد: جمع‌آوری امضا برای برکناری هیات رئیسه پارلمان باید در جلسه‌ای رسمی مورد رای‌گیری قرار گیرد تا پس از آن تصمیم‌گیری شود، چون بسیاری از نمایندگان از امضای خود صرف نظر کردند.
نماینده عراقی در خصوص درخواست نمایندگان اعتصاب کننده برای تغییر روسای سه گانه عراق گفت: این اقدام نیاز به پیگیری سازو کارهایی قانونی دارد که از جمله آن، استیضاح و تکمیل حد نصاب قانونی در جلسه است.
وی از نمایندگان اعتصاب کننده خواست با ورود به گفت‌وگو و اتخاذ همه تدابیر قانونی مانع بروز هرج و مرج سیاسی در سایه مبارزه کشورشان با تروریسم شوند.
سه‌شنبه گذشته «حیدر العبادی» نخست‌وزیر عراق، فهرست وزرای جدید کابینه خود را که تکنوکرات خوانده بود تقدیم پارلمان کرد، اما پارلمان تحت فشار برخی فراکسیون‌ها تاکنون از رای اعتماد به این فهرست امتناع کرد که با اعتراض و تحصن شماری از نمایندگان همراه شد.
نمایندگان اعتصاب‌کننده خواستار کناره‌گیری سران سه گانه (نخست‌وزیر، رئیس مجلس و رئیس‌جمهور) از قدرت شدند و این درخواست آنها به امضای 170 نماینده رسید، امضاءکنندگان به تاخیر در رای‌گیری برای تایید یا رد کابینه عبادی معترض هستند.
به عبارت دیگر، علت ظاهری این همه تلاطم سیاسی در بغداد، فاقد هرگونه اهمیتی است و علت واقعی، جنگ پنهان قدرت میان جریان‌هاست و به نظر می‌رسد که برخی از این جریان‌ها می‌خواهند از خط قرمز (قانون) بگذرند، البته، برخی از فراکسیون‌های مجلس به ترکیب کابینه جدید عبادی اعتراض دارند.
جریان‌های نزدیک به دولت می‌گویند نخست‌وزیر برای شکل‌گیری کابینه خود، دموکراتیک‌ترین روش‌ها را به کار برده و اصل را بر کارآمدی و سلامت نفرات جدید قرار داده است.در هر صورت، پنجشنبه گذشته نمایندگان معترض که شمار خود را 171 نفر اعلام کردند، «سلیم الجبوری» رئیس پارلمان را برکنار و به جای وی، «عدنان الجنابی» را به عنوان رئیس موقت پارلمان منصوب کردند.
در  این جلسه مجلس، نمایندگان مجلس اعلا، بدر، مستقل‌ها و اکثر نمایندگان ائتلاف کردستان عراق حضور نداشتند.
دفتر الجبوری اما در واکنش به این اقدام نمایندگان، اعلام کرده که جلسه نمایندگان مجلس حد نصاب لازم را نداشته و اقدام آنها خلاف قانون اساسی است.
الجبوری نیز گفته در واکنش به برکناری‌اش، به دادگاه فدرال شکایت خواهد کرد.در میان گروه‌های سیاسی عراق هم، «عمار حکیم» رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق، از درخواست نمایندگان برای کناره‌گیری رؤسای سه قوه انتقاد کرده است.«اسامه النجیفی» رئیس سابق پارلمان عراق نیز جانب سلیم الجبوری را گرفته و از نمایندگان خواسته به کابینه جدید عبادی رای اعتماد بدهند.


برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «برکناری رئیس پارلمان نقشه‌ای از پیش طراحی شده بود/هرج و مرج سیاسی تنها به نفع داعش است» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( قدس آنلاین ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-2451) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : قدس آنلاین