سازمان همکاری اسلامی، بیانیه تند و فرصتی که از دست می رود

بین الملل > دیپلماسی - دکتر یدالله اسلامی

کنفرانس سازمان همکاری اسلامی دیروز در استانبول پایان یافت. بیانیه پایانی این نشست بیشتر از آنکه مبنایی برای همکاری باشد، ترسیم راهی برای سهم خواهی و رقابت های منطقه ای بود. در دو سوی این رقابت معنا دار، ایران و عربستان جای گرفته بودند و ترکیه نیز با امتیازهای دریافتی ازعربستان و موضعی که در برابر سوریه دارد به عنوان شریک و متحد اصلی عربستان نقش ایفا کرد.

تلاش عربستان برای سازمان دادن محور عربستان- مصر- ترکیه برای اردوغان به اندازه کافی گیرایی دارد که در پوشش میانجی نقش واسطه گری عربستان را به عهده بگیرد.

آنچه در ایران گذشت و حمله به سفارت عربستان و بی تدبیری هایی که انجام شد در شکل دهی این محور نقش اساسی داشت. تلاش عربستان برای وارد کردن آمریکا به مناقشات منطقه ای و برخوردارشدن از پشتیبانی آمریکا در خلیج فارس رویه دیگر داستانی است که در حال رقم خوردن است.

اگر چه اوباما آگاهانه سعی کرده است که به این دعوت عربستان پاسخی ندهد ولی سهم دلارهای نفتی در سیاستگذاران امریکایی هم نباید مورد کم توجهی قرار گیرد. گزارش فوق محرمانۀ ۲۸ صفحه ای که بیانگر نقش عربستان در پشتیبانی از عاملین حادثه ۱۱ سپتامبر است با همین لابی گری هم تاکنون افشا نشده است.

واقعیت اینست که شعارها وهیجان ها کاربردی آنی دارند ولی پیامدهای زیان بار آن با فاصله رخ می نماید. در ماجرای حمله به سفارت انگلیس پرداخت هزینه های سنگین از سوی ایران تاوان آن رجز خوانی های بدهنگام بود.

در ماجرای حمله به سفارت عربستان هم بی تدبیری ها و کم کاری ها و بی توجهی به منافع ملی روشن است و اینک آنچه رخ می دهد، نمایی است از آنچه در پس پرده ها در جریان است.
سیاست خارجی باید مبتنی بر قواعد روشن و شناخته شده و حقوق بین المللی شکل بگیرد و نقش اصلی به عهده دستگاه سیاست گذار یعنی وزارت خارجه قرار گرفته و سایر نهادها در چار چوب مقررات و براساس قواعد روشن به ایفای نقش بپردازند.

چندگانگی در سیاست های برون مرزی فاجعه بار است. شاید الان زمان آن رسیده باشد که مسؤلان کشور با هماهنگی از فرصت باقیمانده ریاست جمهوری اوباما بهره بگیرند.

ایران و آمریکا باید مشکلات بین خود را در زمان باقی مانده از ریاست جمهوری اوباما حل و فصل کنند وگرنه دامنه زیان های ایران باز هم گسترده تر خواهد شد و آسیب ها به منافع ملی هم کندی نخواهد گرفت.

برجام فرصت این اقدام را فراهم کرده است ولی از یادمان نرود که فرصت برجام هم همیشگی نیست. این اقدام می تواند هم به برجسته شدن نقش منطقه ای و جهانی ایران کمک کند و هم از دشمنی ها و رجز خوانی ها علیه ایران کاسته شود. اگر این فرصت از دست رود فردا دیراست. اوباما در آمریکا تکرار نمی شود. می توانیم با شعار، این فرصت را هم از دست بدهیم و یا با تدبیر به سود منافع ملی از آن بیشترین بهره برداری را بکنیم.

5252


برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سازمان همکاری اسلامی، بیانیه تند و فرصتی که از دست می رود» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( خبر آنلاین ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-2524) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : خبر آنلاین