اردوغان: ایران و تركیه مسئولیت خطیری برای همكاری در منطقه دارند

به گزارش ایرنا، اردوغان و دكتر حسن روحانی رئیس جمهوری كشورمان در پایان سومین نشست شورای عالی همكاری راهبردی دو كشور در آنكارا، بر همكاری در زمینه مبارزه با تروریسم، مبارزه با اسلام هراسی و معرفی چهره واقعی اسلام به دنیا تاكید كردند.
رئیس جمهوری تركیه گفت: به برادر عزیزم حسن روحانی خوش آمد می گویم.
اردوغان با یادآوری اینكه در سیزدهمین نشست سران سازمان همكاری اسلامی در استانبول نیز میزبان رئیس جمهوری ایران بوده است، افزود: امروز با حضور آقای روحانی در آنكارا، بعد رسمی و دو جانبه این سفر انجام می شود و خوشحال و خرسند از میزبانی ایشان در آنكارا هستم.
اردوغان گفت و گوهای دوجانبه خود با دكتر روحانی را در ابعاد مربوط به روابط دو كشور و مسائل منطقه و بین المللی بسیار مثبت و مفید ارزیابی كرد و گفت: راه های رفع موانع موجود بر سر راه توسعه و تعمیق مناسبات گفت و گو شد و به محمود واعظی و جودت یلماز به عنوان نمایندگان تام الاختیار روسای جمهوری دو كشور ماموریت داده شد كه از نزدیك پیگیر رفع تمامی موانع و مشكلات بر سر راه همكاری ها شوند.
رئیس جمهوری تركیه افزود: دو كشور می خواهند در همه زمینه ها روابط خود از جمله روابط سیاسی، اقتصادی، نظامی، فرهنگی و تجاری را توسعه دهند.
اردوغان با یادآوری اینكه روابط تجاری ایران و تركیه چند سالی است به خاطر شرایط اقتصادی جهانی و تحریم ها رو به كاهش گذاشته و از 22 میلیارد دلار به زیر 10 میلیارد دلار رسیده است، تاكید كرد: باید بكوشیم در وهله نخست و در كوتاه مدت به هدف تجارت 30 میلیارد دلاریبین دوكشور دست یابیم.
رئیس جمهوری تركیه گفت: قصد داریم سرمایه گذاری های متقابل را افزایش داده و بخش خصوصی را به سرمایه گذاری در كشورهای ثالت تشویق كنیم.
اردوغان اقتصاد دو كشور را مكمل یكدیگر خواند و افزود: هدف رفع موانع و بسترسازی خوب برای فعالیت بخش های خصوصی است و در این جهت موانع در حمل و نقل و گمرك برداشته خواهد شد. ضمن اینكه روابط را برپایه دوستی و برادری توسعه خواهیم داد.
وی با اشاره به عزم روسای جمهوری دو كشور در مقابله با تروریسم، تاكید كرد باید برای متوقف كردن خون هایی كه در سوریه و عراق ریخته می شود، پیشقدم باشیم و قصد داریم در این زمینه ها بیشتر مشورت و مراوده داشته باشیم.
اردوغان با اعلام اینكه اختلاف نظر دو كشور در برخی مسائل واقعیت است در عین حال گفت: اما مهم این است كه دو كشور در پایان دادن به معضلات منطقه ای هم فكر هستند.
رئیس جمهوری تركیه با تاكید بر اینكه تركیه و ایران دو كشور مهم منطقه ای و بین المللی هستند، افزود: در حال حاضر آنچه كه منطقه ما را به لرزه در آورده، مذهب گرایی و تروریسم و در ارتباط با آن بحران های انسانی است كه باید به طور مشترك برای مقابله با این معضلات تلاش شود.
وی همچنین تصریح كرد: آنچه مهم است، اینكه دو كشور در متوقف كردن خون ریزی ها در منطقه و در راس آن سوریه و عراق و مقابله با بحران هم فكر هستند.
رئیس جمهوری تركیه با تاكید بر اینكه رهیافت های مذهب گرایانه به مسائل در منطقه نه تنها هیچ سودی نخواهد داشت بلكه مخرب نیز است، گفت: من و آقای روحانی دارای نقطه نظرات نزدیكی در این زمینه هستیم.
وی یادآور شد كه آنچه برای ما تعیین كننده است، اسلام است. باید در این راستا باهم به سوی آینده حركت كنیم. در مبارزه با تروریسم به ویژه در سطح بین المللی باید همكاری داشته باشیم.
رئیس جمهوری تركیه همچنین گفت: برای حل مشكلات منطقه باید از درون منطقه راه و چاره ای اندیشیده شود نه از خارج از آن .
وی ایران و تركیه را دو كشور مهم منطقه توصیف كرد و افزود: ایران و تركیه با این اوصاف مسئولیت خطیری را در منطقه به عهده دارند.
اردوغان با تاكید بر اینكه ایران و تركیه به تمامیت ارضی عراق و سوریه اهمیت ویژه ای دارند، گفت: دو كشور با استفاده موثر از ساز و كار گفت و گو باید همكاری خود در مبارزه با تروریسم را توسعه دهند.
براساس این گزارش، دكتر روحانی امروز در مجموعه نهاد ریاست جمهوری تركیه مورد استقبال رسمی اردوغان قرار گرفت.
روسای جمهور دو كشور ابتدا دیدار دو جانبه ای داشتند و سپس نشست شورای عالی همكاری راهبردی به ریاست مشترك روحانی و اردوغان برگزار شد كه در آن دستكم 15 تن از وزرا و مقام های بلندپایه دو كشور شركت داشتند.
در پایان این نشست ها، روحانی و اردوغان در مقابل دوربین ها قرار گرفتند و نتایج گفت و گوهای فشرده خود در آنكارا را تشریح كردند.
در این مراسم همچنین 8 سند همكاری بین وزرای دو كشور در حوزه های مختلف به امضا رسید.
خاورم**2011** **9109**1010

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اردوغان: ایران و تركیه مسئولیت خطیری برای همكاری در منطقه دارند» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-2531) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا