وال استریت ژورنال: وعده‌ موگرینی به ایران/ هر چه در توان داریم انجام می دهیم

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال (WSJ) با انتشار گزارشی به انعکاس اظهارات فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در سفر به تهران پرداخته است.


در این گزارش آمده است: «فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز شنبه گفت که اتحادیه اروپا هرچه در توان داشته باشد را برای بهره مند شدن ایران از منافع توافق هسته ای از جمله ترغیب بانک های اروپایی برای تعامل هر چه بیشتر با ایران، انجام خواهد داد.


خانم موگرینی که در راس هیئت بزرگی از مقامات اتحادیه اروپا به ایران سفر کرده است در کنفرانس خبری مشترک با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران گفت که اتحادیه اروپا منافع بسیار زیادی در تعمیق روابط اقتصادی با ایران می بیند که و گسترش روابط مالی از موارد کلیدی در این خصوص است.


موگرینی گفت: «ما هر چه در توان داریم انجام خواهیم داد تا به سیستم مالی و بانکی مان اطمینان دهیم که از تعامل شان با ایران استقبال خواهیم کرد.»

در ادامه این گزارش آمده است: «از زمان اجرای توافق هسته ای در اواسط ماه ژانویه و برداشته طیفی از تحریم های مالی، تجاری و بخش انرژی از تهران، مقامات ایران نسبت به بازداشتن بانک های اروپایی از تعامل با ایران شکایت می کنند.


ولی الله سیف، رئیس بانک مرکزی ایران در اظهارات روز جمعه خود در واشنگتن هشدار داد که شکست توافق هسته ای در رساندن مزایای اقتصادی به ایران می تواند در نهایت توافق را در مخاطره قرار دهد.


مقامات ایرانی به صورت آشکار، ادامه تحریم های یک جانبه آمریکا بر ایران را موجب هراس بانک های  اروپایی در تعامل با این  کشور عنوان کرده اند که در گذشته به علت جرائم سنگین از سوی آمریکا متحمل ضرر شده اند.


آقای ظریف روز شنبه گفت امیدوار است که بزودی شاهد منافع ملموس توافق باشد و از آمریکا نیز خواسته است که تعهدات خود را نه تنها بر روی کاغذ بلکه در عمل اجرایی نماید.»


در ادامه این گزارش با اشاره به مسئله موشکی آمده است: «خانم موگرینی همچنین گفت که او در رابطه با آزمایش های موشکی اخیر ایران با آقای ظریف گفتگو کرده و عنوان کرده است که این اقدامات موجب افزایش تنش ها در منطقه خواهد شد. با این حال آقای ظریف گفته است که آزمایشات موشکی ایران صرفا اهداف دفاعی داشته و تهدید واقعی برای ثبات منطقه، هزینه های نظامی کشورهای خلیج [فارس] است.

خانم موگرینی با ابراز امیدواری نسبت به باز شدن دفتر اتحادیه اروپا در تهران در ماه های پیش رو گفت: "ما صفحه ای جدید [در روابط] گشوده ایم" و روابط آینده جامع و سازنده خواهد بود. ما منافع مشترکی در همکاری با یکدیگر برای ثبات منطقه داریم. خانم موگرینی همچنین گفت به عنوان بخشی از روابط گسترده با ایران، تمامی موضوعات از جمله حقوق بشر باید روی میز باشد.»

506


برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «وال استریت ژورنال: وعده‌ موگرینی به ایران/ هر چه در توان داریم انجام می دهیم» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( جام نیوز ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-2605) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : جام نیوز