آغاز رونق بازار مسكن از نيمه دوم سال ۹۵ - حامد مظاهريان*

وضعيت قيمت مسكن با آغاز دوره رونق به گونه‌اي است كه پيش‌بيني مي‌شود، افزايش ملايم قيمت‌ها همزمان با شروع دوره رونق را شاهد باشيم البته اين افزايش جهش گونه نخواهد بود و حداكثر در حد تورم عمومي است.
بر مبناي شواهد ذكر شده، به احتمال زياد نقطه شروع شيب مثبت ساخت و ساز هم از نيمه اول سال ۹۵ خواهد بود و كاهش نرخ سود بانكي مي‌تواند محرك مناسبي براي افزايش سرمايه‌گذاري و تسريع رونق در بازار مسكن و ساخت‌وساز باشد؛ هر چند نرخ دو درصدي كاهش يافته در دو ماه اخير به تنهايي كافي نبوده و اين اثرگذاري زماني محسوس‌تر است كه نرخ سود باز هم به‌طور موثر و متناسب با كاهش تورم در كشور كاهش يابد.
گزينه‌هاي برتر سرمايه‌گذاري ملكي در سال ۹۵ متناسب با شرابط روز و پيش‌بيني‌هاي آتي ابتدا در حوزه ساخت وسازهاي مسكوني آن هم در بخش مسكن اقشار متوسط است و در ساير حوزه‌ها ساخت‌وساز اداري و سرمايه‌گذاري براي ساخت واحدهاي اداري توصيه مي‌شود. همچنين بهترين مكان سرمايه‌گذاري در بخش مسكن اقشار متوسط در بافت‌هاي فرسوده شهري و ساخت‌وسازهاي اداري در مناطق تجاري درون شهرها و كلانشهرها برآورد مي‌شود.
در مورد ميزان نوسان قيمت مسكن و ساختمان در سال آينده نيز مي‌توان گفت به هيچ وجه بازار مسكن و ساختمان در سال ۹۵ جهش قيمتي نخواهد داشت و همان‌طور كه گفته شد با رد احتمال جهش، افزايش قيمت از تورم عمومي فراتر نخواهد رفت.
به هر حال افزايش سقف تسهيلات خريد مسكن به‌عنوان يكي از سياست‌هاي اساسي وزارت راه و شهرسازي همسو با افزايش قدرت خريد متقاضيان كه در اواخر اسفندماه با موافقت بانك مركزي و مصوبه شوراي پول و اعتبار به تصويب رسيد كمك بسيار موثري براي خانه دار شدن و تبديل تقاضاي موجود در بازار مسكن به تقاضاي موثر است.
آمارها و اطلاعات موجود از ميزان استقبال از اين تسهيلات نشان مي دهد تاكنون استقبال نسبتا خوبي از اين تسهيلات صورت گرفته است و تعداد قابل‌توجهي از متقاضيان براي ثبت نام در صندوق پس‌انداز مسكن يكم به بانك مسكن مراجعه كرده‌اند.
البته براي برآورد ميزان دقيق استقبال مراجعه‌كنندگان به زمان بيشتري نياز است و حداقل بايد تا پايان بهار براي اينكه گفته شود وام از سوي چند درصد از گروه‌هاي هدف مورد استقبال واقع شده است صبر كنيم.
با اين حال، وزارت راه و شهرسازي كه از ابتداي تصدي دولت يازدهم افزايش سقف تسهيلات خريد مسكن با اتكا به نظام پس‌انداز را در دستور كار خود قرار داده است، در نهايت اواخر اسفند ۹۴ با تصويب اين مصوبه سطح پوشش‌دهي وام از قيمت مسكن را به حد مطلوبي افزايش داد.
كارشناسان و فعالان بازار مسكن بعضا اين ادعا را مطرح مي‌كنند كه بازپرداخت اصل وام و نرخ سود آن در قالب اقساط ماهانه از توان مالي گروه هدف يعني زوج‌هاي جوان خانه اولي خارج است، اما وزارت راه وشهرسازي و بانك مركزي در يك اقدام مشترك به‌طور غيررسمي اعلام كردند اگر در سنوات و ماه‌هاي اخير مشكل مسكن خانوارهاي طبقات متوسط، كمبود و در واقع ضعف پوشش‌دهي وام مسكن از هزينه‌هاي خريد يك آپارتمان است، امروز مي‌توان گفت اين ضعف تا حد زيادي برطرف شده است.
ضمن اينكه با طراحي سازوكارهاي ديگري از جمله وام يك ميليارد ريالي از محل اوراق خريد حق‌تقدم دريافت تسهيلات ساير متقاضيان نيز مي‌توانند از ساير فرمول‌هاي براي دريافت وام استفاده كنند.
آنچه در حال حاضر اهميت اساسي دارد آن است كه حباب قيمتي مسكن هم‌اكنون كاملا خالي شده و پس‌از اين كاهش قيمت كه در دهه‌هاي اخير بي‌سابقه بوده است، پيش‌بيني مي‌شود رونق مسكن از نيمه دوم امسال آغاز شود. قيمت كنوني مسكن با لحاظ كردن تورم سال‌هاي اخير، به نرخ سال ۸۹ بازگشته است؛ ركود مسكن به پايان رسيده است و ما از اين پس تا نيمه دوم سال ۹۵ آغاز دوران رونق را پيش‌بيني مي‌كنيم. /
به همين علت انبوه‌سازان به‌خصوص در يك سال و نيم گذشته فروش واحدهاي آپارتماني خود را متوقف كرده‌ و منتظرند آينده بازار مسكن را ببينند.
..................................................................................................
* معاون امور مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازي

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آغاز رونق بازار مسكن از نيمه دوم سال ۹۵ - حامد مظاهريان*» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-2678) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا