استاندار فارس: بخش خصوصي استان آماده همكاري با كشور آلمان است

به گزارش خبرنگار ايرنا سيد محمد علي افشاني، روز شنبه در ديدار با هيات تحقيقاتي كشور آلمان در شيراز افزود: همچنين علاقه مند هستم كه روابط اقتصادي، تجاري و ارتباطات گردشگري بين استان فارس و كشور آلمان گسترش يابد.
وي، با اشاره به اينكه فارس يكي از كهن ترين استان هاي كشور محسوب مي شود بيان كرد: در دو هزار و 500 سال قبل اين استان پايتخت امپراطوري وقت ايران بوده و تقريبا بخش قابل توجهي از جهان از اين نقطه اداره مي شده است.
استاندار فارس ادامه داد: تخت جمشيد نيز كه يكي از آثار تاريخي شناخته شده در دنيا است به عنوان مركز حكومت بوده و در مجموعه آثاري كه در آن قرار دارد حكمراني خوب به معناي امروزي مشهود است.
افشاني افزود: استان فارس به عنوان مركز استان هاي جنوبي مطرح است و استان هاي همجوار خدماتي را خصوصا از لحاظ دانشگاهي و خدمات بهداشت و درمان از اين استان دريافت مي كنند.
وي، دانشگاه شيراز را نيز يكي از معتبرترين دانشگاههاي كشور دانست و گفت: اين دانشگاه با دانشگاههاي معتبر دنيا ارتباط تنگاتنگي دارد و اين ارتباط همچنان نيز ادامه دارد.
استاندار فارس اظهار كرد: هم اينك در استان فارس 260 هزار دانشجو در حال تحصيل هستند و از لحاظ پزشكي اينجا مركز اصلي پزشكي در حوزه هاي مختلف خصوصا پيوند كبد، كاشت حلزون و پيوند قرنيه است.
افشاني گفت: استان فارس به لحاظ كشاورزي نيز در كشور رتبه اول را دارد و حدود سه ميليون تن محصولات باغي، حدود 900 هزار تن محصولات دامي و حدود هشت ميليون تن نيز محصولات زراعي در سال دارد.
وي گفت: در استان فارس 39 نوع ماده معدني شناخته شده وجود دارد كه بيش از 20 نوع آن در حال بهره برداري است.
او افزود: فارس و شيراز همچنين در زمينه گردشگري نيز داراي قابليت ها و پتانسيل هاي بسياري است و علاوه بر بناهاي تاريخي مانند تخت جمشيد، بناهاي ادبي همچون آرامگاه شاعران بزرگي همچون حافظ و سعدي كه در دنيا و خصوصا كشور آلمان شناخته شده هستند نيز در آن وجود دارد.
وي گفت: همچين يك بناي مذهبي مهم به نام شاهچراغ (ع) نيز در شهر شيراز وجود دارد كه سالانه ميليون ها نفر گردشگر مذهبي و بازديد كننده را جذب مي كند.
استاندار فارس، ارتباط تاريخي خوب بين ايران و آلمان بوده كه اميدواريم در شرايط پس از برجام كه فرصت خوبي براي سرمايه گذاري سرمايه گذاران آلماني است، آنها بتوانند در زمينه صنعت، معدن و كشاورزي سرمايه گذاري هايي انجام دهند و يك ارتباط خوب بين استان فارس و كشور آلمان برقرار شود.
وي گفت: در بحث اختيارات استاندار براي حمايت از سرمايه گذاري نيز، بخشي از اختيارات از سوي دولت مركزي در اختيار مقامات استاني و در راس آنها استاندار قرار گرفته است.
استاندار فارس بيان كرد: از آنجا كه استاندار نماينده دولت در استان است و توسط هيات دولت تاييد و انتخاب مي شود، بنابراين بخش قابل توجهي از اختيارات دولت به وي واگذار شده است.
او افزود: دولت در مجموع به دنبال اين است كه از تصدي گري خود كم كند و امور و كارها را به بخش خصوصي واگذار كند.
استاندارفارس گفت: اين دولت (دولت تدبير و اميد) حمايت از سرمايه گذار و جذب سرمايه گذاري خصوصا سرمايه گذاري خارجي را به عنوان يكي از مهمترين اهداف و برنامه هاي خود قرار داده است.
افشاني، جمهوري اسلامي را يكي از امن ترين كشورهاي خاورميانه دانست و گفت: امروز كشور ايران با وجود همه سختي ها و تحريم هاي ناروا، داراي امنيت قابل توجهي است و چندي پيش شاهد برگزاري يك انتخابات بزرگ و مهم در فضايي كاملا امن بوديم كه تمام اينها بيانگر اين است كه ما در حال گام برداشتن در مسير دموكراسي هستيم.
استاندار فارس اضافه كرد: اگر كشورهاي اروپايي صادقانه با ما رفتار كنند و در فضاي پسا برجام به رفع كامل تحريم ها و مشكلات در كشورمان كمك كنند، قطعا اينجا بهترين نقطه براي سرمايه گذاري است.
جمهوري فدرال آلمان به مركزيت برلين در مركز قاره اروپا قرار دارد.
6122

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «استاندار فارس: بخش خصوصي استان آماده همكاري با كشور آلمان است» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-2689) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا