نشست هم انديشي شهرداري همدان با ارفورت آلمان برگزار شد

سيد مصطفي رسولي روز شنبه در ديدار با هياتي از شهرداري شهر ارفورت آلمان افزود: همدان با بيش از هفت هزار سابقه مدنيت و شهر سبز جهان اسلام آمادگي همكاري با شهرداري شهر ارفوت آلمان را در زمينه هاي مديريت پسامند و شهر الكترونيك دارد.
وي اضافه كرد: انتخاب همدان به عنوان يكي از سرسبزترين و زيباترين شهرهاي ايران به عنوان اولين شهر سبز جهان اسلام با وسعتي حدود هفت هزار هكتار و جمعيتي بالغ بر 540 هزار نفر داراي آثار زياد تاريخي با محوريت گردشگري موقعيت خوب گردشگري و جغرافيايي و سابقه مدنيت هفت هزار ساله به عنوان پايتخت تاريخ و تمدن شناخته شده است.
وي بيان كرد: شهرداري همدان آمادگي دارد كه در زمينه هاي ايجاد شهر الكترونيك و ايجاد نيروگاه هاي خورشيدي و توسعه گردشگري، توسعه حمل و نقل ريلي و حمل نقل درون شهري و خريد تاكسي و اوتوبوس هيبريدي و راه اندازي كارخانه بازماند و پسماند همكاري لازم را داشته باشد.
شهردار همدان بيان كرد: مديران شهرداري همدان براي اين اهداف آمادگي همكاري داشته و انتظار مي‌رود سرمايه‌گذاري مشتركي را با طرف آلماني داشته باشيم.
وي تصريح كرد: با توجه به مشتركات دو شهر همدان ايران و ارفوت آلمان در زمينه كشاورزي و گردشگري و انتخاب اين دو شهر به عنوان شهر سبز پايدار مي‌توان همكاريهاي مناسبي در اين زمينه‌ها داشت.
رسولي با بيان اينكه بيش از 40 هزار دانشجو در همدان تحصيل مي‌كنند، گفت: اين امر زمينه خوبي را براي همكاري در زمينه مباحث علمي و دانشجويي مي‌تواند داشته باشد.
رئيس كميسيون خدمات شهري شوراي شهر همدان نيز گفت: در بحث هاي خدمات شهري از جمله پسماند و المان هاي شهري و تنديس هاي شهري آمادگي همكاري هخاي لازم با شهر ارفورت آلمان هستيم.
كامران گردان تصريح كرد: ميدان مركزي همدان كه حدود يكصد سال پيش توسط كارل فريش معمار آلماني طراحي و اجرا شده است امروز يكي از نمادهاي شهر همدان محسوب مي شود كه طراحي يك نماد براي اين ميدان با همكاري شهرداري ارفورت آلمان است.
وي عنوان كرد: شهرداري همدان طرح ساماندهي و بازگرداندن ميدان امام(ره) به حالت اوليه خود است كه انتظار مي‌رود طراحان شهر ارفوت طرح المان اين ميدان را انجام دهند.
وي با بيان اينكه ميدان مركزي امام از اهميت و جايگاه بالايي در شهر همدان برخوردار است، تصريح كرد: طراحي المان ميدان مركزي همدان پيوند محكمي بين همدان و ارفوت آلمان خواهد بود.
مدير خدمات شهري شهرداري شهر ارفورت آلمان نيز گفت: همدان سه برابر ارفورت قدمت و دو برابر ارفورت جمعيت دارد و اين مايه مباهات است كه اسناد همكاري اين دو شهر در زمينه هاي مختلف از جمله محيط زيست و فرهنگي به امضا برسد.
پيتر زايس افزود: شهر ارفورت در اجرا تكنولوژي مدرن حرفي براي گفتن دارد و در اجراي مديريت انرژي پسماند شهري پيشرفته است.
وي با بيان اينكه حفظ محيط زيست از مهمترين برنامه هاي شهرداري ارفور است ادامه داد: اين شهر 20 سال پيش معادن زغال سنگ را جمع كرده و از آن سال از طريق گاز، برق و گرما توليد مي كند.
وي ادامه داد: امروزه 80 قطار درون شهري با برق خورشيدي در شهر فعاليت دارند كه آمادگي انعقاد تفاهمنامه شهر الكترونيك با شهرداري همدان را نيز داريم.
وي با بيان اينكه ارفورت در كارآموزي و اشتغال پايدار نهادهاي بزرگ كارآموزي دارد و مي تواند در اين راستا همكاري داشته باشد ادامه داد: سال آينده پنج هزار تكنسين چيني براي گذراندن دوره هاي آموزشي وارد اين شهر مي شوند و سپس با مهارت هايي كه آموخته اند به كشور خود بازمي گردند.
عضو شوراي شهر ارفورت نيز گفت: شهرداري ارفورت در شش سال گذشته به دنبال راهي براي صلح و براي برقراري ارتباط با ايران بوده است.
كريستين گلوريا با بيان اينكه همدان مي تواند پلي براي برقراري پيوند بين شرق و غرب باشد افزود: امروز با برداشته شدن تحريم ها با خيالي آسوده تر مي توانيم تبادل كنيم و گفتگويي سازنده با ايران داشته باشيم.
مدير خانه ايران در آلمان نيز گفت: بازيافت پسماند كاري شدني است كه شهرداري شهر ارفورت در آن موفق عمل كرده است.
پيروزام محبوب افزود: امروز شهرداري همدان مي تواند با انعقاد تفاهمنامه اي اين طرح را در شهر همدان عملياتي كند و اميدواريم همكاري دراز مدت انجام شود.
وي تصريح كرد: در اين سفر قابليت داريم با بخش پسماند آبرساني فرهنگي و و بحث المانها با شهرداري همدان همكاري كنند.
وي اضافه كرد: اين هيات هشت نفره متشكل از مسئولان شهرداري شهر ارفورت آلمان در قالب سومين كاروان صلح نوروز پس از سفر به همدان به ‏شهرهاي دزفول و شيراز نيز سفر خواهند كرد و ‏هدف از اين سفر، آشنايي مسئولان شهر «ارفورت» با ظرفيت‌هاي اقتصادي و فرهنگي و نيز گفت ‌و گو با ‏مسئولان اين سه شهر در ايران به ‌منظور توسعه و تعميق دوستي و همكاري از جمله در زمينه جهانگردي مي‌باشد.‏
وي تصريح كرد: بازديد از جاذبه‌هاي توريستي شهرهاي همدان، دزفول و شيراز و معرفي فرهنگ غني ايراني به جامعه آلمان از ديگر اهداف سفر اين ‏هيأت مي باشد.‏
وي ادامه داد: 'كاروان صلح نوروز' به ابتكار 'خانه ايران' در وايمار برگزار مي شود كه تاكنون در دو مرحله سفرهايي از اين نوع را به ‏شهرهاي مختلف ايران برگزار كرده است.‏
7523/6993

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نشست هم انديشي شهرداري همدان با ارفورت آلمان برگزار شد» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-2690) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا