آلماني‌ها براي احياي تالاب هامون به كمك ايران مي‌آيند

سلامت نیوز:سفر معاون رييس‌جمهور و رييس سازمان محيط‌زيست كشورمان به آلمان بازتاب گسترده‌اي در فضاي مجازي يافت. اين بازتاب وسيع البته نه در مورد امضاي تفاهمنامه‌هاي ميان دو كشور بود و نه در خصوص صحبت‌هاي في‌مابين در حوزه نجات درياچه هامون. بخش خبرساز اين ديدار شايعه دست‌دادن معصومه ابتكار با وزير محيط‌‌زيست اين كشور بود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه اعتماد دست دادن ابتكار با خانم باربارا هندريكس، وزير محيط زيست آلمان كه برخي از مخاطبان به دليل سيما و چهره او از آن تلقي دست دادن ابتكار با يك مرد را كرده بودند، در تلگرام و شبكه‌هاي مجازي اين ماجرا با عنوان «دست دادن ابتكار با يك مرد» خبرساز شد و دلواپسان بودند كه تلاش كردند از اين ماجرا به بهترين شكل استفاده كنند. اما بعد از هياهوي بسيار سايت‌هاي خبري و صداوسيما از جمله بخش خبري ٢٠:٣٠ ناچار به توضيح شدند كه وزير محيط زيست آلمان مرد نيست و شايعات منتشر شده در فضاي مجازي بي‌اساس هستند.

رييس سازمان محيط زيست در سفر دو روزه خود به آلمان با مسوولان مختلف در اين كشور ديدار كرد و پس از آن اعلام شد كه احتمال مشاركت آلمان در طرح احياي درياچه هامون به عنوان ذخيره‌گاه زيست‌كره يونسكو و تالابي بين مرزي با افغانستان بررسي مي‌شود.

معصومه ابتكار كه جهت امضاي بيانيه مشترك همكاري‌هاي زيست محيطي، ديدار با مقامات، حضور در همايش اقتصادي و معرفي فرصت‌هاي همكاري با شركت‌هاي صنعتي در زمينه محيط زيست به ويژه مديريت پسماند و بازديد از كارخانه مديريت پسماندهاي پتروشيمي (BASF) و موسسه تغييرات آب و هواي آلمان (Potsdam) به اين كشور سفر كرده بود با وزير امور خارجه، وزير فدرال محيط زيست و نايب‌رييس اول مجلس آلمان ديدار كرد.  معصومه ابتكار در صفحه اينستاگرام خود با اشاره به ديدارش با وزير امور خارجه اين كشور نوشت: «در ديدارم با آقاي اشتاين ماير، وزير خارجه آلمان تاكيد كردم، همكاري‌ها بايد زمينه‌ساز بهره مندي ايران از فناوري‌هاي پاك و سازگار با محيط زيست باشد كه اكنون با عوارض گرمايش جهاني و پديده‌هايي مانند ريزگردها روبه‌رو است و با اشاره به جايگاه ايران در منطقه و تجربيات موفقي كه در جذب همكاري‌هاي بين‌المللي از جمله در مورد درياچه اروميه با سازمان ملل و ژاپن داشته‌ايم، از آلمان براي مشاركت دراين زمينه‌ها دعوت كردم. »


به گفته ابتكار «آقاي اشتاين ماير» در اين ديدار بر ضرورت همكاري بين دو كشور تاكيد كرده و از بررسي احتمال مشاركت در احياي تالاب بين‌المللي هامون به عنوان ذخيره‌گاه زيست كره يونسكو و تالابي بين مرزي با افغانستان، سخن گفت.  ابتكار كه در طول سفر خود گزارش جلسات و ديدارهايش را از طريق صفحه اينستاگرام منتشر كرد در خصوص ديدار با باربارا هندريكس، وزير فدرال محيط زيست آلمان و امضاي بيانيه مشترك بين دو كشور نوشت: «اهم مفاد بيانيه مشترك و زمينه‌هاي همكاري عبارتند از: طبيعت، حفظ تنوع زيستي و بهبود زيست بوم‌هاي منطقه‌اي، حفاظت از پارك‌هاي ملي و مناطق حفاظت شده، حفاظت از جو زمين از طريق مقابله با تغييرات آب و هوا، ارزيابي بهبود اثرات زيست محيطي، حفاظت از محيط زيست‌دريايي و مناطق ساحلي، مقابله با بيابان‌زايي، مديريت آلودگي آب و خاك، مديريت سازگار با محيط زيست، مديريت پسماندها و مواد شيميايي خطرناك، بهره‌برداري از شيوه‌هاي پايش زيست محيطي، زمينه‌هاي بهبود كيفيت هوا، ترويج فناوري‌هاي نوآورانه و سازگار با محيط زيست،  جنبه‌هاي اقتصادي حفاظت و سازگاري با اقليم، حمايت از سرمايه‌گذاري و توسعه تجارت،  قانونگذاري و خط مشي دهي ملي براي كاهش انتشار گازهاي گلخانه‌اي، تقويت همكاري‌هاي بين‌المللي و برون‌مرزي در زمينه مقابله با چالش‌هاي نوظهور مانند تغييرات آب و هوا، نتايج پژوهش‌ها و اطلاعات وضعيت محيط زيست. »


برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آلماني‌ها براي احياي تالاب هامون به كمك ايران مي‌آيند» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( سلامت نیوز - سلامت ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-274068) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : سلامت نیوز - سلامت