چاقی، دیابت و بی‌تحرکی؛ بلای جان ايراني‌ها

سلامت نیوز: مرگ‌هاي غيرواگيردار هم‌اکنون سلامت ايراني‌ها را تهديد مي‌کند. همزمان وزارت بهداشت گزارش داده سکته‌هاي قلبي و مغزي در ايراني‌ها 10 سال کمتر از ميانگين جهاني است به‌طوري که سالانه 95 هزار نفر بر اثر سکته‌هاي قلبي و مغزي فوت مي‌کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه وقایع اتفاقیه اين اتفاق در شرايطي است که براساس بررسي‌های صورت‌گرفته، سبک زندگي ايراني‌ها بيشترين دليل افزايش سکته‌هاي قلبي و مغزي و انواع سرطان‌هاست. کم‌تحرکي، چاقي، تغذيه کنترل‌نشده، استرس‌هاي فردي و اجتماعي، مشکلات اقتصادي، مصرف دخانيات و ... ريسک فاکتور‌هايي است که باعث مي‌شود سن سکته‌هاي قلبي و مغزي در ايران پايين بيايد.

با اين حال، معاون تحقيقات و فناوري وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي مي‌گويد: از مجموع کساني که بر اثر سکته‌هاي قلبي و مغزي در کشور مي‌ميرند، 35 هزار نفر زير 55 سال سن دارند.

او در ارتباط با وضعيت بيماري‌هاي غير‌واگير به‌ويژه سکته‌هاي قلبي و سرطان در کشور، افزود: علت بيش از 82 درصد از مرگ‌و‌مير، معلوليت و ناتواني‌ها در کشور، بيماري‌هاي غير‌واگير است.


وي اظهار کرد: به‌طور تقريبي 50 درصد بيماري‌هاي غيرواگير در کشور ناشي از سکته‌هاي قلبي و مغزي (بيماري‌هاي عروقي) است که 80درصد اين بيماري‌ها قابل پيشگيري هستند. ملک‌زاده افزود: در شرايط کنوني کشور مي‌توان تا 50 درصد از وقوع اين سکته‌ها پيشگيري کرد که اين موضوع يکي از مهم‌ترين دستور کارهاي وزارت بهداشت براي انجام کارهاي پژوهشي ابتدا در مقياس کوچک بوده که هم‌اکنون در چند استان در دست انجام است.

وي ابراز اميدواري کرد در آينده نزديک با اجراي برنامه ملي پيشگيري از سکته‌هاي قلبي و مغزي در سطح کشور بتوان اميد به زندگي را هم در بدو تولد و هم در مردان و زنان به بالاي 80 سال افزايش داد. اين مسئول، علت‌هاي اصلي وقوع سکته‌هاي قلبي و مغزي در ايران را چاقي، ديابت و بي‌تحرکي ذکر کرد و گفت يکي از شاخص‌هايي که به تازگي تعريف شده اين است که ايراني‌ها کمترين تحرک فيزيکي را نسبت به اغلب کشورهاي دنيا دارند. وي بيان کرد: وضعيت بيماري‌هاي سکته‌هاي قلبي و مغزي در تمامي استان‌هاي کشور مشابه بوده و در اين ميان مي‌توان گفت در برخي استان‌ها مانند قسمت‌هايي از جنوب استان فارس و خوزستان مقداري بيشتر از مناطق ديگر است. ملک‌زاده افزود: علت اصلي بروز سکته‌هاي قلبي و مغزي در اين استان‌ها چاقي، پرخوري و بي‌تحرکي بوده و درصد کمي نيز جنبه ژنتيکی داشته است.


مصرف ترياک و مواد مخدر از عوامل مؤثر ايجاد سرطان در ايران
معاون تحقيقات و فناوري وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي با تأکيد بر اينکه در مورد سرطان با اطمينان بايد گفت ميزان شيوع آن در ايران از متوسط جهاني پايين‌تر است، ادامه داد: در دنيا به ازاي هر صد هزار نفر 185 مورد سرطان اتفاق مي‌افتد که اين عدد در ايران 140 مورد است. وي اظهار کرد: موضوع مهمي که وجود دارد، اين است که جامعه ايران در حال پير‌شدن است و هر چقدر سن افراد بالا مي‌رود، احتمال ابتلا به سرطان نيز بيشتر مي‌شود. ملک‌زاده افزود: بر‌اين‌اساس پيش‌بيني مي‌شود با توجه به افزايش سن در آينده، شيوع سرطان در ايران افزايش یابد و براي پيشگيري بايد آماده باشيم.

وي بيان کرد: 40 درصد سرطان‌ها قابل پيشگيري بوده و يکي از بهترين و مؤثرترين راه‌هاي پيشگيري از سرطان اين است که افراد چاق نشوند و 35 درصد سرطان‌ها با چاقي و پرخوري ارتباط دارد. اين مسئول ادامه داد: يکي از عوامل مؤثر در ايجاد سرطان در ايران مصرف ترياک و مواد مخدر است. وي تصريح کرد: انواع مواد مخدر به‌ويژه ترياک باعث ابتلا به سرطان مي‌شود و مطالعه‌اي که در ايران شده مربوط به افرادي است که بالاي 40 سال دارند و ترياک مصرف مي‌کنند.

به گفته وي، مصرف ترياک به صورت مستمر هفته‌اي سه بار، ميزان سرطان مري را 2,5 برابر، سرطان معده را سه برابر، سرطان لوزالمعده را 3,5 برابر، سرطان ريه را سه برابر و سرطان مثانه را چهار برابر مي‌کند. ملک‌زاده افزود: در ايران در مردان سرطان معده و در زنان سرطان سينه شيوع بيشتري دارد. وي خاطرنشان کرد: سرطان معده در استان‌هاي شمال‌غرب به‌ويژه استان‌هاي آذربايجان شرقي و غربي و اردبيل شيوع بيشتري دارد که 50 در صد هزار نفر در مردان و 25 در صد هزار نفر در زنان است.


ايراني‌ها نمک بيشتري مصرف مي‌کنند
معاون تحقيقات و فناوري وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي، ادامه داد: مهم‌ترين علت بيماري‌هاي مزمن که در رأس آنها سکته‌هاي قلبي و مغزي هستند، رژيم غذايي نامناسب است که اولين عامل خطر به‌شمار مي‌رود. او اظهار کرد: رژيم غذايي در ايران، به اين صورت است که بیشتر مردم بيش از نياز بدني خود غذا مصرف مي‌کنند و بر‌اساس آمارها، رقمي حدود 30 درصد از غذاي مصرفي مردم را نان و برنج تشکيل مي‌دهد.

ملک‌زاده افزود: تحرک، ورزش و فعاليت بدني، به‌دليل گسترش زندگي ماشيني در مردم کم شده که اين دو عامل، به چاقي افراد منجر شده است و در نتيجه، هم‌اکنون 67 درصد ايراني‌ها چاق هستند يا اضافه‌وزن دارند. او ابراز کرد: شيوع بيماري ديابت، وضعيتي شتابان در کشور دارد به‌طوري‌که حدود 10 درصد مردم ايران ديابت دارند که بايد دارو مصرف کنند و علاوه بر آن، حدود 25 درصد مردم ايران، شرايطي دارند که امکان ابتلا به اين بيماري در سال‌هاي آينده براي آنها وجود دارد.

اين مسئول ادامه داد: با نگاهي به جمعيت ايراني‌های بالاي 55 سال نيز مي‌توان گفت، نزديک به 50 درصد آنان فشار خون دارند. ملک‌زاده افزود: چربي‌خون بالا در 40 درصد ايرانی‌ها وجود دارد و مجموعه اين عوامل، ريشه در تغذيه، به‌ويژه مصرف نمک دارد؛ مصرف مجاز نمک، 2,5 گرم در روز است و اين درحالي است که ايراني‌ها حداقل 9 گرم نمک در روز مصرف مي‌کنند و علت اينکه افراد در سن بالاي 55 سال، به فشارخون مبتلا مي‌شوند، مصرف زياد نمک است.

او يادآوري کرد: اينها عوامل اصلي‌ای است که افراد را مستعد به مرگ‌هاي زودرس قلبي مي‌کند. به گفته اين مسئول، 35 درصد سرطان‌ها نيز به علت چاقي و پرخوري است که براي رفع اين معضلات، شيوه زندگي سالم، از طريق رسانه‌هاي گروهي، بيش از گذشته به مردم بايد اطلاع‌رساني شود.


آغاز غربالگري سرطان و سکته در ايران
همزمان با اين آمار‌ها، قائم‌مقام معاون وزير بهداشت، از اجراي بسيج ملي خطرسنجي سکته و سرطان از نيمه‌دوم آبان در واحدهاي بهداشتي و درماني سراسر کشور خبر داد. ناصر کلانتري، با اشاره به اجراي بسيج ملي خطرسنجي سکته و سرطان، اظهار کرد: اين برنامه از نيمه دوم آبان در واحدهاي بهداشتي و درماني کشور اجرا مي‌شود و درحال‌حاضر مشغول آموزش پزشکان، مراقبين سلامت، تدوين برنامه مداخله‌اي و تجهيز مراکز هستيم.

او افزود: بر‌اساس اجراي اين طرح، افراد به چهار دسته تقسيم مي‌شوند و کارت‌هاي سبز، زرد، قرمز و نارنجي برايشان صادر مي‌شود؛ به‌طوري‌که کارت سبز مربوط به افرادي بوده که زير 10 درصد احتمال بروز بيماري قلبي، سکته و سرطان در آنها وجود دارد.

قائم‌مقام معاون وزير بهداشت، ادامه داد: به افرادي‌که داراي کارت سبز هستند، توصيه مي‌کنيم ادامه زندگي خود را به همين روشي که داشته‌اند، طي کنند. کارت زرد، مربوط به کساني بوده که بين 10 تا 20 درصد احتمال خطر ابتلا به بيماري قلبي، سکته و سرطان در آنها وجود دارد و اين افراد بايد هر سه ماه يک‌بار، وضعيت آنها کنترل شود. به گفته کلانتري، کارت نارنجي نيز مربوط به کساني بوده که احتمال خطر اين بيماري‌ها در آنها بيشتر از 20درصد بوده و اين افراد به پزشک ارجاع داده مي‌شوند؛ همچنين پيگيري سه ماهه براي آنها توصيه شده و رژيم، مشاوره رفتاري و درماني برايشان پيش‌بيني مي‌شود.

او اضافه کرد: دسته چهارم، افرادي هستند که از سوی مراقبين سلامت به آنها کارت قرمز ارائه مي‌شود، اين بيماران بايد فورا به پزشک ارجاع داده شوند چون احتمال بروز بيماري‌هايي مانند سکته، سرطان و بيماري‌هاي قلبي در آنها بالاتر از 30 درصد است.


برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «چاقی، دیابت و بی‌تحرکی؛ بلای جان ايراني‌ها» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( سلامت نیوز - سلامت ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-274097) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : سلامت نیوز - سلامت