آیا ارتودنسی برای ریشه دندان مضر است؟ - آکا

,[categoriy]

آیا ارتودنسی برای ریشه دندان مضر است؟ - آکا آیا ارتودنسی برای ریشه دندان مضر است؟ - آکا

آکاایران: آیا ارتودنسی برای ریشه دندان مضر است؟

آکاایران: اگر دندان‌های فردی دچارتحلیل ریشه شود، لزوما به این معنی نیست که تمام دندانهای او می‌ریزد، در زمان تحلیل ریشه به دندان‌ها دست نمی‌زنیم و جای هیچ نگرانی وجود ندارد.
دکتر بهزاد فرخ‌زاده دندانپزشک، گفته است: تحلیل ریشه یکی از عوارض ارتودنسی می باشد که احتمال دارد پیش آید. در ارتودنسی، ریشه تمامی دندانها را رد می‌کنیم تا بتوانیم کار سیم‌کشی و جابه‌جایی دندان‌ها را انجام بدهیم. حال در این بین اگر فردی زمینه آن را داشته باشد، یا نیرویی که متخصص به دندان‌های بیمار وارد می‌کند شدید باشد، یا سیم‌های ارتودنسی به مدت طولانی برای دندان‌های بیمار قرار گیرد، همه اینها سبب تحلیل ریشه دندان می‌شود.
تحلیل ریشه یکی از عوارض ارتودنسی محسوب می‌شود که احتمال دارد در موارد کمی اتفاق افتد و  این را نباید خطای پزشکی محسوب کرد. دکتر فرخ‌زاده به جز ارتودنسی از کیست‌ها و تومورهای دهانی به عنوان عوامل دیگری نام برد که تحلیل ریشه را در پی دارد و گفت: تحلیل ریشه احتمال دارد علامت خاصی نداشته باشد و تنها در معاینات پزشکی قابل تشخیص باشد.
این دندانپزشک در پاسخ به این سؤال که کسی که دچار تحلیل ریشه شده است، آیا لزوماً تمام دندانهای او می‌ریزد، گفته است: حتی یک مورد نیز مشاهده نکرده‌ام که دندان‌های بیمار بر اثر تحلیل ریشه ریخته باشد. در زمان تحلیل ریشه به دندان‌ها دست نمی‌زنیم و جای هیچ نگرانی وجود ندارد زیرا در جراحی‌های دندان نیز ما یک سوم ریشه دندان را در می‌آوریم و بیمار تا آخر عمر تنها با دو سوم آن زندگی می‌کند و به هیچ مشکلی هم برنمی‌خورد.
مسواک زدن غلط و محکم باعث از بین رفتن لثه و عاج دندان می‌شود و این امر به مرور پوسیدگی ریشه و سوراخی آن را در پی دارد.

به گزارش آکاایران: تهیه و گردآوری: گروه دارو و درمان آکا ایران


برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آیا ارتودنسی برای ریشه دندان مضر است؟ - آکا» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( آکا ایران ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-274127) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : آکا ایران