نقش تولید ناخالص داخلی در اقتصاد استان زنجان

استان‌ها > زنجان - مهم‌ترین شاخص در بررسی سهم زنجان از اقتصاد کشور، بررسی سهم تولید ناخالص داخلی استان از تولید در کشور است.

غلامحسین جمیلی، رئیس اتاق بازرگانی، صنعت، معدن و کشاورزی استان با اعلام این خبر به خبرآنلاین گفت: براساس آخرین اطلاعات منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران، تولید ناخالص داخلی (GDP) استان در سال 92 کمتر از یک درصد و برابر 95/ 0 درصد از تولید ناخالص داخلی کشور بوده است، می‌افزاید: این سهم در مقایسه با سهم جمعیتی وجغرافیایی استان حداقل 5/ 0 درصدی با نصاب کشوری فاصله دارد.
وی ادامه داد: از سوی دیگر یکی دیگر از شاخص‌های مهم در بررسی شکاف اقتصاد استان از کشور، بررسی نسبت تولید ناخالص داخلی سرانه استان به کشور است. این نسبت در سال 92 برابر70/1 درصد بوده است.
به گفته وی سرانه تولید ناخالص داخلی در استان نزدیک به30 درصد کمتر از کشور بوده و می‌توان استنباط کرد استان زنجان راه طولانی برای جبران شکاف‌های اقتصادی و رسیدن به وضعیت مطلوب در پیش دارد.
جمیلی مهم ترین بسترهای لازم برای فعالیت بنگاه‌های خصوصی در استان را وجود فضای کسب وکار مناسب دانست و افزود: در صورت ساماندهی مناسب فضای کسب و کار، شکاف شاخص‌های اقتصادی استان زنجان با کشور حذف یا به حداقل خواهد رسید.
وی اظهار امیدواری کرد؛ با رویکرد دولت به این بخش گام‌های مثبتی در راستای تسهیل و رفع موانع تولید که گریبانگیر اقتصاد کشور شده، برداشته شود.
طبق آمار ارائه شده مرکز آمار ایران سهم اشتغال استان در سال 94 به تفکیک حوزه‌ها دربخش‌های کشاورزی 2/ 29، صنعت 8/ 33 و خدمات 9/ 36 درصد بوده است. این در حالی است که سهم اشتغال در سال گذشته به تفکیک بخش‌ها در کشور برابر، کشاورزی6/ 17، صنعت 6/ 23 و خدمات 8/ 49 درصد بوده است.

46


برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نقش تولید ناخالص داخلی در اقتصاد استان زنجان» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( خبر آنلاین ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-279122) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : خبر آنلاین