افزایش تولید نفت به ۴.۵ میلیون بشکه

وزیر نفت با اعلام اینکه در بخش افزایش ظرفیت تولید میعانات گازی هم امسال ظرفیت تولید به حدود ۶۸۸ هزار بشکه در روز افزایش می‌یابد، تصریح کرد: علاوه بر این پیش بینی می‌شود با بهره برداری از فازهای جدید پارس جنوبی این ظرفیت تا سال ۹۷ به حدود یک میلیون در روز برسد.

این عضو کابینه دولت یازدهم با بیان اینکه ظرفیت تولید گاز غنی کشور تا پایان امسال به حدود ۹۰۰ میلیون متر مکعب در روز افزایش می‌یابد، اظهار داشت: بر اساس برنامه‌های توسعه‌ای در صنعت گاز ظرفیت تولید گاز غنی ایران تا پایان سال آینده به بیش از یک میلیارد متر مکعب در روز می‌رسد.

این مقام مسئول همچنین در خصوص برنامه‌های جذب سرمایه در صنعت نفت هم توضیح داد: در قالب اجرای برنامه ششم توسعه باید در بخش بالادستی صنعت نفت حدود ۱۳۴ میلیارد دلار منابع مالی جذب شود.

زنگنه با اشاره به برنامه جذب حدود ۵۲ میلیارد دلار منابع مالی در صنایع پتروشیمی یادآور شد: برای توسعه صنعت پالایش صنعت کشور هم سرمایه گذاری ۱۵ میلیارد دلاری در دستور کار قرار گرفته و در مجموع حدود ۲۰۰ میلیارد دلار منابع در صنایع نفت گاز و پتروشیمی باید جذب شود.

زنگنه از توسعه پارس جنوبی، میادین مشترک نفتی غرب کارون و افزایش ضریب بازیافت به عنوان سه برنامه اولویت‌دار توسعه‌ای صنعت نفت یاد کرد و افزود: امسال ۵ فاز جدید پارس جنوبی شامل فازهای ۱۷، ۱۸، ۱۹، ۲۰ و ۲۱ این میدان مشترک گازی به بهره برداری می‌رسند و در مجموع تا سال آینده تولید روزانه گاز ایران و قطر در پارس جنوبی برابر خواهد شد.

وزیر نفت همچنین از امضای قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی تا پایان سال ۹۵ خبر داد و یادآور شد: در مجموع تا سال آینده با اولویت های فازهای پارس جنوبی ظرفیت تولید گاز ایران به بیش از یک میلیارد متر مکعب افزایش می‌یابد.

وی از توسعه شبکه گازرسانی به روستاها، افزایش صادرات و توسعه صنعت ال‌ان‌جی به عنوان سه برنامه راهبردی صنعت گاز نام برد و افزود: تا پایان سال گذشته سهم فرآورده‌های نفتی در سبد تامین سوخت نیروگاه‌ها حدود ۱۸ درصد بوده که امسال با افزایش گازرسانی سهم سوخت مایع به کمتر از ۱۰ درصد کاهش می‌یابد.

زنگنه همچنین از افزایش ۵ میلیون تنی تولید پتروشیمی تا پایان سال ۹۵ خبر داد و گفت: امسال همزمان با توسعه بخش پایین دستی در بخش بالادستی هم برای نخستین بار تولید نفت از لایه نفتی پارس جنوبی آغاز می‌شود و قرارداد توسعه فاز دوم این میدان مشترک و قرارداد افزایش ضریب بازیافت لایه نفتی پارس جنوبی امضا خواهد شد.

زنگنه در ادامه در تشریح برنامه‌های پالایشگاه‌سازی ایران توضیح داد: هم‌اکنون با افزایش سهم گاز در سبد سوخت کشور ایران به یکی از کشورهای صادرکننده فرآورده های نفتی تبدیل شده و به طور متوسط روزانه حدود ۲۰ میلیون لیتر گازوئیل توسط ایران به بازارهای جهانی صادر می‌شود.

وی با اشاره به بهره برداری از فاز اول ستاره خلیج فارس در سال ۹۵ از توقف واردت بنزین از سال ۹۶ خبر داد و تصریح کرد: تا پاین برنامه ششم توسعه ظرفیت پالایش نفت ایران به بیش از سه میلیون بشکه در روز افزایش می‌یابد.


برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «افزایش تولید نفت به ۴.۵ میلیون بشکه» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( افکار نیوز ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-284051) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : افکار نیوز