طبقه متوسط در آستانه خط فقر

سلامت نیوز: شايد كه مرگ نزديك باشد اما فقر، حتما نزديك‌تر است. همچو مرد 65 ساله‌يي كه در ساعت پنج عصر يازدهم ارديبهشت ماه امسال و در بلوار ميرداماد تهران خودش را از حلق و پل عابر پياده آويزان كرد. او در تكه كاغذي كه بعدا از جيبش به دست آمد، نوشته بود در يك مسافرخانه نزديكي ميدان شوش كار و زندگي مي‌كند و چون پول درمان آب سياه چشمش را نداشته، خودش را كشته است. فقر پيش از مرگ و در همين جهان سراغ او رفته بود.

به گزارش سلامت نیوز، روزنامه تعادل در ادامه می نویسد: يك هفته بعد، اعلان بزرگي روي همان پل نصب شد كه رويش نوشته بود:«هر صبح كه بيدار مي‌شويم به ياد بياوريم چقدر ارزشمند است كه مي‌توانيم نفس بكشيم، فكر كنيم، لذت ببريم و عشق بورزيم... ». نمي‌دانم آن مرد 65 ساله هيچ ترسيده بود كه بعد از مرگ بيدار شود و بداند باز هم فقير است؟
 
بيشتر رسانه‌ها، پندارهايي از فقر را براي ما ساخته‌اند بر مبناي تصاوير كودكاني خارجي در روستاهاي بدون فاضلاب و آب آشاميدني و مملو از آلودگي، يا حتي كودكاني هموطن و ساكن شهرهاي مرزي در روستاهاي دوردست با صورت‌هاي سرخ از سرما؛ پندارهايي كه به ما كمك كردند بين خود و امكان فقر واقعي و دايمي فاصله‌يي بعيد حس كنيم.

جواد صالحي‌اصفهاني، اقتصاددان، مرداد ماه امسال در گفت‌وگويي گفته بود:«در كشوري مثل ايران با تعاريف متداول از خط فقر كه بين سه تا پنج دلار در روز است، سطح فقر كمتر از 10درصد است كه دستاورد نسبتا خوبي در مبارزه با فقر است.» بهار سال گذشته، سيدابوالحسن فيروز‌آبادي، قائم‌مقام وزير تعاون، رفاه و امور اجتماعي خبر از شناسايي ١٢ميليون نيازمند در كشور داد.

پيش‌تر از آن اما گزارش‌هايي منتشر شده بود كه مي‌گفتند يك سوم جمعيت ايران زير خط فقر هستند. خرداد ماه سال 94 هم حسين راغفر، اقتصاددان در گفت‌وگويي گفته بود:«تا قبل از سال ٨٤ آمار فقيران در ايران زير ٣٠درصد بود اما از سال ٨٤ به اين طرف، اين آمار رو به افزايش رفته است و خط فقر در كلان‌شهر تهران دو ميليون و ٧٠٠هزار تومان است. در صورتي كه دولت برنامه‌يي براي اين مساله نداشته باشد، اين آمار بيشتر از اين هم خواهد شد. روند شاخص‌ها نشاني از بهبود وضعيت اقتصاد ايران ندارد.»

حسين راغفر همچنين گفته بود: «١٢ميليون ‌نفري كه شناسايي شده‌اند، تنها افراد تحت پوشش دو نهاد كميته امداد و سازمان بهزيستي هستند كه در اين دو نهاد پرونده دارند و وضعيت معيشت آنها مشخص است. بايد براي شناسايي مابقي خانوارهاي فقير براساس داده هزينه بر درآمد عمل شود و براي شناسايي تك‌تك خانوارها در مناطق و استان‌هاي مختلف از طريق پرسش‌نامه وارد عمل شد و با نمونه‌گيري از استان‌ها، محاسبات را تكميل كرد تا بتوان ارزيابي دقيق‌تري از ميزان فقيران در كشور داشت.»

امسال شكوفه قصوري، رييس گروه آمارهاي اقتصادي خانوار دفتر آمارهاي جمعيت، نيروي كار و سرشماري مركز آمار ايران گزارشي منتشر كرد كه با نام «نابرابري در ايران در دوره ٩٢- ١٣٨٠» كه بنا بر آن ٠,٠١درصد كل جمعيت كشور در فقر مطلق زندگي مي‌كنند. اين رقم در استان سيستان ‌و بلوچستان 0.06درصد است. فقر مطلق يعني دسترسي‌ نداشتن به سه نياز اصلي خوراك، پوشاك و مسكن كه براساس معيارهاي درآمدي روزانه يك دلار ‌و نود سنت يا سه دلار و ده سنت در سطح جهان تعريف مي‌شود.

 پول هست، اما نيست

«پي‌ريزي اقتصادي صحيح و عادلانه طبق ضوابط اسلامي جهت ايجاد رفاه و رفع فقر و برطرف كردن هر نوع محروميت در زمينه‌هاي تغذيه و مسكن و كار و بهداشت و تعميم بيمه». اين ازجمله هدف‌هايي است كه اصل سوم قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران، دولت را موظف مي‌كند همه امكاناتش را براي رسيدن به آن به كار ببرد.

فقر يعني كم‌پولي. بزرگ‌ترين دليل كم‌پولي اين است بسياري از كساني كه كار مي‌كنند يا پول كافي دريافت نمي‌كنند و يا اصلا كاري ندارند. در بالاي خط فقر موجود، طبقه‌يي به نام طبقه متوسط وجود دارد كه پيوسته به صف فقيران اضافه مي‌شوند و شكاف عظيم بين ثروتمندان و فقرا را پهناي بيشتري مي‌دهند. بسياري از خانواده‌ها براي رسيدن به آستانه طبقه متوسط دو درآمد لازم دارند و بازار دوباره با خريد خودروها و پوشاك لوكس نعره مستانه سر مي‌دهد.

اقتصاد علم تخصيص بهينه منابع است، اين ادعايي است كه سال‌ها تكرار شده و در حال تدريس در كرسي‌هاي دانشگاهي ايران و جهان است. نظريه اين است؛ از آنجا كه محدوديت منابع، اجازه دستيابي همه‌كس به همه آن چيزهايي كه تمايل داشتنشان را دارند، نمي‌دهد، علم اقتصاد بايد به اين ورطه ورود كند و كالاها را در اختيار كساني قرار دهد كه براي اين كالاها و خدمات ارزش بيشتري قائل هستند. ادعا نيز اين است كه اين نحوه تخصيص، بهينه‌ترين روش ممكن است و منابع را صرف توليد كالاها و خدماتي مي‌كند كه براي جامعه اولويت دارد.

 اين نظريه، سال‌هاست كه بي‌رقيب در عرصه جهاني در حال تاخت و تاز است و تقريبا تمام جوامع جهان، از جمله جامعه ما را تحت اختيار قوانين و مقررات خود درآورده است. حال سوال اينجاست كه آيا اين يكه‌تازي توانسته است از بحران‌هاي ناشي از توزيع ناكارآمد منابع و درآمد، مانند گسترش فقر و گرسنگي جلوگيري كند؟ آيا نزديك به 767ميليون انسان كه به استناد آمار بانك جهاني، در سطح جهان با درآمد روزانه زير 1.90 دلار زندگي مي‌كنند فقير به حساب نمي‌آيند؟ يا ريشه‌كني فقر برخلاف آنچه ادعا مي‌شود، اولويتي براي نهاد بازار نيست؟ اينها پرسش‌هايي است كه به سادگي و با توسل به سلاح صراحت بيان نمي‌توان برايشان پاسخي پيدا كرد، اما آنچه مسلم است، اين است كه جهان با وضعيت فعلي، به سوي ريشه‌كني فقر پيش نمي‌رود.


برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «طبقه متوسط در آستانه خط فقر» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( سلامت نیوز - سلامت ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-284085) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : سلامت نیوز - سلامت