شمارش معکوس برای فرود سطح‌نشین اروپا و روسیه بر سطح مریخ/در جستجوی حیات

دانش > نجوم - روزهای هیجان‌انگیز برای ماموریت فضاپیمای اگزومارس که پروژه مشترک سازمان فضایی اروپا و آژانس فضایی روسیه است شروع شده است. سطح‌نشین اسکیاپارلی با موفقیت از سفینه مادر خود جدا شده و احتمالا چهارشنبه(۲۸ مهر) روی سطح مریخ فرود خواهد آمد.

این پروژه تجربه‌ای بسیار مهم برای سازمان فضایی اروپا و آژانس فضایی روسیه است و فناوری‌های این دو سازمان فضایی را مورد آزمون جدی در قیاس با ناسا قرار می‌دهد. ناسا تجربه‌ای بسیار درباره مریخ دارد اما این اقدام یک ماموریت مهم به ویژه برای روسیه است. بر اساس گزارش‌های منتشر شده از مقام‌های این پروژه سطح نشین اسکیاپارلی عملیات جدایی خود از مدارگرد TGO یا همان مدارگرد ردیاب گاز را با موفقیت به پایان رسانده و اکنون در مسیر رسیدن به مریخ قرار دارد. مدارگرد TGO بلافاصله از همان مداری که قرار گرفته شروع به تحقیق درباره اتمسفر مریخ به ویژه برای کشف گاز متان در اتمسفر سیاره سرخ می‌کند. کشف گاز متان می‌تواند به عنوان یک نشانه‌ از وجود احتمالی حیات در گذشته یا حال مریخ تلقی شود. همچنین  با فرود مریخ‌نشین اسکیاپارلی فناوری فضایی در این رابطه مورد آزمایش قرار می‌گیرد. سطح نشین  اسکیاپارلی در اصل یک  مریخ‌نشین نمایشی برای آزمایش فناوری ورود، سقوط و فرود مورد نیاز برای نشست ایمن روی سطح مریخ است. نیروی این فرودگر توسط باتری‌های داخلی تامین می‌شود و تنها برای چند روز فعالیت در سطح سیاره سرخ طراحی شده است.

مدارگردی که پرتاب شده Trace Gas Orbiter نام دارد و با استفاده از تجهیزاتی که دارد، می‌تواند از گازهای اتمسفر مریخ، اطلاعات زیادی کسب کند. میزان غلظت گاز متان در مریخ، بسیار کم تخمین زده می‌شود اما کشف این گاز موضوعی بسیار مهم است. بر روی زمین ۹۰ درصد گاز متان به وسیله فعالیت جانداران به وجود می‌آید.

5454


برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «شمارش معکوس برای فرود سطح‌نشین اروپا و روسیه بر سطح مریخ/در جستجوی حیات» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( خبر آنلاین ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-284128) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : خبر آنلاین