تقويت مشاغل خانگي گامي به سوي تحقق اقتصاد مقاومتي

مشاغل خانگي از جمله راههاي نوين كسب و كار و ايجاد اشتغال است كه به دليل نياز به حجم پايين سرمايه گذاري و سودآوري مطلوب بسيار مورد توجه و استقبال قرار دارد.
امروزه كسب و كارهاي خانگي راهكاري مهم براي ايجاد اشتغال و درآمد در سراسر جهان محسوب مي شوند.
وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي مشاغل يا كسب و كارهاي خانگي را ايننگونه تعريف مي كند: آن دسته از فعاليتهايي كه توسط عضو يا اعضا خانواده در فضاي مسكوني در قالب يك طرح كسب و كار بدون مزاحمت و ايجاد اخلال در آرامش واحد هاي مسكوني همجوار شكل مي گيرد و منجر به توليد خدمت و يا كالاي قابل عرضه به بازار خارج از محيط مسكوني مي شود.
ايجاد توازن بين مسئوليت خانوادگي زنان و اشتغال آنان، حذف هزينه هاي مربوط به خريد، رهن و اجاره كارگاه و اياب و ذهاب، استفاده از نيروي كار ساير اعضاي خانواده و ايجاد زمينه هاي كار خانوادگي، امكان انتقال تجارب از طريق آموزش غيررسمي به شيوه استاد شاگردي بين اعضاء خانواده از مهمترين مزاياي مشاغل خانگي است كه مورد اقبال قرار گرفته است.
تنوع و تعدد مشاغل خانگي بسيار زياد است و روزانه در سراسر جهان تعداد اين مشاغل رو به فزوني و تنوع بيشتر مي رود.
نامگذاري امسال به نام 'اقتصاد مقاومتي، اقدام و عمل' از سوي رهبر معظم انقلاب اسلامي الزامات و ضرورتهايي دارد كه از آن جمله مي توان به فراهم بودن زيرساختهاي لازم براي توليد و اشتغال و نيز توانمندي افراد اشاره كرد كه در اين ميان مشاغل خانگي به دليل حجم پايين سرمايه گذاري و عدم نياز به فضاي وسيع جهت فعاليت در اين زمينه مي تواند تاثير بسزايي داشته باشد.
استان خراسان رضوي طي در طول اجراي طرح مشاغل خانگي عملكرد خوبي در صدور مجوزهاي مشاغل خانگي و پرداخت تسهيلات به متقاضيان كسب كرده است.

* افزايش نرخ مشاركت اقتصادي مزيت مشاغل خانگي
مديركل تعاون، كار و رفاه اجتماعي خراسان رضوي در اين خصوص به خبرنگار ايرنا گفت: مشاغل خانگي از جمله طرحهايي است كه اجراي كامل و جامع آن مزاياي مثبتي را براي اقتصاد كشور و كاهش بيكاري در پي دارد.
محمود احمدي افزود: افزايش ميزان مشاركت اقتصادي، كاهش بيكاري، افزايش مشاركت بانوان،حمايت مالي از شاغلان مشاغل خانگي، رسميت بخشيدن به فعاليت خانگي از طريق اعطاي مجوز و تائيديه هاي لازم، شناساندن توليدات و ماهيت مشاغل خانگي به جامعه از جمله مهمترين نقاط مثبت در اين بخش از كسب و كار است.
وي ادامه داد: با وجود اينكه اشتغال خانگي قبل از اجراي اين طرح انجام مي شد اما فعاليت افراد به صورت غيرقانوني و غيررسمي صورت مي گرفت ولي اجراي طرح مشاغل خانگي ضمن حمايت و پرداخت تسهيلات، به فعاليت اين افراد رسميت بخشيده و در راستاي خودباوري كمك شاياني كرده است.
مديركل تعاون، كار و رفاه اجتماعي خراسان رضوي گفت: علاوه بر اين با تائيد و اعطاي مجوز نيز برخي موانع در توليد و فروش محصولات برطرف خواهد شد.

* صدور 65 هزار مجوز در خراسان رضوي
معاون اشتغال و كارآفريني اداره كل تعاون،كار و رفاه اجتماعي نيز مي گويد: از ابتداي سال 1391 و آغاز اجراي طرح حمايت از مشاغل خانگي تاكنون 65 هزار مجوز در اين استان صادر شده است.
اسدالله اميد جيوان افزود: به 9 هزار و400 نفر از متقاضيان مشاغل خانگي حدود 400 ميليارد ريال تسهيلات پرداخت شده است.
وي با اشاره به موفقيت شماري از طرحهاي مشاغل خانگي در خراسان رضوي ادامه داد: در خصوص شمار طرحهاي موفق در اين زمينه اطلاعات كاملي در دست نيست اما مي توان به تعدادي از طرحهاي پشتيبان موفق در اين بخش در زمينه پوشاك، صنايع دستي چرمي، مرصعكاري و فناوري اطلاعات به عنوان موارد نمونه و موفق اشاره كرد.

* خراسان رضوي رتبه دوم پرداخت تسهيلات مشاغل خانگي
مديركل تعاون، كار و رفاه اجتماعي خراسان رضوي نيز اظهار كرد: اين استان در سال 1394 با پرداخت 105ميليارد ريال تسهيلات رتبه دوم را در كشور از آن خود كرده است.
احمدي بيان كرد: اين ميزان تسهيلات با سقف 50 ميليون ريال به متقاضيان به صورت قرض الحسنه پرداخت شده است.
وي در ادامه با اشاره به اهميت حمايت و تقويت مشاغل خانگي گفت: در گام نخست بايد مشاغل خانگي از سوي دستگاههاي نظارتي و حمايتي به رسميت شناخته شود و سپس با توجه به نيازها و مزيتهاي استان، هدايت متقاضيان در قالب خوشه و شبكه انجام شود.
مديركل تعاون، كار و رفاه اجتماعي خراسان رضوي افزود: بايد برنامه ريزي براي توسعه اين خوشه ها و اتصال به بازارهاي هدف انجام شود و نيز با برگزاري نمايشگاه عرضه و فروش محصولات و انجام تبليغات از راههاي ديگر زمينه جذب افراد بيشتري فراهم شود.
7496/1858

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تقويت مشاغل خانگي گامي به سوي تحقق اقتصاد مقاومتي» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-29217) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا