مهمترين عنوان هاي خبري حوزه علميه در هفته گذشته

به گزارش ايرنا، نايب رئيس جامعه مدرسين حوزه علميه قم گفت: جامعه مدرسين در دور دوم انتخابات مجلس شوراي اسلامي از هيچ نامزدي حمايت نمي كند.
آيت الله مرتضي مقتدايي در گفت و گو با خبرنگار ايرنا خاطرنشان كرد: اينگونه نيست كه جامعه مدرسين در دوره دوم انتخابات از فرد يا نامزد خاصي در استان ها حمايت كند. وي برخي اظهار نظرها در مورد احتمال حمايت جامعه مدرسين از بعضي نامزدها كه در فضاي مجازي آمده است را رد كرد.

**آيت الله ناصر مكارم شيرازي در ديدار رئيس دانشگاه كاتوليك فرانسه، با اشاره به خطر جريان هاي تكفيري براي بشريت گفت: پارسال و امسال دو همايش مهم براي توجه دادن به خطر تروريست تشكيل داديم و از علماي برجسته جهان اسلام براي حضور در آن دعوت كرديم. اين مرجع تقليد افزود: علماي جهان وظيفه سنگيني در اين مسير دارند و قطعا با حمايت هاي الهي هر كار سنگيني را مي توان انجام داد. وي بيان كرد: ما دين داران منافع بشري را در وحدت بين اديان مي دانيم و راه تقريب را ادامه مي دهيم.

**مدير حوزه هاي علميه كشور در ديدار رئيس و جمعي از اعضاي شوراي اسلامي شهر قم گفت: از آغاز طرح هاي نيمه تمام قم چون منوريل، مترو، زيرگذرها و پل ها چند سالي مي گذرد و عدم اتمام آن ها نگران كننده است گرچه مشكلات شهرداري و شوراي اسلامي شهر را مي دانيم اما اين مشكلات به آن اندازه كه براي خواص روشن شده براي مردم عادي ملموس نيست، لذا اعضاي شورا بايد در مسجدهاي مختلف شهر اطلاع رساني خوبي داشته باشند. آيت الله سيد هاشم حسيني بوشهري افزود: اطلاع رساني سطح توقع و انتظارهاي مردم را معقول مي كند و آن ها ديگر از اعضاي شورا معجزه طلب نمي كنند، بلكه متناسب با مقدورات مسئولان اداره شهر انتظارات خود را مطرح مي نمايند.

**رئيس مجلس خبرگان رهبري در ديدار شهردار و مسئولان مجموعه مديريت شهري قم ، با اشاره به برخي از ويژگي هاي قم بيان كرد گفت: اگر مديريت شهري در قم در حد كمال و كارآمد باشد نماد موفقيت نظام است و اگر اين ويژگي ها در مجموعه شهرداري ديده نشود، كوتاهي ها به حساب نظام گذاشته مي شود. آيت الله محمد يزدي افزود: در كنار انجام فعاليت هاي روزانه توسط شهرداري، لازم است به مسائلي همچون رشد جمعيت و گردشگري، محيط زيست و فضاي سبز نيز توجه شود تا كارآمدي مجموعه مديريت شهري در قم هر چه بيشتر نمايان شود.

**آيت الله سيد محمدعلي علوي گرگاني از استادان برجسته حوزه علميه قم در ديدار حجت الاسلام والمسلمين سيد علي اكبر حسيني نژاد رئيس مجمع نمايندگان طلاب و فضلاي حوزه علميه قم بر هوشياري و بصيرت حوزويان در شناسايي تحركات دشمنان در عرصه مختلف تاكيد كرد. وي با اشاره به اينكه روحانيان بايد در صحنه هاي اجتماعي حضوري فعال داشته و از مسائلي كه در جامعه و جهان اتفاق مي افتد غافل نباشند افزود: حوزويان بايد هوشيار و با بصيرت باشند، توطئه هاي دشمن را به موقع شناسايي و رصد كنند و به فكر از بين بردن آن توطئه ها باشند.

**توليت آستان حضرت معصومه (س) در ديدار رئيس و جمعي از اعضاي شوراي شهر قم گفت: شوراي شهر از جمله نهادهاي رسمي است كه نبايد هيچ ارتباطي با جريان هاي سياسي داشته باشد. حجت الاسلام والمسلمين سيد محمد سعيدي افزود: بايد در نظر داشته باشيم كه برخي نهادهايي كه وظيفه شان خدمت رساني به عموم مردم است هيچ ارتباطي با جريان هاي سياسي نداشته باشند.

**آيت الله ناصر مكارم شيرازي از مراجع تقليد با صدور بيانيه اي در خصوص مساله حج تصريح كرد: بايد مسائل مربوط به حرمين شريفين روزي به طور كامل حل شود و آن در صورتي خواهد بود كه گروهي از زبده ‌ترين آگاهان نسبت به مسائل حج از سوي سازمان همكاري اسلامي براي نظارت بر امر حرمين شريفين انتخاب شوند كه عربستان سعودي نيز مي‌تواند عضوي از آن باشد. اين مرجع تقليد در اين بيانيه كه آن را در جلسه درس خارج فقه خود در مسجد اعظم قم قرائت كرد، ابرازداشت: درارتباط با مساله حج كارشكني هاي سعودي ها بر هيچ كس پنهان نيست و سعي ما بر اين است كه مانند هر مسلمان آزاده ديگري مراسم حج را با امنيت كامل، عزت و احترام شايسته انجام دهيم.

**منتخب مردم قم در دهمين دوره مجلس شوراي اسلامي در يادواره شهداي شاخص روحاني در مدرسه فيضيه با تاكيد بر ضرورت هوشياري حوزه هاي علميه در برابر انحرافات و خرافات فكري گفت: بايد نگاه خرافه ستيز شهيد مطهري در حوزه هاي علميه سرمشق باشد و طلاب تنها مسير اسلام ناب را مبناي عمل قرار دهند. حجت الاسلام والمسلمين مجتبي ذوالنور افزود: متاسفانه امروز شاهديم كه رفتارهاي خرافي كه از آن ها چيزي جز تنفر و انزجار از مكتب اهل بيت(ع) در افكار عمومي تراوش نمي شود توسط طرفداران شيعه لندني سر مي زند كه خطرناك است.
فرمانده تيپ مستقل 83 امام جعفر صادق هم در اين مراسم گفت: بايد كساني كه دنبال ايجاد انحراف درانقلاب، انديشه و راه امام راحل هستند را شناسايي و با انحراف آنها مقابله كنيم. حجت الاسلام والمسلمين حسين طيبي فر افزود: امروز استكبار جهاني با افرادي كه براي شكست انقلاب اسلامي پرورش داده، به صحنه آمده است و اگر بخواهيم اين ايستادگي و مقاومت را در حوزه علميه داشته باشيم بايد نقشه هاي آن ها را خوب بشناسيم.

**رئيس مجلس خبرگان رهبري در ششمين جلسه از دور هفتم مجمع نمايندگان طلاب و فضلاي حوزه گفت: بايد از فكر و انديشه طلبه ها نسبت به مساله ولايت فقيه و حاكميت آن و آينده حوزه و نظام مراقبت كرد و مباني حاكميت و ريشه ولايت فقيه را به طلبه ها شناساند. آيت الله محمد يزدي بيان كرد: رسالت حوزه علميه قم در كنار تعليم و تعلم و خداشناسي، مراقبت از حاكميت ولايت فقيه و حفظ نظام است.

**آيت الله لطف الله صافي گلپايگاني از مراجع تقليد در ديدار مديران و پژوهشگران بنياد نشر و پژوهش مسجد مقدس جمكران برضرورت پاسخ به شبهات در باب ولايت و مهدويت و اهميت اثر آن در بازگشت افراد از راه انحراف و توبه از اشتباه تاكيد كرد و گفت: اين رشته‌ها اسباب مهدويت است وهمه با ولايت حضرت ولي عصر(عج) احيا مي شود. وي با اشاره به اينكه بايد برنامه‌ها و مطالب ارائه شده در حوزه مهدويت قوي و مستدل باشد، افزود: اگر مطالب ضعيف ارائه شود، مطالب قوي را هم از بين مي برد، مطالبي كه شما به صورت كتاب يا درس يا هر عنوان ديگر مطرح مي كنيد بايد مقبول عامه و به خصوص علما و اهل نظر باشد.

** آيت الله ناصر مكارم شيرازي از مراجع تقليد در ديدار شركت كنندگان در نخستين همايش سراسري دبيران شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر استان هاي كشور در قم گفت: مساله مواد مخدر جنبه سياسي پيدا كرده و ابزاري در دست جهانخواران است كه قيام هاي مردمي را خنثي كنند و در خصوص جمهوري اسلامي يكي از ابزارهاي مبارزه دشمن با ما به شمار مي آيد. وي افزود: بسياري از رئيسان كشورها با دست داشتن در تجارت مواد مخدر، درآمدهاي هنگفتي دارند و نه تنها در زمينه مبارزه با مواد مخدر همكاري نمي كنند بلكه با فعاليت هاي ما نيز مخالفت مي كنند.
آيت الله جعفر سبحاني از مراجع تقليد نيز در ديدار شركت كنندگان در نخستين همايش سراسري دبيران شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر استان هاي كشور در قم، امر مبارزه با مواد مخدر را بهترين مصداق براي نهي از منكر عنوان كرد. وي با اشاره به اينكه اعتياد، غيرت و حماسه آفريني را از بين مي برد افزود: كار مبارزه با مواد مخدر عملي عبادي است لذا تفتيش و تفحص در اين جا اشكال ندارد و داخل در اسرار نيست و براي حفظ آبروي جامعه هر نوع مساله اي كه نياز به تفتيش داشته باشد از نظر شرع براي دست اندركاران مبارزه با مواد مخدر مجاز است به شرطي كه مظنوني وجود داشته باشد.

**آيت الله حسين وحيد خراساني از مراجع تقليد در ديدار وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي ، رسيدگي به وضعيت محرومان را داراي ثمرات غير قابل وصف توصيف كرد و گفت: كار در حوزه اين وزارتخانه اگر براي رضاي خداوند انجام شود بسيار با ارزش است. وي همچنين رسيدگي به امور افراد تحت تكفل بهزيستي را كاري خداپسندانه عنوان كرد و خواستار رسيدگي بيش از پيش به وضعيت افراد سالخورده و معلول شد.

**آيت الله عبدالله جوادي آملي از مراجع تقليد در بيست و دومين اجلاس سالانه جامعه المصطفي العالميه در سالن قدس مجتمع آموزش عالي امام خميني(ره) قم گفت: علم آموزان و مبلغان علوم ديني بايد همواره به فكر ايده هاي جديد و حرف هاي نو باشند چرا كه تمركز بر بحث هاي قديمي مانع پيشرفت است. وي با اشاره به اهميت تبليغ دين در عرصه بين الملل و جايگاه جامعه المصطفي در اين حوزه گفت: براي تبليغ دين بهترين راه استفاده از زبان فطرت است كه ميان مردمان شرق و غرب عالم در زمان هاي مختلف مشترك است.

** آيت الله حسين نوري همداني از مراجع تقليد بر ضرورت زنده نگه داشتن فرهنگ جهاد و شهادت در جامعه تاكيد كرد. وي در آئين افتتاح بانك اطلاعات جامع شهداي روحاني ضمن تقدير از دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم به خاطر تهيه اين نرم افزار، اظهار داشت: ما بايد هميشه به ياد شهيدان باشيم، لذا تهيه و تدوين اين اثر كار بسيار خوب، لازم و حساسي در راستاي احياي فرهنگ ايثار و شهادت در جامعه محسوب مي شود.

**امام جمعه موقت قم گفت: مردم از قواي سه گانه انتظار دارند تا با همه توان در برابر دزدي آشكار آمريكايي ها ايستادگي كرده و حقوق ملت ايران را از حلقوم آنها بيرون بياورند. آيت الله سيد هاشم حسيني بوشهري در خطبه هاي نماز جمعه شهر مقدس قم افزود: ملت استوار ايران نه تنها در برابر اين توطئه، بلكه در برابر هزاران توطئه و دسيسه آمريكايي ها خواهد ايستاد و اينكه برخي دولت گذشته و برخي دولت فعلي را متهم مي كنند، اينها همه آدرس هاي غلط هست.
/7405/ 1175

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مهمترين عنوان هاي خبري حوزه علميه در هفته گذشته» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-29306) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا