رمز و راز جواني در دست ژن‌ها

به گزارش ايرنا از پايگاه اينترنتي دويچه وله، توصيه‌هاي مختلف زيادي براي جوان ماندن وجود دارد؛ آب زياد بنوشيد، بروكلي بخوريد، ماهي را فراموش نكنيد و حتي روزانه چند دقيقه ژيمناستيك مخصوص صورت انجام دهيد. در اين ميان،فهرست سرم، كرم و ويتامين‌هاي 'معجزه'‌گر نيز تمامي ندارد.
تحقيقات نشان داده‌اند كه حتي اگر همه اين عوامل به علاوه نحوه زندگي و برخورداري از امكانات بهداشت و سلامت در جوان ماندن فرد موثر باشند، اما نقش ژن‌ها را نمي‌توان فراموش كرد. با اين همه هنوز اين سوال باقي است كه چه ميزان از كدام ژن‌ها در پير شدن سريع يا جوان ماندن طولاني ‌دخيل‌ هستند.
تيم تحقيقاتي دانشگاه آراسموس در شهر روتردام سرنخ يكي از اين ژن‌ها را پيدا كرده است. روش كار آ‌ها اين بود كه دو هزار و 700 فرد مسن را انتخاب كردند و بسته به اين كه چه اندازه پيرتر و يا جوان‌تر از سن واقعي شان به نظر مي‌رسند، مجموعه‌‌اي از ژن‌هايي را كه تصور مي‌شد در اين رابطه نقش دارند، مورد آزمايش قرار دادند.
تيم تحقيق در مجله علمي „Current Biology“ درباره نتيجه اين تحقيقات نوشتند كه يكي از سرنخ‌ها را در ژن MC1R يافته‌اند. بسته به نوع اين ژن، افراد تا دو سال مسن‌تر به نظر مي‌رسند. اين ژن در رنگ مو و پوست و ايجاد شدن لكه‌هاي قهوه‌اي روي پوست و احتمالا در پروسه ترميم سلول‌هاي بدن نيز نقش ايفا مي‌كند.
با اين حال، پژوهشگران هنوز نمي‌دانند كه اين ژن در پروسه پير شدن يا جوان ماندن فرد دقيقا چگونه عمل مي‌كند.
مانفرد كايزر، رئيس اين پروژه تحقيقاتي مي‌گويد كه هدف اين تحقيقات صرفا موضوع زيبايي نيست، بلكه در عمل نشان داده ‌شده است افرادي كه در چهره پيرتر به نظر مي‌رسند، عمدتا بدني بيمارتر نيز دارند. بنابراين تحقيقات روي اين كه كدام ژن‌ها و به چه صورت در پير شدن نقش ايفا مي‌‌كنند، مي‌تواند گامي براي سالم ماندن طولاني‌تر افراد نيز باشد.
كايزر مي‌گويد موضوع به ژن MC1R محدود نمي‌شود و قطعا يك گروه از ژن‌هاي مختلف در اين رابطه سهم دارند. اين تحقيقات هنوز در ابتداي كار است و به بسياري سوال‌ها نمي‌تواند پاسخ دهد.
گام بعدي يافتن ژن‌هاي ديگري است كه در پير شدن دخيل‌ هستند و يافتن اين كه آنها دقيقا چه كاري در بدن مي‌كنند.
علمي **1311**2017

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رمز و راز جواني در دست ژن‌ها» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-29310) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا