هواداران مقتدي صدر اقدام به نصب چادر در بغداد كردند

به گزارش ايرنا به نقل از پايگاه خبري سومريه نيوز، يك مقام امنيتي گفت: صدها تن ازهواداران مقتدي صدر عصر شنبه با تحصن در ميدان التحرير در مركز بغداد، انجام اصلاحات در اين كشور را خواستار شدند.
وي كه خواست نامش فاش نشود افزود: نيروهاي امنيتي نيز منطقه باب الشرقي و پل الجمهوريه در مركز پايتخت را بستند.
از سوي ديگر ده ها نفر روز شنبه با تظاهرات در ميدان التحرير، از تحصن نمايندگان در داخل پارلمان حمايت كردند.
بغداد از هفته پيش شاهد تحصن نمايندگان جريان هاي مختلف با هدف بركناري روساي سه گانه است.
نمايندگان اعتصابي كه عمدتا از جريان الاحرار (جريان صدر به رهبري مقتدي صدر )، بخشي از حزب الدعوه (ائتلاف دولت قانون به رهبري نوري المالكي) ، جريان العراقيه (به رهبري اياد علاوي) و تعداد كمي نمايندگان ائتلاف هاي كردستاني و اتحاد قوا هستند، از روز سه شنبه تحصن خود را در صحن پارلمان عراق با هدف بركناري روساي سه گانه شروع كردند.
آنها در جلسه روز پنجشنبه خود در اولين گام، رئيس پارلمان سليم الجبوري و هيات رئيسه را بركنار كرده و يك رئيس سني (عدنان الجنابي از جريان العراقيه) را كه مسن ترين نماينده اين دوره است، به رياست موقت پارلمان برگزيدند.
سپس 174 امضا براي استيضاح نخست وزير العبادي جمع و اعلام كردند كه تا بركناري هر سه رئيس سه گانه كشور به تحصن خود ادامه خواهند داد.
اين در حالي است كه اختلافات اخير كه منجر به تحصن در پارلمان شده، در پي اعتراضات مردمي نسبت به اوضاع رفاهي و وجود فساد اداري از تابستان گذشته كليد خورده است.
حيدر العبادي نخست وزير عراق در پاسخ به مطالبات مردمي كه مورد حمايت مرجعيت نيز قرار گرفته بود، يك بسته اصلاحي ارائه كرد كه در همان ماه هاي اول ناكام ماند و سپس ايده تشكيل دولت تكنوكرات ، به دور از سهميه بندي هاي سياسي و فرقه اي را مطرح كرد.
طرح تشكيل دولت تكنوكرات نيز با مخالفت جريان هاي سياسي روبه رو شد، اما مقتدي صدر رهبر جريان سياسي صدري ها با تجمع ها و تحصن هاي يك ماهه براي فشار به دولت العبادي جهت معرفي دولت تكنوكرات به پارلمان ، كار را به جايي رساند كه حيدرالعبادي دو هفته پيش يك ليست 14 نفره از وزراي پيشنهادي تكنوكرات را به پارلمان ارائه كرد و به پارلمان يك مهلت دو روزه براي بررسي و تصويب آن داده شد كه تا روز سه شنبه بر سر آن توافقي صورت نگرفت و تحصن هاي جاري پيامد آن بود.
اكنون جريان هايي مانند اتحاد قوا (جريان سياسي اهل سنت)، ائتلاف كردستاني و گروه هاي شيعي از جمله مجلس اعلا، بدر و برخي مستقل ها، با عدم مشاركت در جلسه روز پنجشنبه عملا با حركت نمايندگان اعتصابي مخالفت كرده اند.
شبد**1480** 1095

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «هواداران مقتدي صدر اقدام به نصب چادر در بغداد كردند» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-3010) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا