ديدار كميسيونر محيط زيست، امور دريايي و شيلات اتحاديه اروپا با ابتكار

به گزارش ايرنا به نقل از پايگاه اطلاع رساني محيط زيست (پام)، ابتكار در اين ديدار با اشاره به سياست هاي ابلاغي محيط زيست از سوي مقام معظم رهبري، همچنين سياست هاي رئيس جمهوري در موضوع محيط زيست و به ويژه تاكيد بر بسط و توسعه اقتصاد سبز همسو با برنامه هاي بين المللي در اين حوزه، گفت: ايران مايل به بهره گيري از تجربيات جهاني در حوزه اقتصاد سبز به منظور ايجاد پيوند ميان محيط زيست و توسعه و قرار گرفتن در مسير توسعه پايدار است.
معاون رئيس جمهوري ضمن تاكيد بر فرامرزي بودن محيط زيست، تصريح كرد: هم اكنون ايران و بخش مهمي از آسيا، آفريقا و حتي اروپا متاثر از پديده طوفان هاي گرد و غبار است كه تاثير بسيار زيادي بر سلامت، بهداشت، اقتصاد و محيط زيست كشورها خواهد داشت.
رئيس سازمان حفاظت محيط زيست ضمن شرح موانع منطقه اي براي گسترش همكاري ها به منظور مقابله با اين طوفان ها، خواستار شكل گيري روندي عملي و منسجم براي مقابله جهاني با اين پديده شد.
ابتكار با اشاره به استقرار مراكز كنوانسيون هاي بازل، استكهلم و رامسر در تهران و ظرفيت اين كنوانسيون ها براي افزايش تعاملات منطقه اي، گفت: اتحاديه اروپا مي تواند در قالب اين كنوانسيون ها براي رفع معضلات محيط زيستي ملي و منطقه اي با ايران همكاري كند.
وي اشاره اي هم به ايجاد صندوق ملي محيط زيست ايران و نقش اين صندوق در ايجاد امكان حمايت از همكاري و مشاركت بخش خصوصي و سازمان هاي مردم نهاد در پروژه هاي زيست محيطي داشت و تصريح كرد: حمايت مالي نهادهاي بين المللي از اين صندوق مي تواند كمك بزرگي براي دستيابي به اين هدف و نقش پذيري موثرتر آن در حوزه محيط زيست ايران باشد.
معاون محيط زيست دريايي سازمان حفاظت محيط زيست نيز با اشاره به اهميت حفظ محيط زيست دريايي و تنوع زيستي گونه هاي جانوري و گياهي دريايي، مديريت تالاب ها و آب هاي ساحلي، خواستار گسترش همكاري ها در اين زمينه شد.
«پروين فرشچي» افزود: بخشي از تعاملات و انتقال دانش، تجربيات و فناوري مي تواند در زمينه حفظ محيط زيست آب هاي آزاد، مديريت پساب هاي تخليه شده در اين آب ها، جلوگيري از آلودگي آب ها توسط كارخانجات و فعاليت هاي توسعه اي ساحلي باشد.
«اي كار مي نوولا» كميسيونر محيط زيست، امور دريايي و شيلات اتحاديه اروپا هم در اين ديدار با ابراز خرسندي از فرصت ايجاد شده در دوران پسابرجام، گفت: با بهره گيري از اين فرصت مي توان همكاري هاي چند جانبه اي در حوزه محيط زيست با محوريت موضوعاتي همچون مديريت نوين مناطق حفاظت شده، حفظ تنوع زيستي گياهي و جانوري، مديريت پسماند، رفع آلودگي هوا، آب و خاك داشت.
وي با ابراز علاقمندي براي پيگيري برنامه هاي اجرايي كه به دليل وجود تحريم ها، متوقف شده بود، اظهار كرد: سياست اتحاديه اروپا، توسعه و اجراي برنامه هاي عملي براي حفظ محيط زيست در سراسر دنيا بدون در نظر گرفتن مرزهاي جغرافيايي و سياسي است.
كميسيونر محيط زيست، امور دريايي و شيلات اتحاديه اروپا اشاره اي هم به مسئوليت خود داشت و افزود: با توجه به اينكه من تا سال 2020 مسئوليت پيگيري برنامه هاي عملي محيط زيستي در اروپا را دارم، موظف هستم طي دوره اي هفت ساله، اهداف و سياست هاي برنامه ريزي شده را محقق كنم.
وي ضمن تاكيد بر ضرورت تعامل ميان محيط زيست و اقتصاد به منظور هم گامي حفظ محيط زيست و توسعه پايدار اقتصادي، تصريح كرد: اتحاديه اروپا در زمينه رشد اقتصادي سبز برنامه ريزي ها و راهكارهاي مشخصي دارد كه مي تواند به ايران نيز انتقال دهد.
شبد**1953** 3404

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ديدار كميسيونر محيط زيست، امور دريايي و شيلات اتحاديه اروپا با ابتكار» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-3027) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا